TTSO ile Halkbank arasında Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması imzalandı

  Yazı Boyutu - 14 +

06.01.2021, TRABZON, TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile Halkbank Trabzon Bölge Koordinatörü Ömür Batur arasında Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında TTSO üyesi firmalar, satıcıya tahsilat güvencesi, alıcıya da 18 aya kadar vade imkânıyla ödeme esnekliği sunan anlaşmadan yararlanabilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Halkbank arasında başlatılan Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı projesi dâhilinde Trabzon'da da protokol imza töreni düzenlendi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, pandemi nedeniyle piyasada oluşan sıkışıklığı aşmak ve iş dünyasının finansmana ulaşımını kolaylaştırmak adına TOBB ile bankalar arasında protokoller yapıldığını hatırlatarak, "Halkbank ile imzalayacağımızı protokolle üyelerimiz daha güvenli ticaret yapabilecek" dedi.

Halkbank Trabzon Bölge Koordinatörü Ömür Batur ise, "Bu protokolle Halkbank olarak tedarik zincirinde satıcıya tahsilat garantisi ve alıcıya 18 aya kadar vadeli ödeme esnekliği getirdik. Bu anlaşmanın kartı, üzerinde TOBB logosu da bulunan Paraf KOBİ Kredi Kartı olacak. TOBB logolu Paraf KOBİ Kredi Kartı, sahiplerine yapacakları satın alımlarda, esnek taksit ve vade imkanı sağlayacak. Diğer tarafta da Paraf KOBİ POS, üye iş yerlerine özel avantajlı POS fiyat modeli sunacak. TOBB üyesi alıcı ve satıcılar arasındaki nakit akışını düzenleyecek olan bu hizmetlerimizle, tedarik zincirinde tüm ticari işlemler Halkbank güvencesi ve Paraf avantajlarıyla gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Konuşmaların ardından TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve Halkbank Trabzon Bölge Koordinatörü Ömür Batur; Halkbank Ticari ve KOBİ Pazarlama Bölüm Müdürü Davut Ali Suiçmez, Trabzon Şube Müdürü Emin Can Yalmanoğlu ve Ortahisar Şube Müdürü Önder Gökçe'nin katılımıyla Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı protokolü imzaladı.

SATICI VE ALICI FİRMA İÇİN SAĞLANAN AVANTAJLAR

Satıcı firmalar, peşin, taksitli veya vadeli mal ve hizmet satışı ve müşterilerin nakit döngülerine göre 4 farklı modelde çoklu vadede POS ile satış yapma imkânı elde edecek.

Para transferi, çek, senet, teminat mektubu yerine Paraf Ticari Kredi Kartları ile tahsilatın yapılması sayesinde operasyonel risk ve finansman maliyetleri ortadan kalkacak.

Sadece satıcı firma özelinde kullanılabilecek özel Paraf Ticari Kredi Kartı limiti ile satıcı firmaların tahsilatları güvence altına alınacak. Gerektiğinde kapalı devre çalışan, sadece üye iş yerinde geçerli limit tanımı ile müşteri sadakati sağlanacak.

POS satışlarından oluşan tutarların teminat olarak kabul edilmesiyle daha uygun maliyetli kredi imkânının yanı sıra muhasebe ve kayıt kolaylığı tanınacak.

Alıcı firmalar ise finansmana kolay erişim imkânı sağlarken, maliyetsiz, vadeli mal alma fırsatı elde edecek.

Mal ve hizmet alımlarında 540 güne varan taksit, vade veya esnek vade imkânının yanı sıra kredi, çek, senet, teminat mektubu yerine Paraf Ticari Kredi Kartları ile kolay ve uygun maliyetli ticaret imkânı sağlanacak ve nakit taşıma riski gibi operasyonel riskler ortadan kalkacak.

Alıcılar, mal alım ve ödeme kayıtlarını düzenli olarak takip etme ve muhasebeleştirme kolaylığı elde edecek.


 

    Fotoğraf Galerisi