Başkan Hacısalihoğlu Türkiye Ekonomi Şurası'nda sektörlerin taleplerini dile getirdi

  Yazı Boyutu - 14 +

30.06.2022, TRABZON, TTSO - TOBB Türkiye Ekonomi Şurası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bakanların katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye Ekonomi Şurası'nda konuşma yapan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, sektörlerden gelen bölgesel talepleri dile getirdi.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan ekonomi şuralarının, kamu ile özel sektörü bir araya getirdiği, sıkıntıların ve önerilerin doğrudan icra makamına iletildiği çok önemli bir platform olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, toplantıda dile getirilen konuları, ülke genelindeki oda ve borsa başkanlarının üyeleriyle istişare ederek belirlediğini aktararak şunları söyledi:

"TOBB olarak bunları bakanlıklara göre tasnif ettik ve sizlere de iletiyoruz. Elbette bizler için en önemlisi, bugünkü gibi, devletimizi yanımızda görmek. Mevzuata ilişkin yapılacak reformlarda, eskiden olduğu gibi, kamu-özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulması çok faydalı olacaktır. Zira hazırlanan kanun tekliflerinde, özel sektörün görüşünün zamanında alınmaması, sahada pek çok sıkıntıya neden oluyor. Biz koşmaya, çalışmaya, üretmeye hazırız."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise konuşmasında, salgın döneminde iş insanlarının her birinin yerlileşmenin avantajlarını görerek zorlukları fırsata çevirecek potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Sizleri ara malında yerlileştirme ve millileştirme hamlesine destek vermeye, üretimde yerli girdinin öncüleri olmaya davet ediyorum" dedi. İş dünyası ile birlikte badirelerin atlatıldığı, içeriden ve dışarıdan çıkarılan engellemelere birlikte göğüs gerildiği bir dönemde en büyük kazanımlarının iş dünyasından çalışanlara kadar tüm kesimleri destekleyebilmeleri olduğunu aktaran Oktay, "Dünyanın dört bir yanında yapılar dönüşürken ekonomi politikalarımızı Türkiye'nin gerçeklerine ve ihtiyaçlarımıza uygun olarak güncellemiş durumdayız. Türkiye ekonomisini yüksek faiz-yüksek enflasyon kısır döngüsünden kurtarıp yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme rotasına sokmanın gayreti içindeyiz" ifadesini kullandı.

 HACISALİHOĞLU SEKTÖRLERİN TALEPLERİNİ AKTARDI

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda söz alan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da, bölgedeki sektörlerden kendilerine yansıtılan talepleri ve çözüm önerilerini hükümet üyelerine anlattı. Hacısalihoğlu, ayrıca özel sektörün ve ihracatçıların finansmana ulaşma konusundaki taleplerini de dile getirdi. Başkan Hacısalihoğlu, bugüne kadar sektörlerden gelen yüzlerce talebi TOBB kanalıyla ve Ekonomi Şuralarında hükümete ilettiklerini vurgulayarak, "Bu taleplerin çözümünde büyük katkı sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'na şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.


 

    Fotoğraf Galerisi