"İran ve Türk şirketleri birbirini daha iyi tanımalı"

  Yazı Boyutu - 14 +

22.06.2023, TRABZON, TTSO- İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Naser Mohebbati, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyaret ederek Başkan Erkut Çelebi ve yönetim kurulu üyeleriyle karşılıklı ticaretin artırılması için yapılabilecek çalışmalarla ilgili görüş alış verişinde bulundu.

İran'ın bu bölgeyle iş hacminin düşük olduğunu belirten Başkonsolos Mohebbati, "Firmalar birbirini tanımıyor. İş adamlarının tanışması, birbirlerinden ne tür mallar alıp satabileceklerini bilmesi lazım. Ancak bu şekilde mevcut ticareti ilerletebiliriz. Bu konuda üzerimize düşeni yapmayı hazırız" dedi.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Türk iş insanları olarak İran'la yapılan ticarette aracılarla çalışmak istemediklerini belirterek, "Fiyat istikrarı ve sürdürülebilirlik için direkt firmalarla çalışmak istiyoruz. İhtiyaç kalemleri ve satılmak istenen ürünlerin listesi her iki taraf için de hazırlanırsa birbirine uyan firmaları eşleştirebiliriz. Bu yönde bir çalışma başlatacağız" ifadesini kullandı.

Görüşmede gıda maddeleri, yapı malzemeleri, maden işleme başta olmak üzere birçok konuda ticaret yapılabileceği vurgulandı.


 

    Fotoğraf Galerisi