Karadeniz Araştırmalar Enstitüsü, Trabzon Sanat Evi ve Tiyatro Zinos TTSO'yu ziyaret etti.

  Yazı Boyutu - 14 +

05.09.2013, TRABZON-TTSO, Karadeniz Araştırma Enstitüsü Vakfı Müdürü Prof. Dr. Kemal Üçüncü , Trabzon Sanat Evi Derneği Başkanı Adnan Taç ve Tiyatro Zinos Kurucusu Hasan Kavzoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu'na ziyarette bulunarak çeşitli konularda görüşmelerde bulundu.

 

KARADENİZ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAKFI

 

Karadeniz Araştırma Enstitüsü Vakfı Müdürü  Prof. Dr. Kemal Üçüncü TTSO' ya ziyarette bulunarak Yöresel Eşyaların sergilendiği bir müze önerisine destek talebinde bulundu.

 

Kültürel değerlerimize ait olan eserlerin kültür park gibi bir alanda açık hava müzesi olarak sergilenmesi projesinden bahseden Prof. Dr. Üçüncü; kültürel nesnelerin tescil edilmesinin dünya çapındaki turların ziyaret listesine girilmesinde önemli rol oynadığını belirterek, bir açık hava müzesinin şehre gelen turistlere şehrin tanıtımı açısından özel bir seçenek olacağını ifade etti.

 

Satın alma yoluyla değil de sahibine kesilen kayıtlı makbuzlar eşliğinde müzeye kazandırılması düşüncesine sahip projede, Zağnos Vadisi gibi bir mekanda kültürel objelerin gerçek büyüklüklerde, sahiplerine ait plaket ve büstler eşliğinde sergilenmesinin şehrin değerleri olan bu eşyaları sahiplenip koruma yönünde önemli bir adım olacağı vurgusu yapıldı.

 

Şehrin prestiji açısından böyle bir müzenin avantajlı olacağını belirten TTSO Başkanı HacısHacıalihoğlu; Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile ortak bir desteğin yürütülebileceğini dile getirerek, yöresel eşyaların sahiplenilmesinin önemli bir konu olduğunu ifade etti.

 

TRABZON SANATEVİ ZİYARETİ

 

Trabzon Sanat Evi Derneği Başkanı Adnan Taç, TTSO'ya desteklerinden dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.

 

TTSO'nun Trabzon'da kendini ispat etmiş sanatçılara verdiği desteklerden dolayı teşekkür ziyaretinde bulunan Adnan Taç; Kısa film - karikatür - fotoğraf gibi bölge sanatçılarına ait eserlerin sergileneceği ve bölge insanının katılım sağlayacağı bir yarışma çerçevesinde bölgede bir sanat festivalinin düzenlenmesi önerisini dile getirdi.

 

Bütçesi hazırlanması sonucunda Belediye - Valilik ve DOKA gibi kurumların desteğinde düzenlenilebilmesi bahsedilen festivalin, sanat etkinlikleri açısından önemli bir adım olacağı belirtildi.

 

Yapılan çalışmaların şehrin havasını değiştiren nitelikte olduğunu ve kültür sanatın parayla alınamaz nitelikte olduğunu belirten TTSO Başkanı Hacısalihoğlu, bu tür çalışmalara maddi manevi destek vermenin kendilerine düşen bir görev olduğunu dile getirdi.

 

Ziyarette  Trabzon Sanat Evi Müdürü Adnan Taç; düzenledikleri yeni bir oyuna TTSO'yu davet ederek  destek ve ilgilerinden dolayı teşekkürü borç bildiklerini ifade etti.

 

TİYATRO ZİNOS ZİYARETİ

 

Tiyatro Zinos Kurucusu Hasan Kavzoğlu TTSO'dan açtıkları tiyatro kursuna yönelik yardım talebinde bulundu. Amaçlarının Trabzon'a ait köklü sanat kültürüne katkı sağlamak olduğunu belirtti. Tiyatro kursunun eğitim masrafları - pano - sandalye gibi araç ve gereçleri temin etmeye yönelik destek talebinde bulundu.

 

Tiyatro eğitiminin halkın davranış şeklini dahi etkiler nitelikte bir öneme sahip olduğunu belirten Başkan M. Suat Hacısalihoğlu Halk Eğitim Eviyle ortak bir destek önerisinde bulundu. Başkan Hacısalihoğlu Sanat Kültürümüzü tanıtmak ve geliştirmek açısından önemli bir niteliğe sahip olan kursta başarıların devamını dileyerek destek sözü verdi.