TTSO Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı

  Yazı Boyutu - 14 +

28.09.2019, TRABZON, TTSO - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Meclis Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Nalbant başkanlığında yapılan toplantıda, TTSO'nun bir aylık faaliyetlerinin yer aldığı film izlendi.

Meclis üyelerine hitap eden TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Dış Ticaret İstihbarat Elamanı yetiştirme kurslarına başladıklarını belirterek, '32 kişilik başvuru vardı, 24 kişiyle çalışmalarımız başladı. 5 haftalık bir eğitimin sonunda tekrar bir program daha başlayacak. Bunu dikkate almanız özellikle ricamdır. Firmalarınıza bu elemanlar mutlaka fayda sağlayacaktır. Teknokent'te de yazılım konusunda benzer uygulamaya başlayacağız' dedi.

'SOÇİ İLE DENİZ YOLUNUN AÇILMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR'

Soçi Ticaret odasıyla deniz yolunun tekrar açılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini de anlatan Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

'Gelişmeler doğrultusunda geçen hafta da toplantılar yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız deniz yolunun bir an önce açılması. Bizim üzerinde durduğumuz feribot olarak açılması. Yani TIR'larla yolcuların eskiden olduğu gibi aynı gemide taşınmasının sağlanmasını istiyoruz. Deniz yolunun ne kadar önemli olduğunu gerek yolcu gerekse yük taşımada maliyet yönünden biliyorsunuz. Bu konular umarız önümüzdeki süreçte hayata geçer.'

Hacısalihoğlu, 'TÜİK verilerine göre enflasyonun düşmesi, buna bağlı olarak Merkez Bankasının faizleri indirmesi, yine kamu bankalarının faizleri düşürmesi piyasaların canlanması yolunda atılan ilk adımlardır. Yine paralelinde bankaların otomobil kredilerinde yaptığı kampanyaları piyasayı canlandırıcı hamleler olarak görebiliriz. Mustafa Varank bakanımızın açıkladığı sanayi stratejisinde kanunlaşan şekliyle, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesine önemli destekler verilmesi konusunda yönetmelikler çıktı. Sektörler de önümüzdeki günlerde yayınlanacak. İşadamlarımız bu desteklerden yararlanarak bir taraftan kendi iş alanlarını genişletirken diğer taraftan da yatırım ihtiyacı olan ürünleri üreterek ithal girdilerin önüne geçilmesini sağlayabilirler. İlaç üretimini destekleme kararı da önümüzdeki süreçte ülkenin teknolojiye verdiği değeri ortaya koyuyor' dedi.

'TÜRKİYE'DE YUKARI DOĞRU HAREKETLİLİK BAŞLADI'

Başkan Hacısalihoğlu, 'Bazı yabancı yatırımcıların kredi vermek veya ortaklık yapmak üzere ülkemize gelmeye başladığını biliyorsunuz. Artık Türkiye'de yukarıya doğru bir hareketlilik başladı. Aksi takdirde bu yatırımcılar Türkiye'ye gelmez. Geçmişte Türkiye güvenli olmadığı gerekçesiyle kurvaziyer turizmi ortadan kalkmıştı. Bunların yeniden başlayacağı haberleri geliyor. Demek ki Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili sorunlar ortadan kalkmış oldu. Diğer taraftan dünyadaki para hareketlerinin Türkiye'yi seçmesi umarız ki önümüzdeki süreçte daha aktif hale gelir ve ülkemizin kalkınmasında ve yatırım programlarının uygulanmasında özel sektörün önü açılır' ifadesini kullandı.

 

    Fotoğraf Galerisi