Başkan Hacısalihoğlu: Beklentimiz Trabzon'un Serbest Ticaret şehri olmasıdır

  Yazı Boyutu - 14 +

23.07.2022, TRABZON, TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, geniş bir hinterlandın en güvenli yatırım merkezi konumundaki Trabzon'un Serbest Ticaret Bölgesi olmasını beklediklerini vurguladı. Hacısalihoğlu, "Rusya, Kafkaslar, Türki Cumhuriyetler, İran'a baktığımızda, Trabzon güvenilir yatırım merkezi olarak öne çıkıyor. Üretime ve ticarete dönük altyapıyı bu şekilde tamamlamak gerekiyor" dedi.

Sivil Toplum Dayanışma Platformu'nun düzenlediği TTSO'nun ev sahipliğinde yapılan Yeni Dünya Düzeninde Türkiye İçin Riskler ve Fırsatlar konulu Türkiye Sohbetleri Halk Buluşması, TTSO Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Trabzon Milletvekilleri, Trabzon'daki üniversitelerin rektörleri, Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Mehmet Uçum, Ayşenur Bahçekapılı, Ahmet Selim Köroğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve ilgililer katıldı.

HACISALİHOĞLU: GEREKLİ ALTYAPILARIN TAMAMLANMASIYLA TEDARİK ZİNCİRİNDE DAHA ÖN PLANDA YER ALABİLİRİZ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, odalar olarak bilgi çağına geçişte iş camiasına önderlik etmeye ve riskleri ortadan kaldırarak fırsata çevirmeye çalıştıklarını vurguladı. Başkan Hacısalihoğlu, Rusya ve Ukrayna savaşı, Suriye'deki olaylara bakıldığında Türkiye'nin ne denli zor bir coğrafyada yer aldığının anlaşılacağını belirterek, "Sayın cumhurbaşkanımızın pozitif bir bakışla taraftarı bir araya getirmesi dünyada büyük takdirle karşılanmıştır. Ülkemizin geleceği açısından önemli adımlar atılıyor. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. AB'ye yakınlığımız ve Çin'i dikkate aldığımız zaman Türkiye'nin risklere rağmen büyük fırsatlar da elinde. Ürettiğimiz ürünlerin kalite yüksekliği, AB standartlarında olması tedarik zincirinde de ön planda yer almaktadır. Gerekli altyapıların daha hızlı şekilde yapılması ülkemizin ihracatında, istihdamında, ekonomik kalkınmasında büyük fayda sağlayacaktır" dedi.

"BEKLENTİMİZ TRABZON'UN SERBEST TİCARET ŞEHRİ OLMASIDIR"

Türkiye'yi ileriye taşıyacak altyapıların oluşmasının kamu ve özel sektör yatırımlarıyla gerçekleşeceğini vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehrimizi Cazibe Merkezleri kapsamına alan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank'a şükranlarımızı sunuyorum. Üretime dönük destek ve alt yapılar devam ediyor. Amacımız üretimi destekleyerek istihdamı ve ihracatı artırmaktır. Ticaret merkezi konumunda olan Trabzon'la ilgili yıllardır üzerinde çalıştığımız konu, Trabzon'un Serbest Ticaret Bölgesi olmasıdır. Bu konuyu Ticaret Bakanımıza da ilettik. Geleceğin planlanmasında bunun önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Bu projeyi hazırladığımızda Dubai ticarette bugünkü kadar ön planda değildi. Şimdi Dubai ticaret merkez konumunda. Trabzon ve Türkiye'nin bulunduğu konum, hinterlandı göz önüne aldığımızda, Rusya, Kafkaslar, Türki Cumhuriyetler, İran'a baktığımızda, Trabzon güvenilir yatırım merkezi olarak öne çıkıyor. Üretime ve ticarete dönük altyapıyı bu şekilde tamamlamak gerekiyor. Beklentimiz kentimizin Serbest Ticaret Şehri olarak ön plana çıkmasıdır."

YATIRIM ADASI İLE BİYOTEKNOLOJİ VE İNOVASYON MERKEZİ KONUSUNDA BİLGİ VERDİ

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon'da teknolojinin gelişmesine önemli katkı sağlayan teknik bir üniversite olduğunu da vurgulayarak, "Şehrimizdeki altyapıların kurulması, Teknokent'ten başlayarak orta ve yüksek teknolojinin üretilmesi, ayrıca Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesinin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda verilen destekler nedeniyle Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız bu projenin sahibidir. Kanunu çıkarak bu aşamaya getirmiştir. Gerek kamu gerek özel sektör bazında yapılacak çalışmalarla ilgili yazışmaları sürdürüyoruz. Ayrıca Teknokent'te İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezinde şehrimizin ve bölgemizin florasının ilaç sanayine dönüşümü konusunda bir merkez kurduk. Esas amacımız bölgedeki tıbbi aromatik bitkilerin ticarileşmesi ve yüksek katma değerli ürün haline getirilmesidir. Valimiz ve bakanımız Süleyman Soylu'ya desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

"GEREK KÖRFEZ, GEREK ÜLKEMİZ VE BATIDAN GELEN MİSAFİRLERİMİZ BAŞIMIZIN TACIDIR"

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon'a yıllardan beri Körfez ülkelerinden misafirler geldiğini de vurgulayarak, "Bizler de bundan memnunuz. Karşılıklı memnuniyet sonucu şehrimiz turist akınına uğradı ve devam ediyor. Hedefimizi çok daha yüksek. Gerek Körfez, gerek ülkemiz ve batıdan gelen misafirlerimiz hepsi başımızın tacıdır. Ticaret Odası ve esnaf odaları olarak söylüyorum, hepsi misafirimizdir. Elbette ticaretin oluşmasında sahada bazı aksaklıklar olabilir. Üyelerimizden istirhamımız her biri ayrı bir denetçi olsun etrafını denetlesin, yanlışlıklara müsaade kesinlikle edilmesin. Hep birlikte bu şehrin turizm yönünden gelişmesine katkı sağlayarak turizm sezonunu daha uzun tutarak ekonomik refahı artıralım" dedi.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşenur Bahçekapılı'nın yaptığı panelde Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Mehmet Uçum, Ahmet Selim Köroğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan Yeni Dünya Düzeninde Türkiye İçin Riskler ve Fırsatlar konusunda çeşitli sunumlar yaptılar ve katılımcıların sorularını yanıtladılar.

Toplantının son bölümünde TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve protokol üyeleri, panelistlere plaket takdim etti.


 

    Fotoğraf Galerisi