Afrika ülkeleriyle ilişkiler öğrencilerle canlandırılacak

  Yazı Boyutu - 14 +

06.02.2020, TRABZON, TTSO - Trabzon Afrikalı Öğrenciler Derneği üyeleri Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyaret etti.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Trabzon Afrikalı Öğrenciler Derneği Başkanı Alassane Zongo, 2016 yılında kurulan derneği faaliyetleriyle ilgili bilgi verirken, 'Şu anda Trabzon'da 165 Afrika kökenli öğrenci eğitim görmektedir. Amacımız hem Türkiye'de eğitim gören Afrikalı öğrencilerin uyumlarını kolaylaştırmak hem de ülkelerimizle Türkiye'nin ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla Trabzon'da Afrika günleri düzenledik ve ülkelerimizin kültürlerini tanıttık. Şimdi amacımız ülkelerimizin büyükelçilerini Trabzon'a getirmek ve bir forum düzenlemek. Karşılıklı yatırım fırsatlarını değerlendirmek' dedi.

HACISALİHOĞLU: AFRİKA DIŞA AÇILIMDA ÖNEMLİ BİR ROTA

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, iç piyasadaki sıkışıklık nedeniyle işadamlarının dışarıya açılmasını teşvik ettiklerini ve bu konuda çalışmalar yürüttüklerini belirterek, 'Çeşitli ülkelere yaptığımız iş gezilerinde oradaki yatırım fırsatlarını görüyor ve işadamlarımızı yönlendiriyoruz. Ayrıca karşılıklı ticaretin ve işbirliğinin gelişmesi için çeşitli protokoller imzalıyoruz. Afrika da Türkiye'nin ticaret yaptığı ve iş hacmini artırmak istediği rotalardan birisi. Trabzon'da öğrenim gören Afrikalı öğrenciler bu konuda önemli bir işbirliği aracı olabilir' dedi. Hacısalihoğlu, çeşitli bölümlerde okuyan Afrikalı öğrencileri ticaret ve iş dünyası hakkında yetiştirmek için iş yapma modelleri ve ticaretle ilgili çeşitli eğitim programları düzenleyebileceklerini de vurguladı.

 

    Fotoğraf Galerisi