Kuzey Makedonya ile işbirliği imkânları TTSO'da görüşüldü

  Yazı Boyutu - 14 +

25.09.2019, TRABZON, TTSO - Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TTSO) işadamlarıyla bir araya gelerek ülkesindeki yatırım olanaklarını anlattı.

'ORTAK VEYA DOST DEĞİL; KARDEŞİZ'

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Trabzon Fahri Konsolosu Sırrı Eren ve diğer ilgililerle birlikte TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Büyükelçi Mucunski, iki ülke arasında güçlü bağları bulunan, tarihi, geleneksel ve kültürel ilişkiler olduğunu belirterek, 'Biz ortak veya dost değiliz; kardeşiz. Bazen siyasi ilişkilerin iyi olması yeterli olmuyor. Ekonomik ilişkileri de geliştirmek gerekiyor. Bu nedenle ticaret ve sanayi odalarıyla güçlü bağlar kurmak istiyoruz. TTSO ve Üsküp Ticaret Odası arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlıyoruz. Geleceği planlayarak iki ülkenin de birbirinden yatırımcı çekmesi gerekiyor. Bu ziyareti de önemli bir adım olarak görüyoruz' dedi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise 'Dostane ilişkiler bizi fazlasıyla memnun ediyor. Amacımız ekonomik yönden de ilişkilerimizi güçlü kılacak adımları atmaktır. Makedonya'ya daha önce ziyaretlerimiz oldu. Kardeş oda faaliyetleri içinde bulunmak bizim de arzumuzdur. İşadamları arasında daha iyi ilişkiler kurmak, Makedonya üzerinden Avrupa'ya açılmak bize de avantaj sağlar' diye konuştu.

MAKEDONYA'DAKİ YATIRIM OLANAKLARI ANLATILDI

Büyükelçi Mucunski daha sonra TTSO üyesi işadamlarıyla bir araya gelerek ülkesindeki yatırım olanaklarıyla ilgili bir sunum yaptı. Türkiye ile savunma sanayi, hukuk, kültür ve turizm, sağlık, ormancılık ve tarım ürünleri konusunda işbirliği yapmak istediklerini belirten Mucunski, 'Kuzey Makedonya, çok erişilebilir bir konumda ve Güney Avrupa'nın geçiş yolları üzerindedir. Vergi ve teşvik indirimleri Avrupa ile kıyaslanamayacak orandadır. Yabancı yatırımlar devlet garantisi altındadır. İş yapma kolaylığı konusunda Avrupa'da 10. sıradayız. Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki serbest vize anlaşması hem ticaret hem de turizmi kolaylaştırıcı bir uygulamadır. Türkiye, Kuzey Makedonya'nın ticaretinde 8'inci sırada bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa'da en düşük maaşlar Kuzey Makedonya'dadır' dedi. Büyükelçi Mucunski, ülkesindeki yatırım olanaklarını sıralarken de, 'Otomotiv ve makine yan sanayi, sağlık, tıbbi cihazlar ve eczacılık ürünleri, ziraat ve gıda işletmeciliği, tekstil, turizm, termal kaynaklar ve film endüstrisi konularında Kuzey Makedonya'da yatırım yapılabilir. Ayrıca 13 Serbest bölgemizde çok uygun vergi ve yatırım avantajları sağlanıyor' diye konuştu.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, konuk büyükelçiye ziyaretinin anısına plaket takdim etti. Mucunski ayrıca TTSO Özel İpekyolu Müzesi'ni de gezdi.

 

    Fotoğraf Galerisi