Ovit - Uzungöl Kış Turizmi için 170 milyon avroluk mastır plan hazırlandı. 49 yıllık getirisi 1.5 milyar Avro öngörülüyor.

  Yazı Boyutu - 14 +

29.08.2013, TRABZON-TTSO,  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Ovit-Uzungöl hattı Kış Turizmi için hazırlanan mastır plan da sonucunda bölgeye oteller ve kayak tesisiyle toplam da 170 milyon civarında olan bir yatırım öngörüldüğünü söyledi. Yatırımın 49 yıllık sürede bölgeye getirisinin hesapladığında yaklaşık bir buçuk milyar Euro’nun üzerinde ekonomik katkı sağlayacağı düşünüldüğünü ifade etti.

 

Her Mevsim Karadeniz Projesi Master Planı açıklandı. Proje  Uzungöl ile Ovit arasında Kış Turizmini geliştirmeyi amaçlayan Proje Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülürken ve Doğu Karadeniz  Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmişti.

 

Zorlu Grand Otel salonunda gerçekleşen mastır planın tanıtım toplantısına Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Doğu Karadeniz kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım,  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, Uzungöl Belediye Başkanı  Abdullah Aygün, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, projeyi hazırlayan Avusturyalı uzmanlar ve basın mensupları ile davetliler katıldı.

 

VALİ ÖZ: MASTIR PLAN MEKANSAL OLARAK YAYGINLAŞTIRILMALI

 

Trabzon'daki ilk toplantısına katıldığını ifade eden Trabzon Valisi Abdil Celil Öz  “Her Mevsim Karadeniz Master Planı’nın önemine değinerek “Bu çalışmanın Bölge ve Trabzon ölçeğinde düşündüğümüz zaman sadece belli   bir iki destinasyonla sınırlı kalmayıp  mekansal olarak yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz."dedi.

 

Turizmin konu anlamında çeşitlendirilmesinin önemini belirten Vali Öz bu çerçevede  yayla turizmi, doğa turizmi, inanç turizmi potansiyeli olan  bir şehrin bu potansiyelini projeler sayesinde çeşitlendirerek  kullanma şansı olduğuna dikkat çekti.. "Turizmde en önemli sıkıntılarımızdan birisi bölgede turizmin sezon olarak  6 aylık dönemlere sıkışmayıp 12 aya  yaygınlaştırılmasına ve çeşitlendirmeye ihtiyacımız var."dedi.

 

Trabzon Valisi Öz, bu anlamda Kalkınma Ajansımızın proje çağrısına kulak vererek Ticaret ve Sanayi odamızın hazırladığı bu projenin bu bir bakıma bölgenin etüt ve fizibilitesinin yapılması, mastır planını çıkarılmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti. "

 

Vali Öz şöyle konuştu: "Ve bu projenin bir güzelliği de daha proje hazırlanma sürecinde bunun uygulanmasına yönelik özel sektörden taleplerin olması bu projenin ayaklarının ne kadar yere bastığını ve bölgenin ne kadar ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu anlamda burada hazırlanan Mastır Plan programının uygulama sürecinin kısa olacağını ümit ediyoruz. Bölgemizdeki turizmi belli bir sistem dahilinde eğitimle, denetimle ,bölgenin hizmet sektörünün alt yapısını güçlendirerek hep birlikte yürüteceğiz. Bu aktörlerde kamu kurumlarımız ,yerel yönetimlerimiz,sivil toplum kuruluşlarımız var. Bu memleketin bütün alanlarında olduğu gibi Turizm alanında ki kalkınma ve gelişmeyi hep birlikte sağlayacağız.”

 

AMAÇ YATIRIMCININ ÖNÜNÜ AÇMAK

 

Açılış konuşmasında TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu bugünkü toplantımızın esas amacı turizm yönünden bölgemizdeki yatırımların artırılmasına yönelik projeler hazırlayıp ,yatırımcıların önünü açmak için yapılan bir çalışma olduğunu ifade etti.

 

3-4 AY DEĞİL 12 AY TURİZM HEDEFLENİYOR

 

Hacısalihoğlu, yine oda tarafından yapılmış önceki yıllarda yapılmış olan turizm sektöründeki ihtiyaçların tespiti çalışmasında turizmdeki sürenin uzatılması ve aynı şekilde yatırımların artırılması konusunda çıkan sonuca bağlı olarak turizmin 3-4 ay olması yerine 12 ay gibi bir zamana yayılması amacını güttüklerini vurguladı..

 

Hacısalihoğlu, "Bunun için  fiziki ihtiyaçların  ve alt yapıların yatırımcılara nasıl sunulması gerektiği mantığıyla bölgedeki turizm sektöründen elde ettiğimiz  katma değeri nasıl artırabiliriz açısıyla yapılan çalışmaların bir sonucudur. Bununla ilgili Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Oktay beyle sürekli bir fikir alışverişi içerisinde bulunarak bölgede özellikle turizme geliştirilmesi konusunda yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde Kalkınma Ajansımızın destekleri ile bu projeyi hazırladık."dedi.

 

Projenin özünde somut olarak yatırıma yönelik projeler olduğuna işaret eden Hacısalihoğlu,  esas amaç yatırımcı bölgeye gelip, yatırımı düşünürken elinde bu konuyla ilgili fizibilite raporları olması yönünde ellerinde çalışmaların olması    amacıyla bu yola gittiklerine dikkat çekti.

 

AVUSTURYA MODELİ

 

Kış turizmi ile ilgili Avusturalya’nın bu konuda çok önde olduğunu düşündüklerini, bu bölgede bazı incelemelerde bulunarak raporlar çıkartıldığını kaydeden Hacısalihoğlu sözlerine şöyle devam etti: " Bölgemizde bu çalışmaların yapıla bilmesi için Avusturalya’dan bir teknik heyet getirildi. Uzungöl ve  çevresinde kış turizminin neler olabileceği konusunda bölge gelen heyete inceletildi. Bölgeyle ilgili veriler toplanarak bir çalışma yapıldı. Bunların yanında sadece Uzungöl değil genişleme kapsamında Uzungöl’den Ovit’ e kadar ileriye dönük bir proje olarak düşünüldü.

 

Farklı bir bölge olarak Düzköy yaylasında benzer bir turizm nasıl olabilir ve turizm açısından hemen şehri yanında olan sera gölünü de turizme katılması  konusunda hangi alternatifler olabilir diye bir çalışma yapılması gerektiğini gündeme getirerek  projenin içerisine koyulmaya çalışıldı. Projeyi Trabzon ABİGEM, Ankara'dan  Ankon firması ile Avustralya’daki ortaklarımızla projenin bütün detayları çalışılmak suretiyle hazırlandı."

 

130 MİLYON AVRO'LUK YATIRIM

 

Her ne kadar bir mastır planı olarak isim verilse bile yatırımcı açısından bütün detayları anlatılarak bir kitap haline getirildiğini aktaran TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,  Yapılan bu çalışmalar sonucunda bölgeye oteller hariç  kış turizmi ile ilgili yaklaşık 130 Milyon Euro’luk bir yatırım söz konusu olduğunu belirtti.

 

Bölgedeki turizmin artırılması ile ilgili 7 bin civarında bir yatak kapasitesi ön görülmüş olduğuna dikkat çeken Hacısalihoğlu, şunları söyledi: " Bununla ilgili kayıtlarda gözüken 3bin 800 dışarda  bıraktığımız zaman 3 bin 200 önerilen bir yatak kapasitesi ve buna bağlı olarak da yatırım miktarı yaklaşık 40 milyon Euro civarında bir yatırım söz konusudur. Oteller ve kayak tesisiyle toplam da 170 milyon civarında olan bir yatırımdır. Bu tamamen özel sektörün yapacağı bir yatırımdır."

 

Hacısalihoğlu, projenin geleceğe dönük ekonomik katkısına bakıldığında 5 yıllık geri dönüş planı olan bu yatırımda ileri vadede 8 yıl olarak tanımlanabileceğini ayrıca önümüzdeki 49 yıllığı hesapladığımızda yaklaşık bir buçuk milyar Euro’nun üzerinde ekonomik katkı sağlayacağı aşikar olduğunu dile getirdi.  Bizim gibi kurumların yapacak oldukları katkılar  çalışmalara yatırıcının önünü açmak olacağını kaydederek bu doğrultuda elimizde çok güzel veriler bulunduğunu bildirdi.

 

YURTDIŞINDAN PROJE KOMPLE TELİP EDİLMEKTEDİR

 

Başkan Hacısalihoğlu yurt dışından görüşülen yatırımcıların projeyi komple istediklerini anımsattı.. Yabancı yatırımcı olacağı gibi yerli yatırımcıları da bu kapsamda görmek istediklerine dikkat çeken Hacısalihoğlu " Son olarak şunu söylemek isterim ki bahsettiğimiz proje yatırımcıya hazır bir proje haline gelmiştir. En kısa zamanda buranın yatırıma dönüşeceğini düşünüyoruz. Proje ve yatırımın şimdiden bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Projeye katkısı olan bütün kurumlarımıza tek tek teşekkürlerimi sunarım. Başta şehrimizden yeni ayrılan Valimiz Dr. Recep Kızılcık'a,

 

DR. KIZILCIK VE ÖZ'E İLE DOKA 'YA TEŞEKKÜR

 

DOKA'ya ve ayağının tozu ile Mastır Projesinin tanıtım toplantısına katılan Trabzon Valimiz Abdil Celil Öz'e, Avusturyalı ortaklarımıza ve projeye destek veren bütün kurum ve kuruluş temsilcilerine, sektör temsilcisi ve iş adamlarımıza teşekkür ediyorum."

 

DOKA GENEL SEKRETERİ ÇETİN OKTAY KALDIRIM

 

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise şimdiye kadar turizme 40 milyon TL destek verdiklerini ifade ederek, “Bölgesel kalkınmada önemli bir kuruluşuz, önemli çalışmalar yapıyoruz. Kamuya, özel sektöre destekler veriyoruz. Şimdiye kadar turizme bizim verdiğimiz 40 milyon TL destek var. Bunu çarpan etkisiyle düşündüğümüzde 100 milyona yakın bir yatırım stoku oluştu. Özel sektörün yaptığı çok ciddi yatırımlar var. 5 yıldızlı oteller yapılıyor hatta 7 yıldızlı konseptler düşünülüyor" diye konuştu.

 

"TURİZMİ 1 YILA YAYMAK İSTİYORUZ"

 

2012 yılı itibariyle Doğu Karadeniz Bölgesi'ni ziyaret eden turist sayısının 4 milyon 535’e ulaştığını ifade eden Kaldırım "Bu çok ciddi bir ilerleme. Biz bu artışın bu yıl katlanarak artmasını bekliyoruz. Yurt dışında hedef pazarlara dönük çok ciddi tanıtımlar yaptık. Bunun da sonucunu almanın mutluluğu içerisindeyiz. Turizm sektörü, Doğu Karadeniz Bölgesi için ciddi bir sorun olan ‘Göç’e karşı kırsal kalkınmada önemli bir araç. Turizm, özellikle kırsal bölgelerden şehir merkezlerine ve bizim bölgemizden de batıya doğru olan göçü önlemede önemli bir araç ve kırsalda yaşamını sürdüren insanımıza önemli ölçüde ekonomik katkı sağlıyor. Bölgemizde turizm mevsimi 4-5 ay ile kısıtlı kalıyor. Turizmin bir yıla yayılması için bu tür projeler önemli. Bölgedeki kayak turizmi çok önemli. Benzeri faktörlerin devreye sokularak, turizmin süresinin uzatılması önemli hedefti. Bu proje Ovit’ten başlayıp Uzungöl’e uzanan bizim de önemsediğimiz bölgesel bir proje. Bölgemize özellikle çok ciddi ivme kazandıracağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

“Artık kış olimpiyatlarını hedefleyen bir altyapının oluşturulması gerekir” diyen Kaldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Tabi burada hedef sadece kayak merkezi kurulması olmamalı. Kış olimpiyatlarını bölgemize çekecek, bir altyapının oluşturulması yönünde planlamalar ve çalışmalar yapılmalı. Dünyada çok önemli örneklerini inceledik. Avusturya’da gördüğümüz bir örnek bizi çok etkiledi. 3 köyü 25 bin yatak kapasiteli bir işletmeye dönüştürdüler. Çok güzel bir örnek bizim için. Biz biraz daha yoğunluğun yaylara doğru kaymasını, pansiyonların, butik otellerin yöre mimarisine uygun yapıların oluşmasını amaçlıyoruz. Buralara yıldızlı otelden ziyade Türkiye’deki diğer kayak merkezleri gibi yöreden kopuk, halktan kopuk olan değil de bütün yöreyi kucaklayan, toplumu kucaklayan, topluma, ailelere gelir sağlayan bir konsept olmasını arzuladık ve bu projede bunu gördük. Gerçekten çok güzel bir çalışma yapılmış bu konuda. Bölgenin geleceğine çok büyük ufuklar açacağına inanıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

UZUNGÖL BELEDİYE BAŞKANI ABDULLAH AYGÜN

Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün 52 yıldan beri bölgede bir çok yapılanma ile karşı karşıya olmalarına karşın bugün yılda 1 milyon 300 bin ziyaretçinin başta konaklama olmak üzere  ihtiyaçlarının karşılanmasında zorluklar bulunduğunu ifade etti. Devletin  mastır planları ile mevcut potansiyelleri karşılamasının önünün açılması gerektiğine işaret etti. Bu kapsamda hazırlanan "Her Mevsim Karadeniz Mastır." Projesinin önemli bir plan olduğunu kaydetti.

 

UZMANLAR MASTER PLANI ANLATTI. KIŞ TURİZMİNDE SAFARI PİSTİ

 

Avusturya merkezli HIS firması sahiplerinden Nezih İşçi ile  Kurt Danksagmüller planlanan mastır plan hakkında detaylı bilgilendirmede bulundu. Ekranda animasyonlar ile projeyi tanıtan İşçi, özellikle Türkiye'de Uzungöl'de planlanan kış turizmi gibi bir başka mekan bulunmadığını söyledi. Çift dağ yamaçlarında, seviyelere göre pist alanları, sürekli kar ve bir safari pisti oluşturduklarını söyledi. Bu safari parkuru ortadan Uzungöl gibi nostaljik bir tatil beldesi ile kesiştiğine dikkat çekti. Yine Türkiye'de hiç olmayan çocuk kayak merkezinin de aynı mastır plan içinde yer aldığını vurguladı.

 

PLAKET

 

Toplantının sonunda projeyi hazırlayan Nezih İşçi ile  Kurt Danksagmüller'e Tabzon Valisi Abdil Celil Öz, DOKA Genel Sekreteri çetin Oktay Kaldırım ve TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından plaket verildi.