Gün dayanışma günüdür

  Yazı Boyutu - 14 +

11 şehrimizde ve Suriye’de etkili olan Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Ülkemizin başı sağ olsun.

Depremden yaralı kurtulan vatandaşlarımızın da bir önce sağlığına kavuşması en büyük temennimizdir. 6 Şubat sabahı Türkiye’de asrın felaketini oluşturan depremler nedeniyle ülkemizde 7 gün süreyle ulusal yas ilan edildi.

Tüm Türkiye tek yürek oldu.

Deprem bölgesindeki milyonlarca insanımızın acılarını paylaşmak üzere ilk andan itibaren seferber olduk.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Trabzon Valimizin koordinasyonunda bütün imkanlarımızı deprem bölgesine yönlendirdik.

Arama kurtarma çalışmaları başta olmak üzere deprem bölgesinden ilimize ulaştırılan bütün ihtiyaçları karşılamaya çalıştık.

Üyelerimize yaptığımız çağrılarla oluşturulan aynı ve nakdi yardımlar deprem bölgesine süratle ulaştırıldı.

Başta halkımız, iş camiamız ve üyelerimiz olmak üzere, meslek komitelerimiz, meclis üyelerimiz, yönetim kurulu üyelerimizin yaptığı tüm destek ve yardımlara çok teşekkür ediyorum.

Yaşanan tarifsiz bir acıdır.

Tek ilacı ise birlik ve beraberliktir, kucaklaşmadır. Trabzon, Karadeniz, Türkiye tek yürek olarak 11 ilimizi bağrına basmıştır, basmaya da devam edecektir.

Gün dayanışma günüdür. ‘Evimiz evinizdir’ sözüyle Trabzonlular bütün deprem bölgesinden gelen vatandaşlarımıza kapılarını açmıştır.

TOBB’un önderliğinde iş dünyası ve hayırseverlerin katkılarıyla deprem bölgesine kalıcı konut yapma seferberliği başlatıldı. Bu yardım kampanyasına bir bina ya da bir konut bedeli ile veya vatandaşlarımız kendi imkanları ölçüsünde bir tutarla da katkıda bulunabileceklerdir.

Trabzonspor’umuzun ülkemizdeki dayanışma ruhuna yaptığı katkılara teşekkür ediyorum. Türkiye’de bütün takımların taraftarları ve yöneticilerinin bir araya gelerek oluşturduğu atmosfer hepimizi gururlandırmıştır.

Elbette Türkiye zor bir dönemden geçiyor.

Pandemi, pandemi sonrasında dünya ekonomik krizi, Rusya – Ukrayna savaşı ve asrın deprem felaketi.

Türkiye bütün bu zorlu süreçleri atlatabilecek büyük bir ülkedir. Milletimizin, azmi ve dirayeti ile geçmişte zor zamanları aşılmış nice örnekler vardır, bugünleri de aşacağız. Buradan daha güçlü çıkacağız. Depremden kurtulanların ve deprem bölgesinde yaşayanların yarınlarını kurmalıyız. Bu kaybettiğimiz vatandaşlarımıza en büyük borcumuzdur.

Sonuçları çok acı da olsa deprem bize yeniden yapılanmamız gerektiğini söylüyor. Bilim insanlarımızın yıllarca süren araştırmaları buradan nasıl çıkacağımıza işaret ediyor.

Bilimsel verilerin ortaya koyduğu gerçeklere karşı alacağımız tedbirlerde gecikmememiz gerekiyor. Bu topraklarda binlerce yıldır süren varlığımızı devam ettirmek buna bağlı.

Acı ama bir taraftan da ülkemizin üretim, istihdam ve ihracatını ayakta tutmalıyız. Yaşamak ve yaşatmak için, güçlü Türkiye için buna ihtiyacımız var. Çünkü yaralıyız ve yaralarımızı en iyi şekilde sarabilmeliyiz.

Türkiye başta deprem olmak üzere doğal afetlere karşı oluşturacağı risk haritasına göre yeni planlamalara gitmelidir. İstanbul’da beklenen deprem olasılığına karşı yeni şehirler ve yeni üretim bölgeleri oluşturmamız gerekmektedir. Trabzon’un ve Karadeniz’in buradaki rolü ne ise bunu üstlenmeliyiz.

Türkiye bir deprem bölgesidir. Artık bu gerçekle birlikte yaşamamız gerekiyor. Bilimsel verilere dayanan yol haritalarına ihtiyacımız var. Depremlerden daha az zarar görecek çelik konstrüksiyon yapılara ihtiyacımız var. Daha az hasar ve can kaybı ile depremle yaşamayı başarabilen ülkeler var ve o ülkeleri örnek almalıyız.


Trabzon Ticaret Gazetesi tamamı için lütfen buraya tıklayınız.