TTSO Haziran ayı meclis toplantısı yapıldı

  Yazı Boyutu - 14 +

30.06.2022, TRABZON, TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Haziran ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.

EREN: KÖRFEZ TURİZMİNDEN EN AVANTAJLI ÇIKAN BÖLGE OLACAĞIZ

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Yaz sezonu ile birlikte şehrimizin sosyal ve ekonomik hayatında olumlu gelişmeler gözlemlemekteyiz. Körfez turizminden hiç şüphe yok ki en avantajlı çıkan bölge olacağız. Bu noktada Suudi Arabistan ile yaşanan olumlu gelişmelerin turizm sezonunun daha uzun bir döneme yayılma sebebi olacağını ve bu sayede pandemi sürecinde yara alan firmalarımızın eski cirolarının üzerine çıkacaklarını umuyoruz. Elbette ki girdi maliyetlerindeki artış, enerji ve yakıta dayalı giderler, vergiler ve pandemi sürecinde tüketilen kaynaklar bugün iş dünyamızı zorlamaktadır. Fakat yine de şehrimizin bu noktadaki avantajını iyi kullanacağını düşünüyor turizmden gelir elde etmenin yanında Trabzon insanının misafirperverliğini de ortaya koymanın gerekliliğine dikkat çekmek istiyorum. Memnuniyet ve süreklilik sağlama adına tüm hemşerilerimize sorumluluk düşmektedir. Ayrıca kayıt dışı çalışmalar rekabet ortamını bozduğu gibi zaten zor günler geçiren müteşebbisi de yıpratmaktadır. Bu duruma karşı denetimler sayesinde yol kat edilmiş olsa da özellikle araç kiralama sektöründe sorun olduğunu gözlemliyoruz" dedi.

HACISALİHOĞLU: BU YIL 10 KRUVAZİYER GEMİSİ GELMESİ BEKLENİYOR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Haziran ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, uzun süredir beklenen kruvaziyer turizminin Temmuz ayının son bölümünden itibaren hareketleneceğini belirterek, "Temmuz ayının 22'sinden itibaren kruvaziyer gemileri de gelmeye başlıyor. Bu yıl resmi olarak görünen 10 gemi gelmesi bekleniyor. Bu sayının artırılması konusunda görüşmeler devam ediyor" dedi. Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önemli olan Trabzon, Rusya ve Karadeniz çevresindeki kruvaziyer turizminin kalıcı hale getirilmesidir. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. TTSO olarak kurduğumuz Karadeniz Kruvaziyer Turizmi Platformu, Trabzon, Batum, Soçi, Yalta, Köstence ve Burgaz ile birlikte Karadeniz'de attığımız önemli bir adımdı. Bunları takip etmeye devam ediyoruz.

"MEMNUN GÖNDERDİĞİMİZ MİSAFİRLER REKLAMIMIZI YAPACAK"

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, geçtiğimiz ay Suudi Arabistan vatandaşlarının gelmesi konusunda bir gündem yaptıklarını hatırlatarak, "Muhakkak geleceklerini söylemiştik. Alınan kararları şimdi hepimiz yakından takip ediyoruz. Sonuçta bugün Türkiye'nin büyük bölümünde turizmde yoğunluk olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde İstanbul'da otellerde yer bulunamıyor. Şehrimizde de önümüzdeki haftadan itibaren asıl yoğunluk başlayacak. Beklentimiz, turizm sezonunun biraz daha uzun sürmesi, 3 - 4 aya uzamasıdır. Bu bizlerin yaratacağı memnuniyete bağlıdır. Eğer biz misafirleri memnun olarak geri gönderirsek gelecek olanlara da onlar üzerinden reklam yapmış olacağız. Kurumsal olarak bizler üzerimize düşeni yapıp denetimlerimizi devam ettireceğiz. Esas denetimci işverenlerimiz. Yani bu sektörden para kazanan bu sektörde hizmet eden firmalarımız, üyelerimiz ve vatandaşlarımızdır. Otokontrolle turistlerin memnuniyetini yaratacağız ve onlar da zincirleme reaksiyon olarak reklamcımız olacaktır" dedi.

"UÇAK SEFERLERİNİN ARTIRILMASI TALEBİMİZİ İLETTİK"

Hacısalihoğlu, turizm mevsimi dolayısıyla oluşan yoğunluk nedeniyle uçak seferlerinin artırılması konusunda yoğun talep aldıklarını belirterek, "Ulaştırma Bakanımız başta olmak üzere bakanlıklarımıza bu talebi ilettik. Umarız istediğimiz sonucu alabiliriz. Uçak seferlerinin artması şehrimize gelecek turistlerin artması anlamına gelir. Şu anda yurtdışından direk olarak 16 sefer Trabzon'a geliyor. İç hatlardan gelen turistler hariç. Bunların gittikçe artacağını biliyoruz. Sadece charter değil tarifeli seferlerle de gelmelerini arzu ediyoruz. Bu konuda da THY'ye büyük görev düşüyor" ifadesini kullandı.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Başkan Hacısalihoğlu, enflasyonun bu kadar yüksek olmasına bağlı olarak asgari ücretin artırılması konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Elbette çalışanlar bizlerin her şeyi. Hak ettikleri değerlerin verilmesi önemli. Bunun yanında işverenler üzerinde olabilecek yüklerin de kamu tarafından dolaylı desteklerle azaltılması en büyük arzumuzdur. Bununla ilgili görüşlerimizi Ankara'da Türkiye Ekonomi Şurasında Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve bakanlarımıza ilettik. Bu konuda bir taraftan çalışana destek verilirken bir taraftan da işverenlerimizin bir miktar destek almaları en büyük arzumuzdur" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE SIRALAMAYA GİREN FİRMALARI KUTLUYORUM"

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ihracat ve üretimde Türkiye sıralamasına giren TTSO üyesi firmaları tebrik ederek, "Türkiye'de ihracat sıralamasında üyemiz 8 firma ilk 1000'e girdi. Ferrero 34'üncü sırada, Arslantürk 321'inci sırada, sonra gelen iki firmamız isimlerinin açıklanmasını istemiyor. 571'inci sırada Ekin Gıda, 636'ncı sarada Hekimoğlu, 869'uncu sırada Cirav Gıda, 991'inci sırada Lider Gıda yer alıyor. İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan ilk 500 firma arasına giren Arslantürk Tarım Ürünleri firmamız var. Başta şirket sahipleri olmak üzere tüm çalışanlarını kutluyorum" dedi.


 

    Fotoğraf Galerisi