TTSO Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı

  Yazı Boyutu - 14 +

29.07.2022, TRABZON, TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı.

EREN: TURİZMİ ELBİRLİĞİYLE DAHA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN ÇABA HARCAMALIYIZ

Temmuz ayı meclis toplantısının açılışında konuşan TTSO meclis Başkanı M. Şadan Eren, yaz sezonu ile birlikte Trabzon'un sosyal ve ekonomik hayatında olumlu gelişmelerin gözlemlendiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Pandeminin yaratmış olduğu ekonomik daralma ve kayıpların üzerine, bölgemizde turizm sezonu beklediğimiz hareketlilikte geçmekte; bu durum iş dünyamızı sevindirmektedir. Ne yazık ki sosyal medyada yapılan bazı yanlış yorumlarla birlikte, şehrimizdeki turizm hareketliliği gereksiz endişe ve tartışmaların içerisine çekilmektedir. Turistin yoğun olarak Körfez ülkelerinden geldiği bir ortamda turistin işini kolaylaştıracak Arapça tabelalardan daha normal ne olabilir? Ülkemizin batı bölgelerinde de pek çok tatil beldesinde İngilizce, Almanca, Rusça ve hatta Norveçliler sık gidiyorsa Norveçce, İsveçliler sık gidiyorsa İsveçce tabelalar görmek mümkündür. Turizm konusunu, gelenlerin ırkı üzerinden eleştirmek doğru olmayacaktır. Asıl yapılması gereken şehrimize gelen turistlerin memnuniyeti üzerine düşünmek, varsa fahiş fiyat, uçak seferleri gibi eksiklikleri gidermeye çalışmaktır. Körfez ülkeleri turizmi şehrimizin son dönemde yakaladığı en önemli fırsattır. Bu noktada yıllardır yapılan çalışmalar için başta Odamız olmak üzere emeği geçenleri kutluyor, çalışmaların başladığı dönemin Valisi Dr. Recep Kızılcık'ı rahmetle anıyor, o dönem DOKA Genel Sekreteri olan Sakarya Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım'a emekleri için teşekkür ediyorum. O dönemde başlayan çalışmalar bugün meyvesini vermeye başlamışken; bu tür tartışmalardan uzak durmalı, mevcut durumu daha ileriye nasıl taşıyacağımızın üzerine çalışmalıyız. Turizm, şehrimizde siyaset üstü bir konu olup; tüm STK'ların ve siyasi partilerin, turizmin gelişmesi, eksikliklerinin giderilmesi adına mücadele vermesi gerekmektedir. Bugün pek çok tüccarımız, pek çok esnafımız bu sayede pandeminin yaralarını sarmaya çalışmaktadır. Bir şehrin turizm şehri vizyonu kazanması içerisinde yaşayanlar için de bir fırsat olacaktır."

"DEĞİŞİK ÜLKELERDE TANITIMLAR SÜRDÜRÜLMELİ"

Eren, "Elbette ki hep seslendirdiğimiz gibi turizm şehri Trabzon'a yakışan; bir Güney çevre yoluna kavuşmasıdır. Trabzon bir turizm şehri olarak sadece Körfez ülkelerine değil; fuarlar vasıtasıyla başka ülkelere de tanıtılmalı, farklı farklı milletler için çekim merkezi olmalıdır. Birileri yeşili ve doğası için geliyorsa; birileri gastronomi için, birileri tarihi eserleri için gelebilir. Elbette ki bunlar zamanla olacak işlerdir. Öncelikle eldekinin kıymeti bilinmeli, ülkemize gelen turistleri memnun edici faaliyetlere kafa yorulmalı, bir gün daha fazla yatırma, daha fazla harcama yapmaları hususunda sebepler artırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu kişiler turisttir. Bu sebeple bir şehirde turizmde işler yolunda gidiyor diye milli endişeler duymaya gerek yoktur" dedi.

HACISALİHOĞLU: UÇAKLARDA YER BULAMAYAN TURİSTLER İSTANBUL'DAN ARAÇ KİRALAYIP GELİYOR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Temmuz ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, TTSO öncülüğünde başlayan turizm hareketinin bugünlere gelmesinin kolay olmadığını belirterek, "Bunu korumak ve sürdürülebilir olarak devam ettirmek zorundayız. Şehrimizdeki hareketlilik belli bir süre daha devam edecek. Rezervasyonlar bunu bize gösteriyor. Şehrimize daha fazla misafir gelmek istiyor ama gelişte sıkıntılar olduğunu da görebiliyoruz. Trabzon'un bir hub noktası olması doğrultusunda çalışmalar başlatmıştık. Bugün bunun ne kadar doğru ve başarılı olduğunu görüyoruz. Şehrimize günde 30 civarında direkt yurtdışı uçuşu olurken yurt içi uçuşları bu sayının altında kaldı. Uçak olsa daha da artacak bu sayı. Bizim beklentimiz şehrimize uçak seferlerinin artırılmasıyla daha fazla turistin gelmesidir" dedi. Turizmde ulaşımın çok önemli olduğunun altını çizen Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaptığımız araştırmada ilginç bir veriye de ulaştık. Direkt ve aktarmalı seferlerle gelen misafirlerimizin yanı sıra uçaklarda yer bulamayınca İstanbul veya Ankara'dan araç kiralayıp gelen misafirler de çok sayıda. Birkaç gün kalıp dönüyorlar. Bu şunu gösteriyor ki ulaşım şehrimiz ve bölgemiz için çok çok önemli."

"YATAK KAPASİTEMİZİ ARTIRMAMIZ GEREK"

Başkan Hacısalihoğlu, bugüne kadar şehirdeki yatak kapasitesinin yeterli olduğunu düşündüklerini belirterek, "Fakat gelen talepler doğrultusunda şunu görüyoruz ki otel yatak kapasitesi yetersiz. Anketlerde de bu sonuçlar çıkıyor. Eğer turist gelişi bu şekilde artarsa yatak kapasitesini de artırmamız gerekecektir" diye konuştu.

"TURİSTLERİN KALIŞ SÜRELERİ ARTTI"

Turistlerin kalış sürelerinin de turizmin önemli bir verisi olduğunu vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, "Pandemi öncesi yapmış olduğumuz anketlerde turistlerin kalış süresinin 7 gün olduğu tespiti vardı. Yeni anketlerimizde bu süre 9 günü geçti. Dolayısıyla kalış sürelerinde de artış olduğunu görebiliyoruz. Bu geleceğe dönük yapılacak olan planlamada önemli bir veridir. Girişimcilerimizin, yatırımcılarımızın bu verileri iyi okuyarak geleceğe dönük fizibilite raporlarını yapmaları gerekmektedir. Geçmişte gelen turist sayısını artırdığımızda otellerimizin gerçek konaklama değerlerine ulaşacağını da vurgulamıştık. Nitekim bugün o değerlere doğru yaklaşmaya başladı" dedi.

"HIDIRNEBİ YAYLA KENT İÇİN İHALE BAŞVURULARI 18 AĞUSTOS'TA SONA ERİYOR"

Başkan Hacısalihoğlu, Hıdırnebi Yaylakentin ihaleye çıktığını da anımsatarak, "99 dönümlük imarlı bir alan Turizm Bakanlığından ilanda şu anda. Ağustos ayının 18'inde müracaatlar sona eriyor. İş adamlarımızın iş camiamızın dikkatini buna çekmek istiyorum. Önümüzdeki süreçte yatırım olarak önemli büyüklükte bir yatırım. 400 yatak kapasiteli yayla kentin şehrimize katacağı çok önemli bir kapasite bulunuyor" diye konuştu.

"BANKALARIN İŞ DÜNYASINA YARDIMCI OLMASINI BEKLİYORUZ"

Hacısalihoğlu, üyelerden kendilerine aktarılan sorunlardan birinin de bankalarla ilgili olduğunu ifade ederek, "Bankaların kredi vermede biraz sıkıntı yarattıklarını, hatta maliyetlerin çok yüksek olduğunu üyelerimiz bizlere iletmektedirler. Bankaların krediye ihtiyacı olan üyelerimize daha fazla kredi kullandırmasını, maliyetleri daha uygun bir şekle getirmesini bekliyoruz. Bu geçiş sürecinde bankalardan beklentimiz iş dünyasına, üyelerimize daha fazla destek olmalarıdır" ifadesini kullandı.

"SOMON YUMURTASI ÜRETİM TESİSİ İHALESİ 18 AĞUSTOS'TA"

Başkan Hacısalihoğlu, TTSO'nun önemli projeleri arasında yer alan Kapalı Devre Somon Yumurta Üretim Tesisiyle ilgili bir süre önce ihaleye çıkıldığını belirterek, "Ancak aldığımız teklifler yüksek olunca ihaleyi iptal ettik tekrar ilana çıktık. Ağustos ayının 18'inde müracaatlar sona eriyor. Tüm mühendislerimize ve sektörde çalışanlara ihaleye katılmaları konusunda çağrıda bulunuyorum" dedi.


 

    Fotoğraf Galerisi