Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu

  Yazı Boyutu - 14 +

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un 18-20 Mart 2023 tarihlerinde Suudi Arabistan'ı resmi ziyareti kapsamında, 19 Mart 2023, Pazar günü Riyad'da Kurulumuz ve Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu (FSC) koordinasyonunda "Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu" gerçekleştirilecektir.

T.C. Ticaret Bakanımız ve Suudi Arabistan Krallığı Ticaret Bakanı Dr. Majid Bin Abdullah Al Qasabi'nin teşrif edeceği İş Forumu'na; Altyapı, İnşaat, Makine ve Makine Ekipmanları, Dijital Teknolojiler, Gıda, Tarım ürünleri, Hayvancılık, Besi ve Yem, Üretim Makinaları, İlaç, Tıbbi Malzeme ve Sağlık Hizmetleri, Mücevherat, Elektronik Aletler, Otomotiv ve Oto Parçaları sektörlerinde faaliyet gösteren Türk ve Suudi firmalarının katılım sağlaması beklenmektedir.

Program kapsamında ayrıca, Sayın Bakanımız tarafından 19-21 Mart 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışı yapılacaktır.

Suudi Arabistan mevcut durumda dünyanın en büyük 18. ekonomisidir. Bunun yanı sıra, 2022 yılı verilerine göre 268 milyar USD ihracat ve 152 milyar USD ithalat hacmi ile Körfez bölgesinin önde gelen ticaret ve yatırım merkezlerinden biridir. Körfez ülkelerinin birçoğunda olduğu üzere Suudi Arabistan da "Vision 2030" programı çerçevesinde Suudi Arabistan ekonomisinin sektörel çeşitliliğini artırmak istemektedir ve özel sektör ithalat, toptancılık ve perakendecilik, finans, inşaat, ziraat, madencilik ve hizmet sektöründe yoğunlaşmıştır. Bu anlamda, Vizyon Türk müteşebbislerine mevcut ticari seviyeyi daha yukarı taşımak ve yeni ticaret alanları yaratmak için önemli fırsat ve teşvikler sunmaktadır.

Bu minvalde, ikili iş görüşmelerinin de düzenleneceği bahse konu Foruma katılım sağlamak isteyen firmalarımızın en geç 10 Mart 2023, Cuma günü mesai bitimine kadar katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Söz konusu etkinliğin üyelerinize duyurulması ve katılımlarının teşvik edilmesinde desteğinizi esirgemeyeceğiniz inancıyla saygılar sunarım.

Başvuru ve Katılım Koşulları: Son Başvuru-Ödeme Tarihi: 10 Mart 2023, Cuma.

İş Forumuna Katılım Ücreti: DEİK Üyeleri için 600 USD, DEİK üyesi olmayan firmalar için 750 USD'dir. Katılımcıların bu tarihten sonra başvurularını iptal etmeleri durumunda ödemelerinin iadesi mümkün olmayacaktır.

Ödemeler: Ödeme sırasında açıklama kısmında katılımcı ad-soyad ve "Suudi Arabistan İF" yazılması gerekmektedir.

Seyahat: Uçak biletleri, Riyad'da konaklama ve şehir içi ulaşım katılımcılar tarafından münferit olarak organize edilecektir. Foruma katılım sağlamak isteyen firmalarımız anlaşmalı otelimiz Radisson Blu'da bu linkten rezervasyonlarını tamamlayarak indirimli olarak konaklayabilirler.

Program: Toplantı dili Türkçe ve İngilizce olup simultane tercüme sağlanacaktır. Detaylı program kayıt yaptıran firma temsilcilerine bilahare iletilecektir.

Vize: ABD, İngiltere ve Schengen vizesi/oturumu sahibi Türkiye vatandaşları, eğer ilgili vizelerini en az bir kez kullanmış ve pasaportlarının en az 6 ay geçerliliği var ise kapıda vize alabilmektedirler. Kapıda vize alamayacak olan katılımcılar için, vize başvuru sürecine ilişkin bilahare bilgilendirme yapılacaktır.

Turk Expo: Türk İhraç Ürünleri Fuarı açılışına katılım sağlamak isteyen üyelerimizin web sitesinden ayrıca kayıt olmaları gerekmektedir.

 

    Fotoğraf Galerisi