"Arabuluculuk ve Tahkim, davaların sonuçlanma süresini kısaltıyor"

  Yazı Boyutu - 14 +

08.10.2021, TRABZON, TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Arabuluculuk ve Tahkim sisteminin davaların sonuçlanma süresini kısalttığını belirterek, "TTSO bünyesinde TOBB Uyum'la ortaklaşa kurduğumuz Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi bulunuyor. Buraya başvurarak davaların daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz" dedi.

ARABULUCULUK PANELİ YAPILDI

Adalet Bakanlığı, OSBÜK, TOBB Uyum ve Trabzon Arsin OSB tarafından ticari ve iş uyuşmazlıklarında arabuluculuk sisteminin tanıtıldığı Arabuluculuk Paneli düzenlendi.

Panele Arsin Kaymakamı Ömer Ahmet Özdemir, Arsin Belediye Başkan Vekili Güngör Hami Aydın, Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TTSO) M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyyüp Ergan, TTSO Başkan Yardımcısı Mustafa Zihni Serdar, Arsin OSB Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi ve iş dünyasi temsilcileri katıldı.

Arsin OSB Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Erkut Çelebi, arabuluculuk sisteminin sanayicilere, büyük katkı sağladığını, ticaretin daha güvenilir hale getirdiğini ve mahkemelerin iş yükünü hafiflettiğini belirtti.

Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, yasal düzenlemelerle Türkiye'deki arabuluculuk sisteminin daha iyi işler hale getirileceğine inandığını vurguladı.

HACISALİHOĞLU: TTSO BÜNYESİNDEKİ TAHKİM VE ARABULUCULUK MERKEZİNE BAŞVURULABİLİR

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, arabuluculuk yöntemiyle iş davalarının yüzde 60'a, ticari davaların da yüzde 50'ye yakınının başarıya ulaştığını belirterek, şunları söyledi:

"Arabuluculuk sistemi iş hayatındaki sorunların çözümüne katkı sağlamıştır. TTSO, TOBB Uyum'la ortaklaşa Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi kurdu. Bu merkeze uyuşmazlıkla ilgili başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu aşamada sorunların anlaşmayla çözülmesini umut ediyoruz. Ancak anlaşmazlığın devam etmesi halinde yine mahkemeler yerine odamızı bünyesinde bulunan Tahkim Merkezine başvurulabilir. Böylece davalarınızın mahkemelerden çok daha kısa bir sürede sonuçlanmasını sağlamış olursunuz. Odamız bu konuda altyapıyı kurmuş durumda."

Arsin Kaymakamı Ömer Ahmet Özdemir ise, "Arabuluculuk sistemi hayatımızı kolaylaştıran, tarafsız ve bağımsız üçüncü bir kişi eliyle aramızdaki problemleri zamandan ve paradan tasarruf sağlayarak çözecek ciddi bir sistem" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer, TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, Av. Arabulucu Dursun Yassıkaya, Av. Arabulucu Harun Uyanıkoğlu'nun katıldığı panelde, arabuluculuk hakkında bilgi verildi ve katılımcıların soruları yanıtlandı.


 

    Fotoğraf Galerisi