'Karadeniz ülkeleri olarak ortak ticaret köprüsü kurmalıyız'

  Yazı Boyutu - 14 +

30.11.2019, TRABZON, TTSO - 4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi'ne katılmak üzere Trabzon'a gelen Ukrayna'nın Kherson kenti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Victoriya Ostroumova, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyaret etti.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Victoriya Ostroumova, zirvenin kendileri açısından çok olumlu geçtiğini ve yaptıkları temaslardan memnuniyet duyduklarını vurguladı. 2020 sonbaharında Türk ve Ukraynalı işadamlarının katılacağı bir işadamları zirvesi yapmayı planladıklarını belirten Ostroumova, 'Daha sık görüşerek işbirliğimizi geliştirmeliyiz. İpekyolu Zirvesi'nde gördük ki Çin, Kazakistan veya diğer Asya ülkeleri farklı bakışa sahip oluyor. Biz Karadeniz ülkesi olduğumuz için aynı bakış açısından ortak yoldan ilerlememiz, ticaret köprüsü kurmamız gerekir' dedi.

'DİNYEPER NEHRİNİ İPEKYOLUNA ENTEGRE ETMEK İSTİYORUZ'

Victoriya Ostroumova, Dinyeper nehrini İpekyolu'na entegre etmek için çalışmalar yapıldığını da vurgulayarak, 'Eskiden Dinyeper nehri vasıtasıyla orman ve tarım ürünleri Karadeniz'e taşınıyordu. O kısım üzerinde çalışıyoruz. Beyaz Rusya da Dinyeper nehri kıyısında liman inşa ediyor. Bu hattı canlandırmak için elbette Türkiye ile ortak çalışmalar yapmak istiyoruz' diye konuştu.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Ukrayna ile aynı denizin kıyısında ortak ticaret yapma kapasitesi olan iki ülke olduklarını vurgulayarak, 'Görüşmelerimizi sıklaştırarak ortak çalışma yapılabilecek yatırım ve ticaret alanlarını bulabiliriz' ifadesini kullandı.

Kherson Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Victoriya Ostroumova, Başkan M. Suat Hacısalihoğlu'na yöreye özgü bir taştan yapılan tablo hediye ederken, Başkan Hacısalihoğlu da konuğuna plaket takdim etti.

 

    Fotoğraf Galerisi