TTSO Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı

  Yazı Boyutu - 14 +

30.09.2022, TRABZON, TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Eylül ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı M. Şadan Eren yönetiminde gerçekleştirildi.

MECLİS ÜYELERİNE PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Meclis toplantısının ilk bölümünde 2018 - 2022 döneminde TTSO Meclis üyeliği yapanlara anı plaketleri Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından takdim edildi.

Plaket Töreni Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız >>>

EREN: TABANDAKİ SIKINTILARIN YETKİLİLERE AKTARILMASI İÇİN ÇALIŞTIK

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, organ seçimleri öncesindeki son aylık olağan meclis toplantısının gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "Meclis üyeleri olarak 4.5 yıldır sürdürdüğümüz görevlerin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu dönem, yaşanan pandemi sebebiyle; iş dünyasının zor süreçlerden geçtiği bir dönem olmuştur. Tüm sektörler hiç hesapta olmayan sorunlarla karşı karşıya kalmış, birçoğu dönemsel olarak alınan tedbirlere bağlı olarak kapanmıştır. Bizler, iş kollarımızın meclisteki temsilcileri olarak, tüm bu süreçlerde yoğun gayret içerisinde çalışarak, tabanda yaşanan sıkıntıların yetkililerce duyulmasını ve çözüm üretilmesini sağladık. Böyle olağanüstü bir dönemde, görevini layıkıyla yapan siz değerli meclis üyelerimize, Meclis Başkanı olarak teşekkür ediyorum" dedi. Eren sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu gayretinizle, saygınlığını da korumuş olduğunuz Odamızın zarar görmemesi adına seçim döneminde de dikkatli olacağınıza, Odamızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kişisel ve siyasi çekişmelerden uzak tutacağınıza inancım tamdır. Bu vesileyle her zaman söylediğim bir konuya da değinmek istiyorum. Oda meclisleri; meslek komitelerinin sorunlarının çözümüne aracılık etme amacında, şehrimiz iş dünyasının vizyonunu geliştirecek, projeler üretecek yerlerdir. Bu da; gönüllülük, katılımcılık ve bu göreve vakit ayırabilme ile olur. Unutulmamalıdır ki; biraz fazla ilgi duyulan seçimler amaç değil, hizmet yolunda birer araçtır. Adaylığını koyacak herkese başarılar dilerken; katkı verebileceklerin, zaman ayırabileceklerin bu yola çıkması noktasındaki uyarımı yinelemek istiyorum."

"ARZUMUZ TRABZON'A GELECEĞE DAHA GÜÇLÜ TAŞIMAKTIR"

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, "TTSO'nun yeni oluşacak meclisinin, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da şehrin ve iş dünyasının gelecek yıllardaki vizyonunu belirleyebilecek kişilerden oluşması, şehir sorunlarının tespiti noktasında başı çeken bir yapıda olması ve Trabzon'u geleceğe daha güçlü taşımanın derdindeki üyeleri kapsaması en büyük arzumuzdur. Salgın sebebi ile yoğun ve zorlu geçen bu dönemde Türkiye Odalar Borsalar Birliğimiz de, Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde önemli çalışmalar yapmış, sorunların iletilmesinin yanında çözüm önerileri sunarak iş dünyasının sesi olmuştur. Sizlerden aldığım destekle katkı vermekten onur duyduğum bu çalışmalardaki yoğun gayreti sebebiyle değerli başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na ve TOBB Yönetim Kurulu üyelerine şahsım ve Odamız meclisi adına teşekkürlerimi arz ediyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde, birbirimizi kırmadan, yarın yine yüz yüze bakacağımızı unutmadan geçireceğimiz bir seçim dönemi arzu ediyor; tekrar seçime girecek meclis üyelerimize başarılar diliyor, görevi devretmeye hazırlanan meclis üyelerimize de şehrimiz iş dünyasına hizmetleri adına teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

HACISALİHOĞLU: TURİZM SEZONU ÖNÜMÜZDEKİ YIL DAHA YOĞUN GEÇECEK

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "Değerli meclis üyelerimiz, sizlerle 2018 yılında üyelerimizin bizlere vermiş olduğu yetkiyle stratejik planla yola çıktık. Elbette süreç içinde zaman zaman ekonomik sıkıntılar zaman zaman pandemi ve devamında da Ukrayna - Rusya çatışması ekonomiyi etkiledi. Buna pandemi döneminde üyelerimiz gerçekten büyük bir özveriyle çalıştı ve sorunların bizlere iletilmesini sağladı. Bizlerin de TOBB ve bakanlıklara ilettiği bu sorunların yüzde 90'ı dünyaya örnek olacak bir şekilde kısa zamanda çözüldü. Bu o dönem için üyelerimizin ve odamızın hep birlikte yapmış olduğu bir görevdi ve sorunları en az hasarla atlattığımızı söyleyebiliriz. Bundan dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ve TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na şükranlarımı sunmak istiyorum" dedi. Hacısalihoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun devamında pandemiden kurtulduk derken Rusya - Ukrayna çatışması gündeme geldi. Ekonomik yönden yine sorunlar olmaya başladı. Ekonominin canlanması için kısa vadede özellikle turizmin harekete geçmesi konusunda üyelerimizin temsilcileri olan meclis üyelerimizle birlikte sezonu verimli geçirme adına faaliyetlerimize başladık. Sezon sonunda baktığımız zaman gelen misafirlerin adedinde ve gecelemede çok önemli artışlar olduğunu belirledik. Buna bağlı olarak yine ekonomiye yaptığı katkının çok iyi rakamlar olduğunu da belirtmek isterim. Bu şekilde baktığımızda kısa vadede bu üç ay bizlere önemli bir nefes aldırdı. Bundan sonra da önümüzdeki dönem için şu anda çalışmalar başladı. Önümüzdeki yıl da sorunların en aza indirilmesi konusunda çalışmalarımız yürüyor. Beklentimiz önümüzdeki yılın bu yıldan daha da kalabalık olacağı ve daha uzun bir sezon yaşayacağımızdır."

"İHRACATI DESTEKLEYECEK YATIRIMLARIN ÖN PLANA ÇIKARILMASINI HEDEFLİYORUZ"

Başkan Hacısalihoğlu, tüm üyeleri ekonominin ayakta kalması için verdikleri gayret nedeniyle kutlayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her şeye rağmen şehir olarak sorunların üstesinden geldik. Gelmeye de devam ediyoruz. Bu kolay bir şey değil. Bu birlikteliğin bir sonucu olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Yaklaşık 4.5 yıl beraber çalıştığımız bu dönemde gerçekten çok dostane ilişkilerle bir dönemi tamamlamış olduk. En ufak bir kırgınlık veya buna benzer bir hata olmadığını da söylemekte yarar var. İyi bir meclis dönemi geçirdiğimizi söylemek istiyorum. Ufak tefek rahatsızlıklar olabilir. Bunlar da geçicidir. Üzerinde fazla durmamak gerekir. Yarın da hep birlikte yüz yüze bakacağız. Kırmadan dökmeden bu süreci tamamladık. Dolayısıyla gelecek sezon için de şehrin ekonomisine hep birlikte katkı sağlayacağız. Başlattığımız projelerin hayata geçmesi önümüzdeki dönem yatırımların artması konusunda atılacak önemli adımlardır. Sadece turizm değil şehrimizde ihracatı destekleyecek yatırımların ön plana çıkarılması bizlerin en büyük hedefidir. Şu anda görünen ihracatımız fındık ve yaş sebze ağırlıklı. Bunun farklı sektörlere yayılması gerektiğini ve bu şekilde de bilinçli olarak projelerimizi hazırladığımızı belirtmek istiyorum. Bu bakımdan önümüzdeki süreç bir yatırım dönemi olacaktır. Dışarıdan gelen misafirlerimizle birlikte ticaretin gelişmesine ve üçüncü ülkelerle ticaretin yapılmasına da hazırlıklı olmakta yarar var. Çünkü ticaret kısa vadede kazanılan paradır. Yatırım biraz daha uzun vadede. Bu bakımdan bir taraftan ticari hayatı hızlandırma bir taraftan da yatırımı hızlandırarak geleceğe hazırlanma önemlidir. Bu bakımdan hepimize ayrı bir görev düşüyor."

"BÜTÜN ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Başkan Hacısalihoğlu, bütün kurullarda görev alan üyeleri, başta Meclis Başkanı ve Meclis Başkanlık Divanını kutladığını belirterek, "Hep birlikte çalıştık, ürettik, şehrin ekonomisini yönettik. Bunun hepimizin anlatacağı bir başarı hikâyesi olduğuna inanıyorum. Bu başarı hikâyesi, odamızın başarı hikâyesi sizlerle birlikte olmuştur. Bütün camiamızı kutluyorum, üyelerimizi yaptıkları yatırımlardan dolayı kutluyorum" dedi.


 

    Fotoğraf Galerisi