Orta Vadeli Programdan Trabzon’un Beklentileri

  Yazı Boyutu - 14 +

İş dünyamız olarak bizleri yakından ilgilendiren orta vadeli program Eylül ayı başında açıklandı. Ekonomide 3 yıllık yol haritamızın gerçekçi, tutarlı ve öngörülebilir olması memnuniyet verici olmuştur.

Orta vadeli programın başarıya ulaşması için bütün gücümüzle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.

Özel sektör olarak biz bu çalışma şevkini ortaya koyarken kamudan, devletimizden de beklentimiz var. Özel sektör olarak bizim başarılı olabilmemiz için ihtiyacımız olan altyapıların Trabzon’a, şehrimize kazandırılmasını devletimizden bekliyoruz.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz’a Trabzon İş Dünyası Buluşmaları toplantısında odamız tarafından sektörlerimizden gelen talepler ve odamızın projeleri bir dosya olarak sunularak yatırım programlarına alınması konusunda destek talebinde bulunduk.

Özellikle Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi Projesine önem verdiğimizi ve devletten destek beklediğimizi ifade ettik. 2024 yatırım programında bu beklentilerimizin de yer aldığını, kaynak ayrıldığını görmek istiyoruz. Bu beklentinin yerine getirilmesi Trabzon’un en doğal hakkıdır.

Evet bütün dünya genelinde bir ekonomik kriz yaşanıyor. Türkiye’de bundan nasibini alıyor. Trabzon ve Doğu Karadeniz bölgesi ise bu ekonomik krizden daha fazla etkileniyor. Özellikle yüksek turizm sezonu geride kaldıktan sonra önümüzde piyasaları zorlu bir süreç bekliyor.

Elbette yaşadığımız deprem felaketini birçok şeyi etkilediği gibi orta vadeli programı da etkiledi. Türkiye’nin salgın, küresel riskler ve deprem felaketi nedeniyle zor bir süreç geçirmesine rağmen ekonomide büyüme, üretim, ihracat ve istihdamdan taviz verilmemelidir.

Orta Vadeli programda ekonomik dengeleri bozucu, enflasyonu tetikleyen tüketim artışlarının kontrol altına alınması öngörülüyor. Sıkı para politikası piyasalarda ekonomik daralmalar yaşatacaktır. İş dünyası olarak bizler daha temkinli olmak durumundayız.

Özellikle Eylül ayında yaptığımız müşterek meslek komiteleri toplantımızda üyelerimizden gelen görüş ve önerilerde tüketim ve harcama kalemlerindeki daralmanın piyasalarda yarattığı sorunlar dile getirildi.

Piyasaların bu anlamda desteğe ihtiyacı vardır.

Türk iş dünyası, bundan önce de ağır bedeller ödese de birçok ekonomik krizi aşmayı başarmıştır. Bu dönemi de iş dünyası dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde aşacaktır.

Cumhurbaşkanımızın Orta Vadeli Programı açıklarken işaret etmiş olduğu yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı dayalı büyüme için reel sektörü destekleyen finansmanların bu dönemde artırılacağı sözünü iş dünyası olarak hepimiz beklemekteyiz. Özellikle küçük ve orta boy işletmelerimiz olan KOBİ’lerin sanayimizin, üretimimizin, istihdam ve ihracatın bel kemiği olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu kapsamda bizlerde Odamızda üyelerimizle beraber hedef pazarlarımızdaki fırsatları değerlendirmeye hedefliyoruz. Sektörlerimizin kümelenme projeleri ile bakanlık desteğinde yurt dışındaki Pazar paylarını artırmaya çalışıyoruz. Özellikle, sağlık sektörü, inşaat sektörü, mobilya sektörü kümelenme projeleri odamız tarafından yürütülmektedir. Diğer sivil toplum kuruluşlarımızda farklı sektörlerde kümelenme projeleri ile yine oda üyelerimizin yurtdışı pazarlara erişimini güçlendirmektedir. Yoğun olarak da fuarlara katılım sağlamaktayız.

Bu süreçte iş dünyası olarak elimizden gelen desteği verip, üzerimize düşen her türlü sorumluluğu üstleneceğiz. Orta Vadeli Program Türkiye’nin ihracatını artırmayı hedeflemektedir. Bizde Trabzon’un bölgemizin ihracatını artırarak bu hedefe katkı vermeye çalışacağız...


Trabzon Ticaret Gazetesi tamamı için lütfen buraya tıklayınız.