2013-2014 Balıkçılık Av Sezonu Bakan Eker'in Katılımıyla Açıldı

  Yazı Boyutu - 14 +

31.08.2013, TRABZON - VALİLİK, Balık avı sezonunun 1 Eylül tarihinde sona erecek olması nedeniyle denizlerdeki balık avı sezonu bugün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün katılımı ile Trabzon’da açıldı. Törene Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu'da katıldı.

 

Bakan Mehdi Eker Çarşıbaşı ilçesinin Yoroz Limanı’nda, düzenlenen törene katıldı. Horon ve kolbastı gösterisinin ardından konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Karadeniz’in Türkiye balıkçılığının yüzde 75’ini karşıladığını söyledi. Tekne sayısı bakımından da Türkiye’nin sahip olduğu balıkçılık filosunda Karadeniz’in payının oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Eker “Biz ekmeğini Karadeniz’in hırçın dalgaları arasında, derinliklerinden bulup çıkaran balıkçı esnafımıza, ‘Rast Gele’ diyoruz, ‘Vira Bismillah’ diyoruz. Hayırlı uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

 

Hükümet olarak diğer bütün alanlarda olduğu gibi balıkçılıkla uğraşan vatandaşlara da olabildiğince destek olmaya çalıştıklarını hatırlatan Eker “Hükümetimiz kurulduğunda ÖTV’siz mazot uygulaması başladı. 2004 yılında başlayan bu uygulamayla bugüne kadar verilen destek 911 milyon lirayı buldu. 2003 yılında da denizlerde ve iç sularda su ürünleri üretmek, balık üretmek için de destek başlattık. Orada uyguladığımız destek miktarı da 800 milyon liranın üzerinde. Toplamda eski parayla 1 katrilyon 700 trilyon liranın üzerinde iki kalemde balıkçılarımıza destek sağladık” diye konuştu.

 

KARADENİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN ALTIN YUMURTLAYAN TAVUKTUR

 

 “Türkiye’de 2012 yılında su ürünleri üretimimiz 650 bin ton. Bunun 430 bin ton civarındaki kısmını avcılıktan, kalanını yetiştiricilikten elde ettik” diyen Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü.

Toplam balığımızın üçte ikisini denizden avlayarak elde ediyoruz. Halbuki dünya 94 milyon tonu avcılıktan, 63 milyon tonu da yetiştiricilikten elde ediyor. Avcılıktan elde edilenin yetiştiricilikten elde edilene göre nispeti bize göre çok daha az. Eğer evlatlarımız, torunlarımız balıkçılık yapmaya devam edecekse o zaman balıktaki stokları dikkatli yönetmek durumundayız. Avımızı da bunun hesabıyla yapacağız. Balıkçı için de ülkemiz için de Karadenizli için de altın yumurtlayan tavuktur, ekmek kapısıdır. Biz bunu bir defada yiyip tüketmekle kendimize zarar veririz. Aldığımız tedbirler, uyguladığımız politikalar, stokları doğru yönetmek, gelecekte torunlarımızın da buradan balık avlayabilmesine imkan tanıyacak bir uygulamayı hayata geçirmek içindir. Yetiştiriciliğe önem vermek durumundayız. Bu maksatla Su Ürünleri Araştırma Enstitümüzde artık sadece bu stokları yönetmekle kalmıyoruz. Özellikle kalkan gibi bazı balık türleri yönünden yavruları yetiştirip denize bırakma suretiyle balık stokunu artırmak istiyoruz.”

 

TRABZON’A SU ÜRÜNLERİ GEN BANKASI VE BİYOTEKNOLOJİ MERKEZİ KURULUYOR

 

Bakan Mehdi Eker, son yıllarda balık tüketiminin arttığına dikkat çekerek “Balık tüketimi artıyor, üretimi fazlalaştırmak suretiyle talebi karşılamak durumundayız. Avı fazlalaştırarak bunu sürdürmemize imkan yok. Tatlı su kaynaklarımıza 10 yılda 57 milyon sazan balığını bıraktık. Kalkan ve mersin balığını Karadeniz’de çeşitli bölgelere bıraktık. Ulusal balıkçılık veri toplama programı başlattık. Trabzon’da yeni bir merkez kuruyoruz. İlk defa bir su ürünleri gen bankası ve biyoteknoloji merkezi kuruyoruz. 5 milyon lira değerinde bir proje. Kalkınma Bakanlığına sunuldu. 2014 yılı içinde faaliyetlerine başlayacak. Balıkçının balığı iyi pazarlayabilmesini sağlayacak, balığın fiyatının olması gerekenden daha aşağılara düşmesini önleyecek, tüketicinin de talebini karşılayacak bir yöntem olması lazım. Soğuk hava depolarımızın, pazarlama merkezlerimizin buna göre olması lazım. Balığın işlenmesi ve pazarlanmasında yararlanılacak işletmelere 1.5 milyon euroluk yatırıma kadar yüzde 50 hibe veriyoruz. Mesele sadece balığı avlayıp o anda satmak değil, bunu işleyecek, pazarlayacak işletmeler kurmak. Koruma ve kullanma dengesini gözeteceğiz. Kaynaklarımızı sürdürülebilir şekilde tüketeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

VALİ ÖZ, ‘AVCILIK KONUSUNDA GETİRİLEN DÜZENLEMELER BU BÖLGEDE BALIKÇILIĞIN KORUNMASI, GELİŞTİRİLMESİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIĞIN SAĞLANMASINA YÖNELİKTİR’

 

Vali Abdil Celil Öz ise yaptığı konuşmasında, “Bugün bölgemiz ve ülkemiz için çok anlamlı güzel bir günde 2013-2014 balıkçılık av sezonunun açılışında sizlerle beraberiz. Türkiye 450 bin tonları bulan avcılık miktarının üçte ikisinin Karadeniz bölgesinde olması yine Türkiye’nin toplam su ürünleri üretiminin avcılık ve yetiştiricilikle beraber üçte ikisinin avcılıkla olması yine bu üretiminin yüzde 80’inin Doğu Karadeniz’de olmasının ve böylece bu törenin burada yapılmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Artık günümüzde devlet yönetiminde devletler üretimden ziyade piyasayı düzenleyen, denetleyen ve teşvik eden sistemleri uygulamakta, her alanda olduğu gibi tarım ve kırsal kalkınma alanında da devletimiz stratejisini belirleyen bu stratejiler çerçevesinde adımlarını atan ve bu süreçte teşvik edici ve destekleyici, düzenleyici, denetleyici mekanizmaları faaliyete geçiren bir sistemi uygulamaktadır. Bu anlamda Tarım Bakanlığımız da tarım kırsal kalkınma stratejisi belgesini onaylamış ve uygulamaya koymuştur. Tarımsal üretim alanında, hayvancılık konusunda ve su ürünleri konusunda gerekli çalışmaları adım adım yerine getirmektedir. ÖTV’siz mazot desteğinden su ürünleri yetiştiricilerine sağlanan yem ve benzeri desteklere kadar su ürünleri üretiminin ve avcılığın gelişmesi konusunda da önemli adımlar atılmaktadır. Bu çalışmalardan ve bu törenin burada yapılmasından dolayı sayın Bakanımız teşekkür ediyorum. Avcılık konusunda getirilen düzenlemeler gerek mevsim olarak getirilen sınırlamalar, gerek derinlik olarak getirilen sınırlamalar ve gerekse boylama konusunda getirilen sınırlamalar tamamen bu bölgede balıkçılığın korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir avcılığın sağlanmasına yöneliktir. Bu anlamdaki düzenlemelere uymak hepimizin menfaatinedir. Ayrıca bütün alanlarda olduğu gibi Karadeniz bölgemizi tehdit eden kirlenme ile ilgili mücadele konusunda da hepimize düşen görevler vardır. Artık hem çevrenin korunması konusunda ve kirliliğin önlenmesi konusundaki düzenlemeler hem de balıkçılık ve diğer alanlardaki düzenlemeler sadece ülkelerin tekelinde olmayan uluslar arası hukukun, Avrupa Birliği müktesebatı ve diğer sözleşmelerin hüküm altına aldığı ve pek çoğunda da bizim de taraf olduğumuz düzenlemelerdir. Dolayısıyla bizim bu bölgelerde yapacağımız denetimler, çalışmalar ve düzenlemeler uluslar arası düzenlemelerin ve hukukun da bir parçasıdır. Biz bunları adım adım bakanlığımızın da talimatıyla uygulamak durumundayız. Ben bu av sezonunun hayırlara vesile olmasını diliyor, Bakanımıza su ürünleri yetiştiriciliğine ve diğer alanlara verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Bakan Mehdi Eker, Vali Öz, temsili balık mezatına katılarak istavrit ve mezgitten oluşan balıkların nasıl satıldığına şahit oldu. Mezat sonrası Bakan Mehdi Eker, Vali Öz ve beraberindekiler balıkçı teknesi ile deniz turuna çıktılar.