TTSO Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı

  Yazı Boyutu - 14 +

28.02.2020, TRABZON, TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Şubat ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Meclis Başkanı Şadan Eren başkanlığında yapılan toplantının ilk bölümünde daha önce TTSO'dan emekli olan muhasebe memuru Erdal Beşer'e Eren ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından hizmetleri anısına plaket takdim edildi. Mecliste daha sonra TTSO'nun Şubat ayı faaliyetlerinin yer aldığı film izlendi.

EREN: GÜN BİR VE BERABER OLMA GÜNÜDÜR

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, toplantıda yaptığı konuşmada, 'Şubat ayı meclis toplantımızın başında mübarek üç aylarınızı kutluyor ve dün kutladığımız Regaib Kandili'nin hayırlı vesile olmasını temenni ediyorum. Çok üzücüdür ki dün tarihi bir kara gece yaşadık. İdlib'de şehit olan Mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin birlik ve beraberliği, devletimizin gücü ve kararlı duruşu bizleri bu zorlu günlerden aydınlığa ulaştıracaktır. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak bu hain saldırılar karşısında başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve devletimizin her kademesinde görev yapmakta olan vatan evlatlarının yanında olduğumuzu belirtiyor, Allah'tan milletimize bu tür acıları tekrar yaşatmamasını temenni ediyoruz' dedi. Eren sözlerini şöyle sürdürdü:

'Türkiye'nin lokomotif gücü olarak bizler, yani Türk özel sektörü de bu süreçte ülkesine güvenmeyi sürdürecek; çalışmalarına, yatırımlarına hız kesmeden devam edecektir. Gün ayrışma değil, bir ve beraber olma günüdür. Türk milletinin birlik içinde olduğunda neleri gerçekleştirebildiği, tarihin sayfalarında mevcuttur. Bugün dünya çok farklı tehlikelerle de baş etmeye çalışmaktadır. Çin'den komşu ülkelerimize kadar yayılan corona virüsü, önemsenmesi gereken, halkımızın doktorlardan gelen uyarıları dikkate alarak hareket etmesi gereken bir konudur. Çin'de yaşanan bu gelişmelerin ülkemizin sanayisini ve ticaretini nasıl etkileyeceği de ikinci olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur.'

HACISALİHOĞLU: ŞEHİTLERİMİZ BİZİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da, meclise hitaben yaptığı konuşmada, İdlib'teki hain saldırı sonucu şehit olan askerlerimize değinerek, 'Dün gece maalesef şehitlerimiz var. Şehitlerimiz bizleri derinden üzmüştür. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Kahraman gazilerimize de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bugün konuşmak zor. Çünkü sürekli olumsuzlukları takip ediyoruz ki bunlardan biri de corona virüsü. Bizi yakından ilgilendiren bir konu. Ama bunun yanında olumlu birkaç konuyu da hatırlatmak istiyorum' dedi. Hacısalihoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

'Sosyal güvenlik primlerinde yüzde 6 işveren payı desteği uzatıldı. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilgili bakanlara ve siyasilerimize teşekkür ediyorum. İşverene önemli bir katkıdır. Yine alınan bir kararla 1 Mart'ta bugüne kadar bankalardan şikâyetçi olduğumuz konularda önemli düzenlemeler var. Bu düzenlemelerden dolayı da emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bankalarla olan konularda farklı uygulamalar karşımıza çıkacaktır. Bunlarda yine sıkıntılar olabilir. Umarız ki çıkan sıkıntıları da zaman içinde düzeltebiliriz.'

'FACEBOOK İSTASYON ŞEHRİMİZİN DÜNYAYA ADAPTE OLMASINI HIZLANDIRACAKTIR'

Hafta içinde önemli bir protokol imzaladıklarını hatırlatan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 'Milletlerarası Ticaret Odası, TOBB, Habitat Derneği ve Facebook'la Trabzon'da bir Facebook Girişimcilik İstasyonu kurulması için imzalar atıldı. Türkiye'de 8 ilde böyle bir merkez kuruluyor. Uluslararası teknolojik girişim altyapısının oluşturulmasında Facebook'un tüm imkanlarını şehrimize getirmek suretiyle yeni bir başlangıç yapacağız. Bu şu demektir; dünyada bu tür organizasyonları yöneten Facebook'un dünyanın herhangi bir yerinde yaptığı uygulamayı bundan sonra Trabzon'da da uygulayacağız. Bu şehrimizin dünyada tanınırlığı artıracak ve dünyaya adapte olmasını hızlandıracaktır. Şehrimiz adına önemli bir olaydır. Tüm üyelerimizin bu olayı takip ederek bu işin içinde olması arzu ettiğimiz bir konudur.'

'VİRÜSLERE KARŞI TÜM ÜLKELER HAZIRLIKLI OLMALI'

Dünyada ölümlere yol açan ve ekonomiyi de ciddi biçimde etkileyen corona virüsü tehlikesine de dikkat çeken Başkan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Corona virüsü bütün dünyaya yayılmaktadır. Tarihi süreçlere baktığımız zaman virüslerin ve bunlara bağlı hastalıkların ülkelerde can kaybına ve buna bağlı olarak ülkelerin ekonomilerine verdiği zararlar ortada. Günümüze döndüğümüz zaman yakın tarihte de birçok virüs yayılma politikası izlenmişti. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak bazılarında kısa sürede geçiş sağlandı. Bütün ümitlerimiz corona virüsündeki bu gelişimin de bulunacak aşıyla durdurulması veya sabit noktada tutularak yayılmasının önlenmesindedir. Özellikle bütün ülkelerin ekonomisini yakından ilgilendiren bir konu. Çin'e baktığımız zaman trilyon dolarlık zararlardan bahsediliyor. Buna bağlı olarak ABD de dahil olmak üzere gelişmiş ülkeler ve Çin'le bağlantısı olan bütün ülkelerin kayıplarını şimdi yeni yeni hesaplamaya başladılar. Bu elbette bütün ülkelerde bir sıkıntı yaratacaktır. Böyle bir sıkıntının yaşanmasına bağlı olarak ülkelerin de kendilerine has alacak tedbirleri olması gerekiyor. Bundan sonra da bu tür virüslerin yayılması konusunda da her zaman ülkelerin hazırlıklı olması ve gereken tedbirlerin alınması gerekiyor. Çünkü bir yayılmaya başladığı zaman ardından farklı virüslerin gelişebileceğini, mutasyonların da farklı bir biyolojik savaş malzemesi olarak kullanılabileceğini de hiçbir zaman unutmamak lazım. Dolayısıyla bunların yayılması bir taraftan can kaybı bir taraftan da ekonomileri batırabilecek durumlar yaratabilir. Türkiye olarak bugüne kadar gerçekten çok fazla etkilemediğini görmekteyiz. Ülke olarak gerekli tedbirleri aldığımız da bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalarda ortaya çıkmaktadır. Dileğimiz daha titiz ve dikkatli biçimde bu virüse karşı gerekli tedbirlerin alınarak sürdürülebilir bir şekilde devam etmesidir. Hassas bir konudur.'

'KADERİMİZE RAZI OLUP BEKLEMEK YERİNE PROAKTİF BİÇİMDE ÇALIŞMALIYIZ'

Hacısalihoğlu, yeni turizm sezonunun yaklaştığını da hatırlatarak, 'Yeni sezonla birlikte turizmi ilgilendiren konularda da elbette almamız gereken kararlar ve atmamız gereken adımlar var. Sezon başlıyor. Turizm sektörüyle ilgili olarak bayramdan sonra önemli büyük beklentilerimiz vardı. Bu beklentilerin olumsuz etkilenmesi durumunda şehrimizde önemli altyapıya sahip olan işadamlarımızın da etkileneceğini unutmayalım. Buna alternatif çözümler bulma konusunda da hep birlikte meclis olarak bir araya gelip, düşüncelerimizi önümüzdeki günlerde tartışmak suretiyle kararları hep birlikte alacağız. Bizden de camiamızın beklemiş olduğu konu budur. Yoksa bir virüs yayılıyor, oturacak bekleyecek halimiz yok. Dünyada bu tür olumsuzlukların yanında ülkemizin etrafında ve ülkemize karşı atılan olumsuz adımlar var. Ülkemizi hedef gösterircesine komşularımızdan ve diğerlerinden ülkemize yapılan tehditlerin, ülkemizin geleceğine dönük ekonomisini de tehdit altına almaması için proaktif olarak hepimizin daha fazla ve daha hızlı çalışmasında büyük yarar var. Bunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Sonuçta kaderimize razı olup beklemeyi bir tarafa bırakmamız gerekir' dedi.

TTSO Meclis toplantısında daha sonra Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Özcan İlarslan, 2019 yılı bütçesinin nihai gerçekleşmeleriyle ilgili bilgi aktardı.

 

    Fotoğraf Galerisi