ABD Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı TTSO'yu ziyaret etti

  Yazı Boyutu - 14 +

12.12.2019, TRABZON, TTSO - Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Roy Perrin, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyaret etti.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Perrin, 'Türkiye ABD'nin önemli bir partneri ve bölgesel olarak da çok önemli bir ülke. ABD'li firmalar da Türkiye'de çok aktif durumda. Türkiye sadece büyük bir pazar olarak değil çevresindeki ülkelere ulaşmak adına da önemli bir yatırım merkezi konumunda bulunuyor. ABD olarak Türkiye ile ticareti artırmak istiyoruz' dedi.

ABD'Lİ ŞİRKETLER YATIRIM ADASINA DAVET EDİLDİ

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon'un ticareti, sanayisi, ihracatı ve turizmi hakkında konuk müsteşara detaylı bilgiler verdi. Hacısalihoğlu, ayrıca Kasım ayında ABD'nin Miami ve Orlando kentlerine yaptıkları ticari çalışma ziyaretindeki temasların çok olumlu geçtiğini de vurgulayarak, 'Amacımız uluslararası ticaretimizi geliştirmek ve işadamlarımızı dışarıya açmak. Yatırım Adası Endüstri Bölgesi'ne de orta ve yüksek teknoloji yatırımı yapacak olan ABD'li firmaları davet ediyoruz. Trabzon, sizin de bildiğiniz gibi Rusya Federasyonu'nun büyük bölümü, Gürcistan, İran, Kafkasya bölgesi, Türki Cumhuriyetler, hatta Afganistan ve Pakistan'ı da içine alan çok geniş bir hinterlandın en güvenli yatırım merkezi konumundadır. Özellikle yaklaşık 4 saatlik uçuş mesafesinde dünya nüfusunun ve ekonomisinin üçte birine ulaşma imkânı sağlayan Türkiye ve Trabzon'un bu yatırım ortamının iyi değerlendirilmesi gerekir' ifadesini kullandı.

Trabzon'un sanayisi, ticareti ve turizmiyle ilgili filmler de izletilen ABD Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Roy Perrin, ziyaretin ardından TTSO Özel İpekyolu Müzesi'ni de gezerek müze defterini imzaladı.

 

    Fotoğraf Galerisi