Torbalı Ticaret Odası, 35 kişilik heyetle D. Karadeniz'e iş gezisine çıktı

  Yazı Boyutu - 14 +

16.09.2019, TRABZON, TTSO - Trabzon ve Rize'de iş görüşmeleri turuna çıkan Torbalı Ticaret Odası (TTO) heyeti, gezinin ilk durağı olan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda Torbalı ekonomisi hakkında sunum yaptı, iş fırsatları konusunda görüş alışverişinde bulundu.

'56 YABANCI FİRMA İLE TORBALI İLÇESİ TÜRKİYE'YE EKONOMİK BİR MODEL SUNUYOR'

TTO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun ve Meclis Başkanı Erkan Aksoy başkanlığındaki heyet, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyaret ederek Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ile görüştü. Toplantıya TTSO Meclis Başkan Vekili Halil İbrahim Nalbant ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Trabzon'un sanayi ve turizm filmlerinin gösterilmesinin ardından, Torbalı ekonomisi hakkında katılımcılara bilgi aktarıldı. Başkan Abdulvahap Olgun İzmir'in bir ilçesi olan Torbalı'nın uluslararası firmalara ev sahipliği yaptığını belirterek, 'İlçemizde 56 yabancı firma faaliyettedir. Tarım ve sanayi başta olmak üzere farklı sektörlerde çalışan bu fabrikalar ile Torbalı ilçemizin Türkiye'ye örnek olabilecek bir ekonomik model olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizin ekonomik gelişimine lokomotif olmaya çalışıyoruz' dedi.

'DOĞU KADADENİZ EKONOMİSİNİ SAHADA TANIMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Torbalı ilçesinin ticari gelişimini yurt dışı ve yurt içinde tanıtmaya çalıştıklarını ifade eden Abdulvahap Olgun, 'Güneydoğu Anadolu'da Urfa, Mardin ve Diyarbakır illerimizi Nisan ayında ziyaret ettik. Şimdi de Doğu Karadeniz'de Trabzon ve Rize illerimizi ziyaret ediyoruz. İllerdeki oda ve borsalarımızı ziyaret ederek iş insanları ile karşılıklı iş görüşmelerinde bulunuyoruz. Ekonomilerimiz hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bir cazibe merkezi olan Torbalı ilçesinin ekonomik gelişimini anlatıyoruz. Doğu Karadeniz'de Trabzon ve Rize ekonomilerini sahada tanımaya çalışıyoruz' şeklinde konuştu.

'BÖLGEYE VE ÜLKEYE HİZMET EDİYORUZ'

Torbalı Ticaret ve Sanayi Odası heyetini Trabzon'da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise, 'Bu ziyaretiniz umarız iki bölge arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlar. Bunun için oda üyelerinin faaliyetlerinin karşılıklı tanınması ve daha yakın ilişki kurulması gerekiyor' dedi. Hacısalihoğlu, 1884 yılında kurulan Trabzon TSO'nun ülkemizdeki en eski odalardan biri olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Aslında kuruluş tarihimiz 1882. İstanbul Ticaret Odası ile birlikte karar alınmış ama Trabzon'un kuruluşu biraz gecikmiştir. Bugün odamızın yaklaşık 10 bin civarında aktif üyesi mevcuttur. 31 meslek komitemiz ve 74 meclis üyemiz var. Odamızın 40 civarında olan çalışanının yanı sıra bir farklılık olarak Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) kurulduğundan beri devam etmektedir. Proje olarak süresi tamamlandıktan sonra anonim şirkete dönüştürerek bu faaliyeti devam ettirdik. Üyelerimize proje hazırlama konusunda hizmet vermeye devam ediyorlar. Odamızın bünyesinde proje koordinasyon ofisi de faaliyet göstermektedir. Tamamı yabancı dil bilen uzmanlarımızla ağırlıkla Avrupa Birliği projelerini hayata geçirerek bölgeye ve ülkeye katkıda bulunmaya çalışıyoruz.'

'TRABZON SANAYİSİ KISITLI İMKÂNLARLA BÜYÜK İHRACAT BAŞARIYOR'

'Ticaretin yanı sıra zamanla sanayi de gelişmeye başlamıştır. Şehrimizde 4 adet organize sanayi bölgesi kurulmuştur. Bunların 3'ü dolu, dördüncünün de altyapı çalışmaları devam etmektedir. Yine sanayiyi desteklemek adına şehrimizde bir endüstri bölgesi kurulması için bir karar alındı. Deniz dolgusu üzerine bir yatırım adası şeklinde olacak. Şehrimizde gördüğünüz gibi sizlerdeki gibi düz bir arazi yok. Dağların tepelerini keserek, tıraşlayarak organize sanayi bölgeleri yapıyoruz. Örneğin 900 dönümlük bir yeri aldığımız zaman kamulaştırmaya buradan ancak 300-350 dönüm yer çıkabiliyor. Bu ortamda çok önemli üretimlerimiz var. Trabzon fındıkta Türkiye'nin yüzde 8'ini üretiyor, fakat ihracatta yüzde 52'sini gerçekleştiriyor. Trabzon yaklaşık 70 bin öğrenci ile aynı zamanda bir üniversite şehridir. 2 devlet bir vakıf üniversitemiz mevcuttur. Bu şehre oldukça hareket katmaktadır. Trabzon aynı zamanda bölgenin bir sağlık merkezidir. Son zamanlarda sağlık turizminde de etkili olmaya başladık. Sözlerimin sonunda odalarımız arasında kalıcı ve sürdürülebilir bir işbirliğinin gelişmesini arzu ediyoruz. Bir firmamız dahi çalışsa bu artı demektir.'

HEYET ÖZEL İPEKYOLU MÜZESİNİ İNCELEDİ

Toplantının ardından TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu ile Torbalı Ticaret Odası Başkan Abdulvahap Olgun günün anısına karşılıklı oda plaketlerini takdim ettiler. TTSO Özel İpekyolu Müzesini gezen heyet adına Başkan Olgun müze anı defterini imzaladı. Torbalı heyeti Doğu Karadeniz ziyareti kapsamında Trabzon Ticaret Borsası, Rize Ticaret ve Sanayi Odası ile Rize Ticaret Borsası'nda çeşitli temaslarda bulunacak. Heyet ayrıca bölgenin tarihi ve turistik mekânlarını da ziyaret edecek.

 

    Fotoğraf Galerisi