YENİ DÖNEM

  Yazı Boyutu - 14 +

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda 2022 – 2026 dönemini kapsayan önümüzdeki dört yılın yönetim kadroları, üyelerimizin yüzde 72’sinin katılımı ile yapılan seçimlerle belirlendi. 

Gücünü üyesinden alan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda önce meslek komitelerimiz ve meclis asil ve yedek üyelerimiz yenilendi. 

Bu seçimlerle oluşan 79 meclis üyemiz ise meclis başkanı ile iki başkan yardımcısı ve katip üyeyi, Yönetim kurulu başkanı ile yönetim kurulu asıl ve yedek üyelerini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği asıl ve yedek delegelerini ve Disiplin kurulu asıl ve yedek üyelerinin seçimini gerçekleştirdi. 

Oy kullanan bütün üyelerimize teşekkür ediyorum. Görev alan bütün üyelerimize de başarılar diliyorum.

1884 yılında kurulan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’ndan tarihi bir miras devraldık. Biz buraya çalışmaya geldik. 79 meclis üyemizle birlikte çalışacağız. Bu bayrağı daha ileriye taşıyacağız.

Önümüzde 2023 yılı var; Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü. Milletçe hepimizi gururlandıran Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de çalışmalarımızla katkı koyacağız.

Bu dönem 79 meclis üyemiz yaklaşık yüzde 48 oranında yenilenirken, yüzde 38’i ise ilk kez meclis üyesi seçildi. Gençlik ve tecrübenin bir arada olduğu sanayi ağırlıklı bir meclisimiz var. 138 yıllık tarihimizde ilk kez bir kadın üyemiz Meclis Başkan Yardımcısı olurken yine ilk kez dört kadın üyemiz meclisimize girdi. En genç meclis üyemizde bir kadın üyemizden oluştu. Meclisimizin yaş ortalaması ise 47 oldu.Tüm bu gelişmeleri zenginliğimiz olarak görüyoruz. 

Üyelerimizin bizlere verdiği sorumlulukla Trabzon’un ve Trabzonlunun bütün değerlerine sahip çıkacağız. Başta sayıları 10 bini aşan üyelerimiz olmak üzere, ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin ekonomisini kalkındıracağız.

Ticaretimizi, sanayimizi geliştirmek ve ihracatımızı artırmak için ilimizin ve bölgemizin potansiyelini daha fazla uluslararası pazarlara açacağız. Bunun için Avrupa’da düşündüğümüz birkaç projemiz var. 

Türk ürünlerinin ve markalarının dünya pazarlarında rekabet gücü yükseldi. Trabzon ve bölge sanayimizde de kaliteli ürünler üretiliyor. Firmalarımızı, yatırımcılarımızı hedef pazarlara taşımak istiyoruz. Gerek Türkiye gerekse Trabzon’un ihracatında önemli bir pazar olan Avrupa’da bir Türk Pazarı yapmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirebilecek güçteyiz.

Göreve başladığımız ilk gün ağırladığımız Macaristan’ın Türkiye Büyükelçisi başkanlığındaki heyete Macaristan’da yapı market ağırlıklı Türk Pazarını kurabileceğimizi ifade ettik. 50 dönüm arazi talebinde bulunduk ve çalışmalar başlatıldı. Büyükelçi, Macaristan Yatırım Teşvik Ajansı vasıtasıyla yardımcı olacaklarını ifade etti. Türk-Macar dostluğunda Trabzon’un ayrı bir yeri var ve bunu daha da ileriye taşıyacağız.

Devraldığımız görevimizin Trabzon’a, bölgemize, ülkemize bir hizmet yarışı olduğunun bilincindeyiz. Yenilenen kadroların daha iyiyi yapmak için büyük bir şevkle çalışacağına inanıyorum. Yeni dönemin hepimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Trabzon’un, bölgenin ve ülkenin geleceğinde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası söz sahibi olmaya devam edecektir.

Kamu, sivil toplum ve özel sektör arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine katkı vermeye devam edeceğiz. Gücümüzü, üyemizin ve milletimizin refahı ve mutluluğu için en verimli şekilde kullanacağız. Üretimden, istihdamdan ve ihracattan beklentilerin en üst düzeyde karşılanmasına yeni dönemde daha da fazla özen göstereceğiz. Göreve gelen yeni kadroların el ele vererek bunu başaracak güçte olduğunu inancım tamdır.