Endüstri Bölgesi’nde Dolguya bir adım kaldı

  Yazı Boyutu - 14 +

Göreve gelişimizin üzerinden bir yıl geçmeden düzenlediğimiz basın toplantısı ile kamuoyunu odamızda yürütülen çalışmalarla ilgili bilgilendirdik.

Özellikle Yatırım Adası Endüstri Bölgesi’nde geldiğimiz son aşamayı anlattık. Yönetici şirket tarafından önümüzdeki günlerde yatırılacak vergi harcından sonra sembolik olarak 61 kamyon ile ilk dolguyu dökeceğiz.

Elbette dünyada ve ülkemizde yaşanmakta olan ağır ekonomik koşullardan iş dünyası olarak hepimiz etkileniyoruz. Ama bir taraftan da özel sektör yatırımlara kaynak ayırarak ekonomiye katkı vermeye devam ediyor.

Bu ekonomik koşullarda kamu tarafından da tasarruf yapılmasını olumlu karşılıyoruz. Ancak geleceğimizi etkileyecek yatırımlara öncelik vererek az da olsa kaynak ayrılması ile yatırımlarımıza başlanması ve devam edilmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyiz.

Bu minvalde Cumhurbaşkanımızın bölgemizin geleceği için başlatmış olduğu Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi Projesinin dolgusunun devletimiz tarafından tamamlanmasını bekliyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını kutladığımız bu günlerde bölgemizdeki en büyük yatırıma devletimizin başlamasını arzu ediyoruz.

Şehrimiz için büyük ihtiyaç olan endüstri bölgesinin üst yapılarını iş dünyası olarak tamamlamaya; istihdam, üretim ve ihracat yapmaya, burada yeni fabrikaları kurmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bölgemize gelen yatırım talepleri ve iş birlikleri de bu heyecanımızı artırıyor. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını iş dünyası yapacağı bu yatırımlar ile kutlayacaktır.

Çevremizdeki gelişmeler de Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi’nin bir an önce hayata geçmesini destekliyor. Özellikle Sarp Sınır Kapısı’nda kapasiteleri aşan transit ticaret ve yolcu hareketi özellikle üretimde yeni açılımlar yapmamızı gündeme getiriyor.

Sarp’ta iyileştirme yapılması kaçınılmaz

Sarp Sınır Kapısı’nda geçtiğimiz yıl toplam 725 bin üzerinde araç geçişi oldu. Bu araçların 368 bin 520’sini ticaret amaçlı giriş çıkış yapan TIR, kamyon ve tankerler oluşturdu. Ayrıca toplamda karşılıklı 5 milyonu aşan yolcu geçişleri oldu. Yolcu ve araç trafiğindeki bu veriler 2023 yılında yeni rekorların müjdesini şimdiden gösteriyor.

Sarp Sınır kapısı bugün sadece bölge ihracatımız için değil, Türkiye ve Avrupa’nın Kafkaslara ve Türki Cumhuriyetlerine transit karayolu ulaşımında yoğun kullanılmaktadır. İş dünyamızın yoğunluktan kaynaklanan sorunlarına çözüm üretmek için Sarp Sınır Kapısı’nda incelmelerde bulunduk, çözüm için rapor oluşturduk.

Türkiye’nin en yoğun kara hudut kapısı olan Sarp Sınır Kapısından yolcu, araç ve transit tır geçişleri mevcut kapasitenin üzerine çıkmış bulunmaktadır. Personel sayısının artırılması ve fiziki şartların iyileştirilmesi ile bir rahatlama sağlanabilir. Esas çözüm ise planlanan ve hayata geçirilmemiş olan genişleme projesi, Tır parkı gibi projelerdir. Ama kısa vadede yapılabilecekleri gündeme alarak ardından orta ve kısa vadede çözümler konusunda hazırladığımız rapor TOBB Başkanımıza sunuldu.

TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ tarafından modernize edilen Türkgözü kapısıyla Posof - Ardahan üzerinden Gürcistan’a geçiş sağlanacak. Kapı 1 Eylül 2023 tarihinde törenle hizmete açıldı.

Türkgözü kapısının açılışı ihracatımız için önemli bir altyapı yatırımıdır. Bölgemiz ve ülkemiz için ihracatta önemli bir altyapıyı ekonomimize kazandıran TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum.

Türk ekonomisinin en önemli üretim gücü olan organize sanayi bölgeleri üst kuruluşu OSBÜK yönetim kurulu Başkanı Memiş Kütükçü ve yönetim kurulu üyelerini meclisimizde ağırladık. OSBÜK Trabzon’da Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması talebimize de destek verdi.

Türkiye’nin en güçlü sanayi bölgelerini oluşturan OSBÜK ile Trabzon arasında ortak iş birliği ve güç birliği çalışmalarını başlattık.

Şehrimiz ve bölgemiz için önemli bir ürün olan fındık sezonuna girdik. Ne yazık ki bu yıl rekoltenin oldukça düşük olacağı görülmektedir. TMO’nun açıklamış olduğu fındık taban fiyatı; Giresun kalite fındık için kilogram başına 84 Türk lirası, Levant kalite fındık için kilogram başına 82 lira 50 kuruş oldu.

Düşük rekolteye baktığımızda bu taban fiyatların üzerinde piyasanın oluşacağı beklenmektedir. Rekoltenin düşük olduğu fındıkta alivre satışlara izin vermeyelim. Fırsatçılar değil sektörde çalışan ve emek verenler kazansın.


Trabzon Ticaret Gazetesi tamamı için lütfen buraya tıklayınız.