Bölgenin geleceği bu projelerde : Lojistik merkez, Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi İhracata 7 milyar dolar, bölge ekonomisine 3 milyar dolar katkı vermesi bekleniyor

  Yazı Boyutu - 14 +

05.12.2013, TRABZON-TTSO,  Başkan Hacısalihoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan Lojistik Merkez, Yatarım Adası ve Endüstri Bölgesi projelerini  TTSO meclisinde anlattı. Meclis üyeleri tarafından alkışlanarak kutlanan Hacısalihoğlu, projelerin bölgenin geleceği olduğunu söyledi.

 

Ali Osman Ulusoy Başkanlığı'nda Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası meclisi toplandı.  Bir önceki ay yönetim kurulu faaliyetlerini içerin sunumun ardından Başkan M. Suat Hacısalıhoğlu kürsüye gelerek ekonomik konuları  kapsayan konuşmasını yaptı.

 

Hacısalihoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı son Trabzon ziyaretinde Trabzon  Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek onurlandırdığını belirtti. Başbakan'a  sadece şehir adına değil bölge adına hazırlanan projeleri sunma imkanı bulduklarını ifade ederek, " Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, odamızın yanı sıra Valilik, Belediye, KTÜ, DOKA ve Sivil Toplum örgütlerinin el birliği ile hazırladığı projelere destek verdi. Beraberinde geldiği beş bakana anında  konularla ilgili talimatlarda bulundu. "dedi.

 

Lojistik Merkez konusunda bugüne kadar ki gelişmeleri  özetleyen Başkan Hacısalihoğlu,  yer konusunda İyidereye karar kılındığını ve planlara işlendiğini anımsattı. Hacısalihoğlu, "İdealimiz Arsin OSB'nin önü idi. Çamburnu ve İyidere alternatifti. Önemli olan  doğru kararların verilmesi idi. Trabzon olarak değil Doğu Karadeniz Bölgesi olarak bu projeye bakmak gerekir."

 

Arsin OSB'nin önünü Doğu Karadeniz Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi olarak Projelendirdiklerini ve Başbakan'a sunulduğunu dile getiren Hacısalihoğlu, bu konuda bölgenin Giresun'dan Artvin'e bölgenin dağlık olmasından dolayı büyük bir sıkıntı çekildiğini,  dağların tepelerinin tıraşlanarak yatırım için organize sanayi bölgeleri yapılmakta olduğunu anımsattığını aktardı. Keza, kamuya bir liraya olan maliyetin 3 liraya , aynı şekilde burada yatırım yapan özel   sektöre de maliyetin 3 liraya yükselttiğini vurguladı.

 

Bunun doğrusunun, dünyadaki uygulamalar olduğunu, yatarım adalarının ilk uygulamasının Doğu Karadeniz'de başlatılması konusunda Başbakan'a sunulan projeye destek verdiğini aktaran Hacısalihoğlu, " Sayın Başbakanımız Arsin Yatarım Adası önünde Endüstri Bölgesi oluşturulması projesinin önünü bir liman da yapılmasını istedi. Bununda çalışılmasını istedi." şeklinde konuştu.

 

Lojistiğin, Endüstri bölgesi ile birlikte düşünülmesi gerektiğini ifade eden Başkan M. Suat Hacısalihoğlu daha sonra meclis üyelerine yaptığı bilgilendirme de lojistik konusundaki gelişmeleri anlattı. Türkiye'de üç bölgenin Trakya'da Tekirdağ,  Akdeniz'de Mersin, Karadeniz'de  Trabzon'a lojistik merkez kurulmasının ülke çıkarları açısından zorunluluk olduğuna dikkat çekti.

 

Trabzon Lojistik Merkez'in Rusya Federasyonu, Karadeniz Havzası, Kafkaslar , Türki Cumhuriyetleri  ve Orta Doğu hattında önemli bir merkez olacağını dile getiren Hacısalihoğlu, "Örnekler isek, bugün Afganistan'dan çekilen Almanya Ordusu Trabzon hattını kullanmaktadır. Bu bölgenin lojistik gücünü göstermektedir. Uçakla Trabzon'a getirilen yükler buradan gemiler ile Almanya'ya ulaştırılmaktadır."dedi.

 

21. yüzyılda lojistik kabiliyetin çok ön planda olacağını vurgulayan Hacısalihoğlu, taşımacılıkta özellikle hava ulaşımının da cazip hale geleceğini sözlerine ekledi. Trabzon'un bu anlamda değerlendirilmesi gerektiğini ve altyapısının hazır hale getirilmesinin geleceğin Türkiye'sinin yaratılmasına katkı vereceğini söyledi.

 

Hacısalihoğlu, lojistiğin müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürünün, servis hizmetinin ve bilgi akışının, kaynağından tüketildiği son noktaya kadar olan tedarik zinciri içindeki hareketinin etkili ve verimli bir şekilde planlanması, uygulanması, taşınması, depolanması ve kontrol altında tutulması olarak tanımlanması gerektiğini aktardı.

 

 Lojistik merkezin de Kara, deniz, demir ve hava yolu ağına sahip uluslararası mal taşımacılığı ve mal üretiminde kullanılan katma değeri yüksek ekonomik merkezler olduğunu kaydetti. Hacısalihoğlu bir lojistik merkez de , " Açık ve kapalı depolar, soğuk hava depoları, lisanslı depolar, antrepolar, geçici depolama yerleri, dağıtım merkezleri, kargo aktarma merkezleri, Taşımacılık türü hatları (karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu) Aktarma, yükleme ve boşaltma terminalleri, Paketleme, elleçleme, hafif montaj, demontaj vd. katma değerli hizmetler,İhtiyaca göre serbest bölge, meyve-sebze ve diğer haller,Sigorta, bankacılık ve finans kurumları, Gümrük İdareleri ve ilgili diğer kamu kurumları, Sosyal tesisler (konaklama, yeme-içme, dinlenme ve eğlence alanları) , Ticaret ve konferans merkezi (banka, posta, alışveriş, vd.) , Lojistik sektör tedarikçileri satış ve servis yerleri(taşıt, yedek parça, lastik vd. satıcılar, akaryakıt istasyonu) bulunmaktadır."

 

LOJİSTİK MERKEZİN BÖLGEYE KATKISI

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, lojistik merkezin bölgeye katkısının ortalama 13 bin kişilik istihdam sağlayacağını vurgularken, İhracata 7 milyar $  katkı sağlanacağını, 3 milyar $ ekonomik değer oluşacağını ifade etti. Uluslararası pazarda rekabetçi üstünlük sağlayacak Doğu Karadeniz'in  Bölgesel lojistik üs markası haline geleceğini söyledi.

 

OF İYİDERE DOĞU KARADENİZ LOJİSTİK MERKEZİ

 

Of  İyidere de kurulacak olan Lojistik merkezin plana işlendiğini,  sahilin arka bölümünde Orman fidanlığı alanının kullanılacağını  ve arka bölgeye doğru kamulaştırma gerçekleştirileceğini vurgulayarak bu bölgede olması gereken Doğu Karadeniz Lojistik Merkezi'nin bir proje taslağını sunumda gösterdi.

 

ÇAMBURNU TERSANE OLARAK GELİŞECEK

 

Çamburnu Tersane alanı olarak gelişeceğini  kaydeden Hacısalihoğlu , lojistik merkez olarak mevcut  boş alan 300 dönümün yetersiz olacağını, muhakkak ek dolguya ihtiyaç duyulduğuna işaret etti. Buna da hazırlıklı olduklarını ve projesini geliştirdiklerini belirten Hacısalihoğlu, şu anda Çamburnu'nun  biraz daha dolgu ile büyütüleceğini bildirdi.

 

Çamburnu  saç gemi üreticilerinin  kullanması amacıyla 10 adet imalat  yeri oluşturulduğunu aktaran Hacısalihoğlu, " Buradaki üreticilerin  yeni bir alana kavuşturuluyor. Uluslararası standartlarda üretim yapabilecekler. Odamızın  katkıları ile projelendirilen ortak üretim merkezinin esas amacı da burada üretim yapanlara projeden mühendislik hizmetlerine kadar hizmet veren bir ofis kurmaktır. Dışarıdan gelen ürünler burada testleri yapılacak, işlenecek, kesilecek, belirli formlara kavuşturulacak, boyanacak  ve benzeri işlemler bu 10 adet atölyede işlenecektir. Bu uluslararası standartlarda gerçekleşecek. Maliyetler düşecek, rekabet kazanacak. Ve sektörde bir odak noktası olacaktır."

 

25 milyon Tl  proje bedeli bulunan tersane alanının şu anda ihale aşamasına geldiğini kaydeden Hacısalihoğlu," ümit ediyorum ki iki yıl içerisinde ihalesi ve yapımı bitmiş olacaktır."dedi.

 

ARSİN'DE DOĞU KARADENİZ YATIRIM ATAJI VE ENDÜSTRİ BÖLGESİ

 

Arsin'de hazırlanan projenin Doğu Karadeniz Yatarım Adası ve Endüstri  Bölgesi olduğunu dile getiren Başkan Hacısalihoğlu ilk hesaplamalara göre 16 milyon metre küp bir dolgu alanı ve ileriye dönük bir liman kullanım alanına sahip alan oluşturulacağını aktardı.çeşitli fonksiyonlar üstlenen 730 dönüm arazi yanı sıra  bir milyon 678 metre kare de Endüstri Bölgesi alanı olacağı öngörüldüğünü aktardı.

 

Altyapı, dolgu, yol, su, elektrik, telefon, drenaj gibi  hizmetlerin  toplamda 120 milyon Tl bir yatarım gözüktüğünü ifade eden Hacısalihoğlu özel sektörün katkısı ile toplamda 500-550 milyon Tl'ye ulaşan bir yatarım öngörüldüğünü dile getirdi. Yüzde 10-20 arası karlılıkla yatırımın on yılda geri dönüşümünün sağlanacağının hesaplandığını ve bölgemize katkısının buna eşdeğer olacağını vurguladı.

 

Hacısalihoğlu, "Endüstri bölgesi şehrimizin ve bölgemizin geleceğidir. Lojistik merkez ile birbirini tamamlayan projelerdir. Bundan sonra ne yapacağız. Seçimden önce uygulamaya yönelik olarak avam projeleri hazırlatılacak. Başbakanımızın da bizlerden istediği yatırımcılardan taahhüt alınması konusundaki  önerisi doğrultusunda önemli miktarda oluşan yatırımcımız burada değerlendirilecektir. Başbakanımızın talimatını, bizler de hedefimizi ve amacımızı biliyoruz. Bölge olarak birlikte hareket etmekte fayda var. Burada en büyük teşekkürü Başbakanımıza ve Bakanlarımıza yapıyorum. Bu duruma gelene kadar siyasilerimizle birlikte hareket ettik. Bundan sonra da siyasilerimizle projeler hayata geçirilecektir."

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy'da  lojistiğin çok büyük  bir yatırım olduğunu ifade ettiği konuşmasında yönetimin çalışmalarından dolayı kutladı. Dünya Ticaret merkezi'nde yapılacak olan otel yatırımının da büyük bir başarı olduğunu dile getirerek yönetimi kutladı.