YENİ EKONOMİYE ADIM

  Yazı Boyutu - 14 +

Biyoteknoloji, İnovasyon ve Yazılım Merkezi’nden ilk ürünler çıktı.

2011 yılında çalıştaylar düzenleyerek başladığımız bölgemizin zengin bitki örtüsünün kozmetik ve ilaç başta olmak üzere sanayide değerlendirilmesi çalışmaları, Türkiye’nin bu alanda strateji oluşturmasını sağladı. Trabzon’da odamız ve TOBB tarafından Teknokent alanı içinde 9 bin metrekarelik kapalı alana sahip bir yerleşke olarak kurulan ve bugün 100 milyon lira civarında bir bina değeri olan Trabzon Biyoteknoloji, İnovasyon ve Yazılım Merkezimiz, kısa adıyla BİOİNOVAS, büyük bir artı değer oluşturdu.

Bu merkezin yapımını sürdürürken bir taraftan da yapılacak çalışmaların ilk adımlarını attık ve Avusturya İlaç Araştırma Enstitüsü ile işbirliği başlattık. İlk ürünümüz de İsabella adıyla bilinen bölgemizdeki siyah kokulu üzüm oldu. Hasatını yaptığımız ürün örneklerini, Avusturya’ya gönderdik. Burada yapılan çalışmalarla extrat çıkarıldı. Trabzon’da yetişen İsabella üzümünün etken maddesinin, dünyadaki diğer örneklerine göre 6 kat daha fazla olduğu raporlarla tespit edildi. Ayrıca bu etken maddenin, kozmetik, gıda ve besin takviyesi ile tekstil ve ilaç sanayinde kullanılabileceği tarafımıza raporlandı.

Bu aşamada alanında dünyada önemli bir yere sahip olan Cura Cosmetisc ile krem geliştirme çalışmalarına başladık. Ürünün geliştirilmesi ve denekler üzerindeki çalışmalardan oldukça başarılı sonuçlar elde edildi. Gece, gündüz ve göz kremleri ile anti-aging özelliğe sahip kremlerimizin marka ve pazarlama çalışmaları aşamasına geçildi. Vis Amari markasını oluşturduk ve şu anda pazarlama çalışmaları planlanıyor. Önümüzdeki süreçte birçok ülkede pazara girmeyi hedefliyoruz. Bu merkezi hayata geçirirken en önemli hedeflerimizden biri, bölgemizdeki floranın katma değerli ürünlere dönüştürülmesiydi. Geldiğimiz nokta tam da bu hedefe uygundur. Artık önemli bir yatırım haline dönüşmüştür.

Bölgemizdeki diğer ürünlerle ilgili de araştırma çalışmalarımız çeşitli kurumlarla ortak şekilde sürdürülmektedir. Sonuçlar geldikçe bunları da sizlerle paylaşacağız.

Ayrıca, Odamızın aylık yayını Trabzon Ticaret Gazetesi bu sayı ile 30'uncu yılına girdi. Alanında ülkemizin en uzun süreli ve düzenli yayınlarından biri olan Trabzon Ticaret Gazetemizin otuzuncu yılını tebrik ediyor başarılı bir yayın hayatı diliyorum.