Sümela, çocuklar için Mavi oldu

  Yazı Boyutu - 14 +

24.11.2021, TRABZON, TTSO - Trabzon'un Maçka ilçesindeki dünyaca ünlü Sümela Manastırı, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in projesi kapsamında, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü nedeniyle Türkiye'nin değişik bölgelerindeki ünlü tarihi eserlerle birlikte bir süreliğine mavi ışıkla aydınlatıldı.

UNICEF Türkiye'nin organizasyonuyla Dünya Çocuk Günü sebebiyle Türkiye'deki dünyaca ünlü tarihi eserler "Türkiye'nin Sembolleri Çocuklar İçin Maviye Büründü" sloganıyla, UNICEF'in rengi olan mavi ışıkla aydınlatıldı. Çanakkale'deki Truva Atı, Trabzon'daki Sümela Manastırı, Van'daki Akdamar Kilisesi, Antalya'daki Aspendos Tiyatrosu, Adıyaman'daki Nemrut Dağı Heykelleri, Kapadokya'daki Üç Güzeller Peribacaları ve Bodrum Kalesi bir süreliğine mavi ışıkla aydınlatıldı.

UNICEF Türkiye, Sümela Manastırı'nın mavi ışıkla aydınlatıldığı anları, "Yüzyıllardır iklim değişikliğine direnip güzelliğini korudun. Şimdi de çocuklar için MAVİ oldun.. Teşekkürler" ifadesiyle resmi sosyal medya hesabından paylaştı.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Sümela Manastırı'nın Türkiye'nin ve dünyanın en önemli tarihi eserlerinden biri olduğunu belirterek, "UNICEF' Türkiye'nin böyle özel bir projede Sümela'ya yer vermesi bizleri mutlu etti. Dileğimiz, en kısa zamanda çalışmaların tamamlanarak, güvenli şekilde ziyarete açılmasının sağlanmasıdır" dedi.

 

    Fotoğraf Galerisi