TTSO'yu ziyaret eden Milletvekili Ayvazoğlu ile projeler görüşüldü

  Yazı Boyutu - 14 +

08.09.2020, TRABZON, TTSO - AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyaret ederek Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ile görüştü. Ayvazoğlu, Erzincan - Gümüşhane - Trabzon Demiryolu ve Yatırım Adası Endüstri Bölgesi başta olmak üzere yürütülen projeler hakkında bilgi aldı ve her türlü desteği vereceğini vurguladı.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Erzincan - Gümüşhane - Trabzon Demiryolu Projesi, Yatırım Adası Endüstri Bölgesi Projesi, Trabzon İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi Projesi, Organize Sanayi Bölgelerinde yapılan çalışmalar ve diğer yürütülen projelerle ilgili AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu'na geniş çaplı bilgi verdi.

"DEMİRYOLUNUN YATIRIM PROGRAMINA ALINMASINI TAKİP ETMEK HEPİMİZİN GÖREVİDİR"

Erzincan - Gümüşhane - Trabzon Demiryolu Platformu Sözcüleri Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı'nın da yer aldığı görüşmede, demiryolunun bölge için önemini vurgulayan Milletvekili Bahar Ayvazoğlu şunları söyledi:

"Tarihi İpekyolu'nun en önemli geçiş noktalarından biri olan Trabzon, 19. yüzyılın ikinci yarısında tüm dünyada limanların demiryolları ile iç bölgelere bağlanmaya başlanmasından sonra bunun eksikliğini güçlü bir şekilde yaşamaya başlamıştır. 1880 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han ile başlayan demiryolu serüveni birçok dönemde kentimizin ve bölgemizin gündeminde olmuştur. Sürekli olarak bu talebin tarafımızdan dillendirilmesinin sebebi, şehrimizin bölgenin merkezi, uluslararası ticaretin önemli bir geçiş noktası, lojistik açıdan birçok avantajının olması, buna karşın tek eksiğinin ise demiryolu bağlantısı olmamasıdır. Tarihinden gelen ticaret merkezi olma özelliği ile uluslararası ticaretin Pekin'den Londra'ya kesintisiz gerçekleşeceği yeni ulaşım aksına bağlanma arzumuz şehrimiz için her geçen gün daha da değerli olmaktadır. Proje çalışmaları Aralık ayında tamamlanacak Arsin Yüksek Teknolojiye Dayalı Endüstri Bölgesinin Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde yapacağımız girişimlerle 2021 yatırım programına alınmasıyla ve devamında lojistik merkezle ve nihayetinde demiryolu ile her geçen gün artan ihracat rakamlarımızı daha da artıracağız. Bunun neticesinde yeniden Trabzon'u bir cazibe merkezi hâline dönüştüreceğiz. Trabzon'un önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyacağı her konuda bundan önce olduğu gibi bundan sonra da eksiklerini gidereceğiz. Bunda en önemli adımımız demiryolu ile uluslararası ağa bağlantıyı sağlamak olacaktır. 2018 yılında başlanan ve çalışmaları tamamlanan Erzincan - Gümüşhane - Trabzon Demiryolu mühendislik, etüt ve proje çalışmaları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sözünün kilit bir aşamasının gerçekleştiğini göstermektedir. Bundan sonraki süreçte, yatırım programına alınması ve yapım ihalesi aşamalarını takip etmek hepimizin görevidir. Bu konuda Trabzon Ticaret ve Sanayi Odamızın ve Demiryolu Platformunun çalışmalarında üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isterim."

Trabzon Milletvekili Ayvazoğlu, "Arsin Yatırım Adası Endüstri Bölgesinin 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planına işlenmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilen dosyanın yakından takipçisi olacağımın sözünü veriyorum. Şehir Hastanesi, Arsin Yatırım Adası, Lojistik Merkez ve Demiryolu gibi projelerin bir bir hayata geçirilmesiyle Trabzon'un ve bölgenin geleceğinde dolayısıyla insanımızın geleceğinde oluşturacağı etkinin ve bu projelerin sahip olduğu önemin hepimiz bilincindeyiz. Amacımız bir, hedefimiz bir" diye konuştu.


 

    Fotoğraf Galerisi