Trabzon Ulaşım Ana Planı başlangıç toplantısı yapıldı

  Yazı Boyutu - 14 +

16.06.2020, TRABZON, TTSO - Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından "Trabzon Ulaşımını Planlıyor" sloganıyla düzenlenen Ulaşım Ana Planı toplantısıyla, iki yıl sürmesi planlanan çalışmanın başlangıcı yapıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, belediye yetkilileri, ulaşımla ilgili kuruluşların temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, bilim insanları ve gazeteciler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon'un en önemli sorunlarının başında yer alan ulaşım konusunu çözmek için start verdiklerini belirterek, "Ulaşım ve trafik anlamında oldukça sorunlu bir şehir Trabzon. Halkımıza şehrin sorunlarını sorduğumuzda, ulaşım meselesi hep ilk sıralarda çıkıyor. Bu meseleye bir bütün olarak bakacak, bilimsel verilerle tartışacak ve çözüm noktasında öneriler ortaya koyacak Ulaşım Ana Planı için bugün ilk adımı atmış oluyoruz. Çalışmaları 2 yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Özellikle üniversitelerimizden, ilgili meslek odası ve STK'lardan Trabzon Ulaşım Ana Planı'na özel ilgi göstermelerini rica ediyorum. Trabzon'un önümüzdeki 15 - 20 yılık sürecini hayal ettiğimiz, aynı zamanda çözümleri ortaya koyduğumuz bir plan olacak. Şehir ne kadar sahiplenirse plan o kadar kaliteli olacak, plan ne kadar kaliteli olursa uygulaması da şehre o kadar çok katkı sağlayacak" dedi.

"HER KESİMİN GÖRÜŞÜNÜN ALINMASI ÖNEMLİ"

Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan sunumun ardından katılımcılar görüşlerini açıkladı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, "Güzel bir sunum oldu. Şehrimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Önemli olan bundan sonra şehirle ilgili daha fazla veri toplanması. Doğru verilerle yola çıkıldığı takdirde sorunlar daha kalıcı olarak çözülecektir. Herkesin katılımının bu şekilde sağlanması gerekir. Aksi takdirde verilerin azlığı, sonuca gitmede sıkıntı yaratabilir. Halka bu plan çalışmalarını daha fazla duyurmak suretiyle halkın daha fazla katılımının sağlanması önemli. Böylece daha sağlıklı ve fazla veri toplanabilir. Örneğin şehirde yaşayanlar, gelip dönenler, transit geçenler konusunda çalışmalar yapılmalı, kapsamlı veriler toplanmalı. Herkesin görüşlerini belirtebileceği bir platform oluşturmak bu noktada önemli" diye konuştu.


 

    Fotoğraf Galerisi