YAT SERBEST BÖLGESİ

  Yazı Boyutu - 14 +

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak siz değerli meclis üyelerimizi ve iş camiamızı her platformda temsil etmeye ayrı bir özen gösterdiğimizi sizlerde yakından takip ediyorsunuz.

İş insanlarımızın, girişimcilerimizin, sanayicilerimizin, tüccarımızın yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini hep birinci ilgili makamlara iletiyoruz.

Odamızda zaman zaman bu kapsamda yaptığımız etkinliklerden birini geçtiğimiz ay içerisinde üyelerimizle birlikte gerçekleştirdik. "Trabzon İş ve Ekonomi Dünyası Buluşması" toplantısın da, yaklaşık bir yıl önce göreve gelen Ticaret Bakanımız Mehmet Muş, camiamızla Trabzon’da ilk kez bir araya geldi. Talep ve çözüm önerilerinizi dinledi, sorularınızı yanıtladı. İstişare toplantısına gösterilen ilgi ve katkıdan dolayı da üyelerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu platformlar, buluşmalar, istişareler sorunlarımız aktarmada, beklentilerimizi ifade etmede ve çözüm önerilerimizi sunmada oldukça faydalı olduğu aşıklardır.

Ticaret Bakanımız Mehmet Muş, konuşmasında gündeme getirmiş olduğu bir konu var. Hatırlayacağınız gibi daha önce Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerinde çok çalışmalar gerçekleştirdiğimiz bu konuda Bakanımızın özel ilgi göstermesinden ayrıca mutluluk duyduk. Sürmene ilçesi Çamburnu mevkiinde Yat Serbest Bölgesi kurulması konusundaki düşüncelerini destekliyoruz. Bu bölgede Yat ve Gemi inşa sanayi alanında öteden beri takip ettiğimiz bu sektörde daha önceki yıllarda kümelenme çalışmalarını yürüttük. Bugün bu sektörde Serbest Bölge kurulması yönünde özellikle Yat Serbest Bölgesi gibi niş bir alanın o bölgede kuruluşuna sıcak bakan ve kuruluş çalışmalarını başlatan Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a teşekkür ediyoruz ve bu konuda her türlü desteği iş camiası olarak vermeye hazırız. Bakanımızın talimatları doğrultusunda da gerekli olan çalışmalara da başladığımızı ifade etmek istiyorum.

Trabzon iş camiası olarak burada şu anda büyük balıkçı tekneleri üretimindeki canlılıktan mutluluk duyuyoruz, Yat Serbest Bölgesi kurulmasıyla da bu niş alanda da Sürmene Çamburnu bölgesinde yapılacak üretimleri güçlü bir marka değeri kazanarak bölgemize yüksek ekonomik katkı vereceğine inanıyorum.