TTSO'da turizm sektörü toplandı, talepler ve çözüm önerileri görüşüldü

  Yazı Boyutu - 14 +

07.05.2024, TRABZON, TTSO- Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TTSO) Trabzon Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında düzenlenen turizm toplantısında, sezon öncesinde sektörün talepleri ve çözüm önerileri görüşüldü.

Toplantıya Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Araklı Belediye Başkanı Hüseyin Avni Coşkun Çebi, Arsin Belediye Başkanı Hamza Bilgin, Beşikdüzü Belediye Başkanı Cahit Erdem, Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Dernekpazarı Belediye Başkanı Mehmet Aşık, Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, Trabzon Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Aksu, TTSO yönetim kurulu ve Turizm Komisyonu üyeleri ile diğer ilgililer katıldı.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, sezon öncesinde sorunların tespiti, alınması gereken önlemler ve çözüm önerilerini dinlemek üzere bir araya geldiklerini vurgulayarak, "Belediye başkanlarımızı da davet ettik. Çünkü ilçelerimize de turizmde büyük sorumluluk düşüyor. Elbirliğiyle, koordinasyon içinde çalışmalarımızı sürdürmek amacındayız. Toplantıları kapsamını daha da genişleterek önümüzdeki süreçte de aralıksız sürdüreceğiz" dedi.

Turizmin her açıdan geliştirilmesi için hep birlikte gayret gösterilmesi gerektiğini ifade eden Vali Aziz Yıldırım, "Önemli olan şehrimize faydalı olabilmek. Turizm hareketliliğini artırabilmek ve ilimize gelen misafirlere en iyi şekilde hizmet sunabilmektir. Bugün burada hem Trabzon turizmine yön verebilmek için yapılan çalışmaları konuşmak hem de sektörün içinde olan temsilcilerin talep, önerileri ve şikâyetlerini konuşmak için bir araya geldik. Bizler de turizm konusundaki eksikleri, sıkıntıları nasıl ortadan kaldırabiliriz kısmını burada hep birlikte tartışıp, değerlendirerek bir karara bağlayacağız." dedi.

Toplantıda sektörle alakalı yurtdışına yönelik sosyal medya çalışmaları, kayıt dışı işletmelerle mücadele, fiyat tarifesi düzenlemeleri, turizmin 12 aya yayılmasıyla ilgili yapılması düşünülen çalışmalar, turizm jandarması ve polisi sayısının artırılması, denetimlerin ilgili kurumların görevlilerinin katılımıyla daha sık yapılması, ilçelerin turizm master planlarının hazırlanması böylece ilin genel bir master planının ortaya çıkarılmasının gerekliliği konuları gündeme geldi. Toplantıda yer alan sektör temsilcileri, yerel yönetimlerden taleplerini dile getirdi. Toplantıların daha sık yapılması ve konuşulan konuların yapılmasıyla ilgili süreçlerin takip edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.


 

    Fotoğraf Galerisi