TTSO ziyaretinde konuşan Vali ÖZ: 'Bu ili beraber yöneteceğiz ve kalkınmasını beraber sağlayacağız.' TTSO heyeti de yürütülen projeler hakkında bilgilendirmede bulundu

  Yazı Boyutu - 14 +

29.08.2013, TRABZON-TTSO,  Amasya'dan Trabzon Valiliği'ne atanan Abdil Celil Öz'e Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlık Divani ve Yönetim Kurulu Üyeleri hoş geldin ziyaretinde bulundu.  Kabulde yaptığı konuşmada Vali Öz, bu ili beraber yöneteceklerini ve kalkınmasını sağlayacaklarını vurguladı. TTSO'nun önemli bir platform olduğunu dile getirerek Trabzon'da her kesimin üzerine düşen yükü aldığına işaret etti.. TTSO heyeti de yürütülen projeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

BU İLİ BEREBER YÖNETECEĞİZ VE KALKINMASINI BERABER SAĞLAYACAĞIZ

 

TTSO  Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ve Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ve beraberindeki heyeti kabulde yaptığı konuşmada Trabzon Valisi Abdil Celil Öz kamu yönetiminde kamu kurumları yanında yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve hatta özel sektörle beraber yönetişim dediğimiz bir model olduğuna vurgu yaparak dolayısıyla burada sivil toplum ile farklı modeller ile artık il yönetimlerinin içerisinde yer aldıklarını söyledi. Vali Öz’e, " Az önce Ticaret ve Sanayi Odamızın da dediği gibi bunu çeşitli platformlarda da görüyoruz. Kalkınma Ajansları gibi yada ilin projelerinin hazırlanmasında  farklı yapılar bir araya gelip zaman zaman ilin kalkınması, gelişmesi ve  sorunlarının çözülmesinde inşallah bu ili beraber yöneteceğiz ve kalkınmasını beraber sağlayacağız."dedi.

 

TTSO ÖNEMLİ BİR PLATFORM. BURADA HERKES ÜZERİNE DÜŞÜN YÜKÜ ALIYOR

 

"Burada üzerine düşen yükü belli ki herkes üzerine alıyor ve üstleniyor." şeklinde sözlerine devam eden Vali Öz, "Farklı platformlarda bu ilin ileri gelen insanları tüccarları, sanayicileri, iş adamları veya diğer kesimler bu yükü üstleniyorlar. Ticaret ve Sanayi Odaları bu anlamda önemli bir platform."dedi.

 

TİCARET VE SANAYİ ODALARININ LOKOMOTİV OLDUĞU YERDE HAREKET VE GELİŞME OLUR

 

Vali Öz şöyle devam etti: "Ticaret ve Sanayi Odaları güçlü ise iyi çalışıyorsa, lokomotif görevi yapıyorsa ilin ticaretini, sanayisinin çözümü konusunda elbirliği yapıyorsa o illerde biraz daha hareketlenme güzel oluyor. Bu anlamda güzel bir çalışmanın güzel bir birlikteliğin olduğunu gördüm. Üretilen büyük ölçekli projeler bunun göstergesi. Bugüne kadar yapılan ortak çalışmalar bunun göstergesi. Dolayısıyla burada sanayici ve tüccarlarımızın sıkıntılarının, bürokratik ve kamusal alamda önünün açılması için biz ne gerekiyorsa beraberce çalışacağız. Bürokratik yönetim anlayışını bir tarafa bırakarak problemlerin çözümünde bütün yolları  bütün kapıları beraber zorlayıp inşallah sorunları çözeceğiz."

 

VE BERABER ÇALIŞACAĞIZ

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası heyetinin hoş geldin ziyaretindeki konuşmasının son bölümünde ise Vali Abdil Celil Öz, Trabzon'da kalkınma için ne gerekiyorsa bunu beraber yapacaklarına işaret etti. Başlayan güzel çalışmaların olduğunu, bunların somutlaştırılması, eyleme geçirilmesi için inşallah beraber çalışacaklarını vurguladı. Bütün kapıları beraber zorlayacaklarını yineleyerek, "Bu anlamda bu güne kadar ki çalışmalarınız için teşekkür ediyorum.  Bundan sonra inşallah beraber çalışma ile sonuna kadar götüreceğiz."şeklinde konuştu.

 

Geçmişte kurucu genel sekreter olarak bir dönem kalkınma ajansı tecrübesi olduğunu dikkat çeken Vali Öz, bölgenin yabancısı olmadığını, Karadeniz'in kapısının Amasya'nın olduğunu, dolayısıyla hem Orta Karadeniz hem Doğu Karadeniz benzer olduğunu, dolayısıyla bu tarafında kapısının, ticaret merkezi ve liman merkezi Trabzon olduğunu söyledi.Tarih açısından da her iki ilin aslında birbirine benzer olduğunu da aktardı.

 

Vali Öz konuşmasının sonunda, " İnşallah çok sıkıntı çekmeden güzel bir çalışma temposuyla beraber götürürüz. ben tekrar teşekkür ediyorum. Güzel hizmetleri beraber yaparız." sözlerine yer verdi.

 

BAŞKAN HACISALİHOĞLU ODANIN YÜRÜTTÜĞÜ BÜYÜK ÖLÇEKLİ PROJELER HAKKINDA BİLĞİ AKTARDI

 

Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu'da  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nca yürütülen büyük ölçekli projeler hakkında  Trabzon Valisi Abdil Celil Öz'ü bilgilendirdi. Hacısalihoğlu, başta Lojistik Merkez olmak üzere, IPA kapsamında yürütülen  Peynir Altı Suyu Projesi ile Tersane Projesi hakkında bilgilendirmede bulundu. Gelinen durumu özetledi. Öte yandan DOKA ile Ovit- Uzungöl  Kış Turizmi Projesinin genel olarak anlattı.

 

Başkan Hacısalihoğlu, Vali Öz'e projeci bir Vali olarak anıldığını bunun Trabzon'a faydalı sonuçlar sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

 

MECLİS BAŞKANI ULUSOY KARADENİZ'E YABANCI DEĞİLSİNİZ

 

TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy'da Vali Öz'e ziyarette yaptığı konuşmasında Karadeniz'e çok yabancı bir il olmayan Amasya'dan teşrif edip gelmesinin avantajları olduğunu söyledi. Trabzon'un biraz daha protokol bakımından yoğun bir il olduğuna vurgu yaparak, " Trabzon'da kaldığınız süre içerisinde başarılı olacağınıza inanıyorum."dedi.

 

Ziyarete Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Başkan Yardımcısı Erkut Çelebi,  Muhasip Üye Murat İskender yanı sıra Meclis Başkan Vekili Adnan Sağlam, Katip Üye Cesur Geri Gelmez, Yönetim Kurulu Üyeleri  Tolga Avcı, İsmail Gençcelep, Nevzat Özer,  Emanullah Tüfekçi, Şaban Bülbül ve Genel Sekreter Yardımcısı Miraç Dural, Basın Müşaviri Aydın Topcu katıldı.