SOÇİ ZİRVESİ VE KARADENİZ

  Yazı Boyutu - 14 +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanlığı Resmi Konutu'ndaki yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrası iki lider Karadeniz başta olmak üzere birçok alanda önemli iş birliklerine adım attılar. Görüşme sonrası Putin, "Görüşme çok yararlı ve önemliydi" derken; Erdoğan da yaptığı açıklamada "Mevkidaşım Putin ile verimli bir görüşme yaparak Soçi'den ayrıldık" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'deki zirvenin ardından yurda dönüşünde uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, açıklamalarının satır başları şöyle; Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in davetine icabetle Soçi’ye yaptığım çalışma ziyaretini verimli bir şekilde tamamladık. Zaten sürekli telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğimiz Sayın Putin’le uzun bir aradan sonra yüz yüze yaptığımız bu ikili görüşmede, ülkemiz ile Rusya arasındaki ilişkileri ve bölgesel konuları ayrıntılı şekilde ele alma imkanımız oldu. Hem ikili ilişkilerimize yeni ve güçlü bir ivme kazandırmak hem de bölgemizde yaşanan gelişmeleri ele almak için üç saati aşkın bir görüşme yaptık.

Bu çerçevede, bu senenin ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’ye yakın artışla 21 milyar doları aşan ticaret hacmimizi, ortak hedefimiz olan 100 milyar dolar seviyesine ulaştırmak için atılacak adımlara odaklandık. ”dedi.

ZENGEZUR KORİDORU

Azerbaycan Zenzegur koridoru için geniş çaplı çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zengezur Koridoru bütün bölge için önemli bir imkan olacak. Burada hayata geçecek kara ve demir yolu hatları tüm bölge ülkeleri için ticari ve ekonomik fırsatlar getirecek. Azerbaycan bu koridor için geniş çaplı çalışmalar yürütüyor. Tabi Ermenistan tarafının da yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Putin ve Erdoğan’ın Soçi şehrinde gerçekleştirdikleri yüz yüze görüşme Karadeniz Bölgesindeki ticari ve ekonomik ilişkilere de yansımaları oldu. Bu anlamda görüşme Soçi ve Trabzon iş çevrelerini de hareketlendirdi. Özellikle Soçi Trabzon kargo ve yolcu taşımacılığı konusunda deniz trafiğinin yeniden açılması gündeme geldi. Bir süredir durgun olan Karadeniz’deki Trabzon – Soçi feribot ve Ro – Ro deniz taşımacılığının başlatılması konusunda girişimleri etkiledi. Trabzon ve Soçi kardeş şehirleri arasında turizm başta olma üzere ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin kuvvetlendirilmesi yönünde önümüzdeki aylarda devam edilmesi yönünde çeşitli adımlar atılacak. Bu çalışmalara önderlik yapan Soçi İş Dernekleri Başkanları Konseyi Başkanı Vadim Levchenko ile Trabzon’da yapılacak toplantı ile ülkelerimiz ve şehirlerimiz arasında var olan potansiyelleri değerlendirebileceğimize inanıyorum.