Haydi Trabzon 512 milyon 713 milyon Euro destek kaçmasın. .Başkan Hacısalihoğlu Trabzon iş dünyasını yatırıma davet etti.

  Yazı Boyutu - 14 +

02.09.2013, TRABZON-TTSO,  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Trabzon İl Koordinatörlüğü'nün 11. Proje Başvuru Çağrı İlanı’na çıktığını anımsatan  TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, ilandaki bütçenin 512 milyon 713 bin 338 Euro olduğunu söyledi.

 

Oda üyelerini bu önemli kaynaktan yararlanmaya davet eden Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu bu kapsamda hazırlanacak olan projelerin 30 Eylül 2013 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlayacağını belirtti.Son teslim tarihinin ise 31 Ekim 2013 olduğunu anımsattı.

 

Oda üyelerinin proje ve yatırımlarına Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak yardımcı olduklarını kaydeden Başkan Hacısalihoğlu,  İşini geliştirmek, yatırım yapmak veya farklı bir alanda projesini hayata geçirmek isteyen üyelerimiz  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun 11. proje çağrı ilanını kaçırmamaları gerektiğini söyledi.

 

11. Proje Başvuru Çağrı İlanı’nda tarım ve kırsal kalkınma ile ilgili on başlık altında yer alan yatırımlar destekleneceğini ifade eden Hacısalihoğlu, "Uygun harcama olarak; yapım işleri, makine-ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları esas alınacaktır. Bu kapsamda verilecek destek geri ödemesiz olarak kullandırılacak olup destek oranı % 50-65 arasında değişecektir."dedi.

 

İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI

 

Trabzon'un bir çok alanda başarılı girişimcisi ve iş adamı bulunduğunu ifade eden Başkan Hacısalihoğu, kırsal kalkınmaya destek sağlamaları için herkesi sorumluluk almaya davet ederek proje üretmeye davet etti. Şehirdeki iş camiasının bu desteklerden rahatlıkla yararlanabilecekleri ve ekonomik katma değer yaratabileceğini vurguladı.

 

Önceki proje çağrı ilanlarına TTSO'nun uzmanlarının başarılı projeler yazdığını bu tecrübenin iş adamlarımız tarafından kullanılmasını ve hak edilen payın kazınılması gerektiğini aktardı.

 

10 başlıkta açıklanan destek verilecek sektörlerin il ve bölge ekonomisi açısından stratejik deger kazandığını, her bir başlıkta yüksek rekabetli  ve verimli yatırımların mümkün olduğunu dile getirdi.

 

PROJEYE ÜRETMEYE GURBETTEKİ TRABZONLULAR DA DAVET EDİLDİ

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu  ayrıca 81 ilde yaşayan Trabzonluları, Trabzon’a yatırım yapmaya davet etti. 512 milyon 713 bin 338 Euro Avroluk bütçeden Trabzon’un hak ettiği payı alması için proje beklediklerini sözlerine ekleyen Hacısalihoğlu, " Finansman kaynağı TKDK'den, Proje Hazırlama Desteği TTSO'dan sadece işi yürütecek olan firmalara ihtiyacımız var. El birliği yapıp Trabzon ekonomisine katma değer yaratalım. İstihdamı geliştirelim. İhracatı artıralım."şeklinde konuştu.

 

PROSEDÜRLERE DİKKAT EDİLMELİ

 

Başkan Hacısalihoğlu, hibeye hak kazanarak proje uygulayacak firmalara da yaptığı uyarıda prosedürlere tamamen uyulmasını özen gösterilmesini istedi.  Proje ilerleme safhasında bir çok zorluklarla karşılaşıldığını, kurumların ve üyelerimizin bu duruma düşmemeleri için başlangıç aşamasında dikkatli olunmasını söyledi.

 

PROJE KAZANANLARA EĞİTİM

 

Yatırımcıların belirtilen miktarda destek alabilmesi için çok dikkatli olmalarında fayda olduğuna işaret eden Başkan Hacısalihoğlu, sözleşme imzalandıktan sonra yatırımcıların veya yatırımcıların işlerini takip edecek olanların kurum tarafından bir eğitime alınarak prosedürlerin tamamlanmasında hataya düşülmemesi önerisinde bulundu.

 

ORTAK SİNERJİ YARATILMALI

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası uzmanlarının üyelerimize yapacağı proje hazırlık ve yürütücülüğü ile şehrimize daha fazla katkı sağlanacağını düşündüğünü ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, " Önemli olan bu projelerin hazırlanmasıdır. Danışman firmalarımız bu projeleri hazırlıyor. Odamızda da Trabzon ABİGEM ve Proje Ofisi bu projelerin hazırlanmasında yatırımcılarımıza ve üyelerimize her zaman destek olmaya hazırdırlar. Ayrıca şehrimizde çok başarılı olmuş danışman firmalarımız da var . Hepsini ben kutluyorum. Şehrimizde danışman kurumlar ne kadar fazla proje üretirse daha fazla proje geçeceğini düşünüyorum. Danışman firmalarımız ile yatırımcılarımız bir araya gelerek ortak bir sinerji ile  daha fazla proje hazırlanmasını sağlamalıyız. Şehrin gelişmesine daha fazla katkı sağlayacaklardır."dedi.

 

İŞTE  DESTEK VERİLECEK YATIRIM ALANLARI SEKTÖRLER

 

-Süt üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlar için uygun harcamalar toplam tutarı en az 15 bin Avro, en fazla 1 milyon Avro,

 

-Et üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlar için uygun harcamalar toplam tutarı kırmızı et üreten tarımsal isletmelerde en az 20 bin Avro, en fazla 1 milyon Avro; kanatlı eti üreten tarımsal isletmelerde en az 15 bin Avro, en fazla 500 bin Avro,

 

-Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar için uygun harcamalar toplam tutarı süt işleyen işletmelerde en az 50 bin Avro ve en fazla 3 milyon Avro, Süt toplayan üretici örgütlerinde ise en az 25 bin Avro ve en fazla 1 milyon Avro,

 

-Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması projeleri (Kırmızı et ve Kanatlı et)  için uygun harcamalar toplam tutarı en az 30 bin Avro, en fazla 3 milyon Avro,

 

-Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması için uygun harcamalar toplam tutarı en az 50 bin Avro, en fazla 1 milyon 250 bin Avro ,

 

-Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması için uygun harcamalar toplam tutarı en az 50.000 Avro en fazla  1.500.000 Avro,

 

- Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi için; Arıcılık, Süs Bitkilerinin Yetiştirilmesi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Yetiştirilmesi sektörlerinde uygun harcamalar toplam tutarı en az 5.000 Avro, en fazla 250.000 Avro,

 

-Yerel ürünler ve Mikro işletmelerin geliştirilmesi için uygun harcamalar toplam tutarı en az 10.000 Avro, en fazla 250.000 Avro,

 

-Kırsal turizm yatırımları için uygun harcamalar toplam tutarı en az 15.000 Avro, en fazla  400.000 Avro  ve,

 

-Kültür balıkçılığının geliştirilmesi için uygun harcamalar toplam tutarı en az 15.000 Avro en fazla 200.000 Avro olmalıdır’’ dedi.