Uzungöl-Ovit kış turizmi projesine Körfez ülkeleri ve Rusya'dan talipli var

  Yazı Boyutu - 14 +

07.09.2013, TRABZON -TTSO,   Uzungöl-Ovit projesi  Kış Turizmi Projesine körfez ülkelerinden ve Rusya'dan girişimcilerin talipli olduklarını ve detaylı görüşmede bulunmak istediklerini belirten  projeyi hazırlayan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hacısalihoğlu, yerli girişimcilerinde ekonomik getirisi yüksek olan projede yer alabileceğini söyledi. Proje içerisinde birden çok yatırımın bulunduğunu aktardı. Projenin uygulanmasında yatırımcılara zaman kazandırmak için yasal alt yapı çalışmalarına da başlandığını ilk olarak çevre planına mastır planın işleneceğini söyledi.

 

ULUSOY'DAN BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

 

TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy başkanlığında Ağustos ayı meclis toplantısı yapıldı. Meclis gündemine geçmeden  yaptığı konuşmada Ulusoy, yoğun bir seçim süreci ile divan, yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulunun seçildiğini belirterek meclis çalışmaları hakkında bir bilgilendirmede bulundu. Divan olarak görevlerinin meclisi dinlemek ve görüşmeleri iyi takip etmek olduğunu kaydeden Ulusoy, " Birlik ve beraberlik içinde olup başarılı olacağız."dedi.

 

Aylık faaliyetlerin gösterildiği filmin ardından Meclis gündemine geçen Ulusoy,  gündemdeki  Yönetim Kurulu Başkanı Hacısalihoğlu'nun konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet eti.

 

YATIRIM İÇİN GERÇEK DETAY FİZİBİLİTELER ÇIKARILDI

 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, bölgemiz için çok önemli olan Uzungöl-Ovit, Düzköy Yaylası,  Sera Gölü,  Sazalan Yaylası bölgelerini kapsayan hazırlatmış olduğumuz mastır plan ve yatırımla ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Mastır plan ismi geçmesine rağmen daha detaylı ve fizibilite raporlarına kadar inen bir çalışma hazırlamış olduklarını vurguladı.

 

UZUNGÖL TURİZM YATIRIMLARI İÇİN REVAÇTA: 3 BİN 200 YATAK KAPASİTESİ İHTİYACI VAR

 

Bu projenin neden hazırlanma ihtiyacı duyulduğu konusuna açıklık getiren Başkan Hacısalihoğlu, Uzungöl'ün son dönemde  turizm yatırımları konusunda çok revaçta olduğunu,  uzun süredir de buradaki oteller de yer bulmanın  oldukça zor olduğunu anımsattı. Bir kapasite artışının aşikar olduğuna dikkat çekerek, " Yapılan çalışmalarda ve planlar da 3 bin 200 yatak kapasitesi daha ihtiyaç olduğu ve planlara işlendiği raporlarda belirtilmektedir. Biz de o da olarak tüm bunları dikkate alarak yatırımcıların önünün açılması ile ilgili üzerimize düşenin yapılması gerektiği düşüncesi ile bir çalışma başlattık. Burada  yatırımın sadece bir kaç ay değil,  kış mevsimi ile birleştirerek uzun vadeyi yayma konusunda  neler yapılabilir düşüncesiyle bir çalıştay düzenledik. Çalıştayın sonucunda ortaya çıkan somut proje olarak kış turizminin en gelişmiş ülkelerden biri olan  Avusturya da araştırma yapılmasını sağladık. Avusturya'ya gezi düzenlendi ve orada kış turizmi incelendi. Benzer yapılanmanın bizim bölgemize de uygun olacağı konusunda Avusturyalı danışmanlarla görüşerek çalışmalar başladık."

 

AVUSTURYALI UZMANLAR TUM DETAYLARI ÇALIŞTI

 

Bu çalışma kapsamında özellikle yatırımcının bölgeye gelmesi ile ilgili, sadece avam projeler değil, biraz daha fizibilite raporlarını hazırlamak suretiyle yatırım zamanını azaltmak amacıyla çalışmak  gerektiğini düşündük ve bu doğrultuda  kurulan ekip ile bugünkü proje ortaya çıkarıldığını kaydetti. Projenin Avusturya'dan seçilen bir danışman firma ile birlikte hazırlanmış olduğunu söyledi.

 

Projenin esasında mekanik kısım denilen kayık kısmına hitap eden  teleferik, telesiyej,  bölgedeki tabanların değerlendirilmesi, arazi yapısının topografyasına sistemlerin yerleştirilmesi, üretici firmadan tamamen kendileri yerleştirerek gerçeğe uygun teklif vermeleri konusunda çalışma yaptırdıklarını ifade etti. Alınan tekliflere bağlı olarak fizibilite raporları hazırlandı.

 

ÇOK ÖZEL BİR PİST SAFARI TURUNA KIŞ TURİZMİNDE İMKAN VERİYOR

 

Bölgenin incelenmesinde kendine has özellikleri olan bir yapı ortaya çıktığını kaydeden Hacısalihoğlu, safari tur olarak atlandırılan dünyada çok az eşine rastlanan bir pistten bir başka piste  geçiş imkanı veren önemli bir kayak merkezi tespit edilmiş olduğunu vurguladı. Bu kayak merkezinin içinde elbette kolay, zor, orta seviyeler için kayak pistleri bulunduğu gibi, kar sürelerine bağlı olarak da süreyi uzatmakla ilgili kar makinelerinin sisteme girmesi konusunda da gerekli tekliflerin alınarak sistemin kurulduğunu aktardı.

 

TOPLAMDA 170 MİLYON AVRO CİVARINDA YATIRIM

 

Bölgenin özelliğine bağlı olarak kayakçının tercih ettiği güneş sisteme uyarlandığını da aktaran Hacısalihoğlu," Kayakçılar için çok uygun bir yer. Bütün bunların yanın8da çocuklar unutulmadı. Çocuklar içinde onların hazır hale gelmeleri ve sevmeleri konusunda  önemli yatırımlar sistemin içerisine koyuldu. Sonuçta tam bir kayak merkezi sistemi  kuruldu. Elbette bunun yanında oteller ihmal edilemezdi.  3 bin 200 yatak kapasitesi 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller olmak üzere ve bölgeye özgü mimari yapı oluşturulmuştur. Ortaya çıkan rakamlar otellerin dışında ki yatırım 133 milyon Avro civarında oluştu. Titiz olmasaydık bu rakamlar çok daha yüksek çıkabilirdi. Teklif bazında olduğu için rakamlar gerçekçi rakamlardır. Bunun dışında da otel yatırımları için de 41 milyon avro gündeme gelmektedir. Ve toplam  170 milyon avro civarında bir yatırım öngörülmektedir. "

 

PARÇALI VEYA BÜTÜN YATIRIMA TALİPLİ OLUNABİLİR

 

Burada gerçekten en büyük ihtiyacın gerçekten yatırım olduğuna vurgu yapan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, "Biliyorsunuz yatırımcı fırsat buldukça otelini ve teleferiğini de yapıyor. Şu anda bildiğiniz gibi Dubai'den gelen bir yatırımcı bölgeden bir ortakla teleferik çalışmalarını başlattı. Ve arkasından ihtiyaç konularına göre yatırımcılar da yatırama hazırdır."dedi.

 

Bu bölge üzerinde durulmasının asıl nedeninin yatırIma hazır bir bölge özelliği taşıması olduğunu dikkat çeken Hacısalihoğlu, hazırlanan mastır planın bürokratik engellerin önünün aşılması için de çalışmalara başlandığını kaydederek, " Çevre Planı'na işletilerek yatırımcıların bu konular ile zaman kaybetmemeleri için çalışmalar devam etmektedir. Yatırımcıların bu bölgede işletim sistemi, Avusturya'da olduğu gibi  iki türlüdür.  Örneğin  birinci yöntem de bir yatırımcı bir bölgenin mekanik yatırımını tamamen alarak tek başına yatırım yapabilir. İkinci yöntem de  mevcut köy halkının , kasaba halkının bir araya gelerek  yapmış oldukları yatırım da mümkündür ve bunun örnekleri Avusturya'da vardır."

 

KÖRFEZ ÜLKELERİ VE RUSYA DAN GİRİŞİMCİLER TALİPLİ

 

Projenin tanıtımının yapıldığı kısa süre de  özellikle yine yurt dışından yatırımcıların dikkatini çektiğini belirten TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu özellikle Körfez ülkelerinden yatırımcılar proje ile yakından ilgilenirken yine Rusya Federasyonu'ndan  bazı yatırımcılar çok ciddi ilgilendiklerini ve detaylı görüşme istediklerini  kendilerine ilettiklerini belirtti.

 

Yerli yatırımcılar tarafından yapılmasının en büyük arzuları olduğunu kaydeden Hacısalihoglu çünkü yıllara göre bakıldığında ekonomik getirisinin çok yüksek rakamlar olduğunu anımsattı. " Bu projeyi detaylı anlatmamın nedeni sizlerinde çevrenizde  veya bu projede her hangi bir  bölümünde olabilmesi düşüncesidir."dedi.

 

YENİ AÇILAN HİBE PROGRAMLARI

 

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve  Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu tarafından açılan önümüzdeki dönem hibe destek programları hakkında bilgi veren TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, gerek meclis üyelerinin gerekse meslek gurupları üyelerinin bu desteklerden yararlanmasını için şimdiden hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

 

Hacısalihoğlu, "DOKA 5 milyon TL KOBİ'lerin altyapıları ve  10 Milyon TL 'de turizm altyapıları için bir çağrıya çıkıyoruz. Buna şimdiden hazırlıklı olmanızda yarar var. Çünkü projelerin hazırlanması epey zaman alıyor. "dedi.

 

 Yine TDKD 11. çağrı ilanına çıktığını ve  elimizde iyi bir fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini işaret eden Hacısalihoğlu, " Diğer illerin kırsal kalkınma kapsamında olmayışından dolayı üzüntüleri ve konuyu eleştirmeleri gündemdedir. Ama bizim elimizde imkan varken yararlanamamamız bizi üzer. Bunun için çevremize bunları duyuralım. Çok daha fazla pay alma gayreti içerisinde  olalım."

 

ÇİN FUARI DÜNYADAKİ SON GELİŞMELERİ GÖSTERİYOR

 

Gerçekten Çin Fuarı dünyadaki önemli fuarlardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu üyelerimizi bu fuara katılması için fiyat araştırmaları yapılarak uygun bir program hazırlandığını duyurdu. 

 

Neden Çin fuarının tercih edildiği konusunda da bilgi veren Hacısalihoğlu, her yıl müthiş bir gelişme olduğunu,  çok iyi takip edilmesi gerektiğini, ticari hareketlerde neler olup bittiğini görmenin faydalı olacağını aktardı.

 

OKULLAR AÇILIYOR KANSEROJENLİ ÜRÜNLERE DİKKAT

 

Okulların açılma dönemine girildiğini, özellikle yurt dışından gelen  bazı okul ürünlerinin kanserojen ihtiva ettiğine dikkat çeken TTSO Başkanı Hacısalihoğlu, velileri uyararak  üzerinde CE ve  73-3 rakamı ihtiva eden ürünlere dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

 

Hacısalihoğlu, " Önlüklerde,  biberonlarda, ayakkabılarda, çantalarda ve benzeri ürünlerde kanserojen ürünler bulunabiliyor. Bu konu ile ilgili gerekli resmi takipler yapılmaktadır. Bu tür ürünleri satanlar piyasa denetimlerinde yakalandıklarında 14 - 35 bin TL'ye kadar ceza uygulanıyor. Bu konu da hem velileri hem de satış yapanlara bir uyarı mahiyetinde bilgi aktarmadır. Bu da bizim görevlerimizden bir tanesidir. "dedi.

 

BAŞKAN HACISALİHOĞLU EDİP SEVİNÇ'E HOŞGELDİN

 

Konuşmasına başlamadan önce, Mustafa Şılbır'ın vefatı üzerine meclis üyeliğine gelen Edip Sevinç'e yeni görevinin hayırlı uğurlu olmasını dileyen Hacısalihoğlu, "Yeni dönem meclisimizde  başarılar temenni ediyoruz.. Bundan sonra hep birlikte çalışmalara edeceğiz."dedi.

 

(HABER DEVAM EDECEK)