TSE Belgelendirme ücretlerine bölgesel ayar çekilmesi istendi.

  Yazı Boyutu - 14 +

27.08.2013, TRABZON-TTSO,   Türk Standartları Enstitüsü belgelendirme ücretlerinin  bölgelerin gelişmişlik düzeylerine göre ayarlanması gerektiğini belirten TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu belgelendirmede ki ücret artışlarının üyeleri zorladığını söyledi.

 

İŞTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

 

TSE Trabzon Belgelendirme Müdürlüğü 1 Ocak - 31 Temmuz 2013 dönemi istişare ve değerlendirme toplantısını 26 Ağustos 2013 tarihinde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yaptı.

 

Toplantının açılışında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, bu toplantının amacının yeni değişikler konusunda dikkat çekmek ve Standardizasyonlar konusunda gereğinin yapılması için çalışmaları sürdürmek olduğunu belirtti. TSE ile geçmişte beri ilişkilerin iyi olduğunu ifade ederek, bugüne kadar önemli mesafeler kaydedildiğini aktardı.

 

ÜRÜNLERİMİZİ ULUSLARARASI STANDARTLARA ERİŞTİRMEYE HEDEFLEMELİYİZ

 

Burada esas olanın kurum ve firmalar açısından uluslararası standartlara erişme yanı sıra  ürünlerin ve gerekirse hizmetler konusunda belirli standartlarda olunması gerektiğini ifade ederek, "Bu konuda elimizde olan belgelerin kurumlara sunulması önemlidir. Bu belgelendirme olmadığı takdirde hiç bir şey olmuyor. Gerek ürettiğimiz ürünlerde gerekse hizmetlerde bu gerekli."dedi.

 

STANDARTLARIMIZ BİR ÇOK ÜLKEDE KABUL EDİLİYOR

 

Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda yapılan ticarette standardizasyonun çok önemli olduğunun bilinmesi gerektiğine işaret eden Hacısalihoğlu, "Gün geçtikçe de uluslararası standartlarda çok önemli adımlar atıldı ve belli bir düzeye gelindi. Artık standartlarımızın çok ülkede kabul edildiğini ve bazı ülkelere de öncülük yapıyoruz." şeklinde konuştu.

 

TSE TRABZON DA YAPILANIYOR

 

TSE'nin çok eski bir kurum olduğunu ve adım adım bu noktaya geldiğini savunan Hacısalihoğlu bundan sonra çok daha hızlı hareket ederek yapılanmanın tamamlanması gerektiğine işaret etti. Hacısalihoğlu, "Önümüzdeki günlerde gerek müdürlük ve hizmet binası olarak gerekse de araç kontrol istasyonu olarak bir çalışma yapılmasından memnunluk duyuyoruz."

 

ÜRETİCİ VE TÜKETİCİNİN ORTAK PAYDASI STANDARTLAR

 

Hepimiz yaşam boyunca belirli standartlarda bir refah seviyesi içinde yaşarken gerek üretici gerekse tüketicinin ortak paydasının TSE olduğunu dile getiren  Hacısalihoğlu, " Bu ortak payda da tüketicinin taleplerini karşılamada üretici ve hizmet sektöründe olanların bu ihtiyaçlara cevap verebilmesi önemlidir. Bu ortak paydada buluşarak hepimiz üzerimize düşün görevi  yerine getirmemiz gerekiyor."şeklinde konuştu.

 

FİRMALARA  ÜRÜN VE HİZMETLERİNE BELGELENDİRME ÇAĞRISI

 

Bu süreçte firmaların belirli standartlara sahip olması için gereken belgeleme sürecini tamamlamasında yarar olacağını kaydederek, " Biz her zaman şunu diyoruz. Bu işler adım adım tamamlanır. Trabzon'da firmalarımızın bir kısmı bu standartları  tam anlamıyla tamamlaması zordur. " dedi.

 

Belgelerin bir kısmının iptal edilmiş olduğunu anımsatan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,, " Belki de iptaller devam edecektir. Bunların yenisinin alınması için müracaatlar edildiğinde  elbette bazı noksanlar olabileceğini,  bir geçiş süreci tanınması gerektiğini, istenilen standartların belirli sürede yerine gelmesi sağlanmalıdır. Firmalarımızın belgelendirilmesinde yarar olduğunu düşünüyoruz.  Kurumun verdiği belge sayısı başarısı olacaktır." görüşlerini paylaştı.

 

BELGELENDİRME ÜCRETLERİ BÖLGELERİN GELİŞMİŞLİKLERİNE GÖRE AYARLANSIN

 

Bir taraftan da, TSE Başkanlığına iletilmesi için bazı konularda öneriler getiren Başkan Hacısalihoğlu, belgelerden alınan ücretler konusu tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini savundu. Hacısalihoğlu şöyle konuştu: " Eskiden uygulanan sistemde belge başına ücretleri firmalarımızın karşılayabiliyordu. Fakat son dönemde önemli miktarda artışlar firmalarımızı zorlamıştır.Bu artışların gözden geçirilerek belgelendirme ücretlerinin tekrar makul seviyelere çekilmesi üyelerimiz açısından çok önemli olduğunu söylemeliyiz."

 

Ücretlendirmelerin en azından bölgesel farklılıklara göre belirlenmesi yönteminin çözüm sağlayabileceği önerisini getiren Hacısalihoğlu "Gelişmiş bölgelerde belge ücretlerinden farklı ücret, gelişmemiş bölgelerden daha uygun ücretler alınabilir. Bu üyelerimizi rahatlatacaktır.. Bunun da dikkate alınmasını istiyoruz. TSE  ve standartlar olmazsa olmazımız olduğuna göre firmalarımız bu standartlara uymak için elimizden gelen çabayı göstermesi gerekmektedir. TSE de bu tür bilgilendirme toplantıları ile üyelerimi bilgi akışını hızlandırmalıdır." diye konuştu.

 

TSE BELGELENDİRME MÜDÜRÜ

 

TSE Belgelendirme Trabzon İl Müdürü Eşref Çakıroğlu'da yaptığı bilgilendirmede Türkiye'de 20 bin TSE belgesi, 19 bin 500 HYB ( Hizmet Yeterlilik Belgesi), 3 bin 520 TSEK, Helal 187 ve HAR 211 belge bulunduğunu söyledi. Askıdaki belge sayıları konusunda da  TSE 1156, HYB 24 bin 322, TSEK 281, Har 17 belge olduğunu kaydetti.

 

Teknik eksiklikler nedeniyle belge iptali yapılmadığına dikkat çeken Çakıroğlu, idari şartların yetersizliğinin iptal sonuçlarını getirdiğini söyledi. Belge almanın bir süreç olduğunu ifade eden Çakıroğlu, belgelendirmeye başlarken yükümlülüklerin tamamıyla öğrenilmediğini, bunun da zorluklar yarattığını aktardı.

 

Belgelendirme konusunda bazı bilgiler paylaşan Çakıroğlu, " Belgelendirme standartlara dayanır. Standardın şartlarını düşürerek asgari noktadan başlayarak zamanla seviye yükseltilebilir."dedi.

 

BELGELERDE YIL SONU VİZELERİNİ KAÇIRMAYIN

 

Trabzon'da ki belge sayıları hakkında da bilgi veren Çakıroğlu, 500 civarında  hizmet yeterlilik belgesi, 250'de TSE ve TSEK kapsamında belge bulunduğunu sözlerine kaydetti. Özellikle hizmet yeterlilik belgesinde uygulamadan kaynaklanan sorunlar bulunduğunu ifade eden Çakıroğlu, " Yılın sonunda vizesi yapılmayan belge otomatik olarak askıya düşüyor. Ve altı ay askı süresi var.  Kurum olarak vizesi gelen belge sahibine bir ay önceden bilgi veriyoruz. Trabzon başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sorunlar buradan kaynaklanmıştı.."şeklinde konuştu.

 

KONTROLLER İLE BELGE EKSİKLİKLERİ TAMAMLANMAYA ÇALIŞILIYOR

 

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 55 adet inceleme heyeti oluşturulduğunu kaydeden Çakıroğlu, yapılan ara kontrollerde yüzde 10 belgenin iptal edildiğini belirtirken yüzde 10 belgenin ise kusursuz olduğunu söyledi. Geri kalan yüzde 40'ın doküman eksikliği bulunduğunu belirten Çakıroğlu, " Bunlar çok küçük eksiklikler. Kısa vadede eksiklikler tespit edilir. Tamamlanılır.  Kuruma bildirilir.. Doküman eksikliğinden dolayı belgeniz hiç bir zarar görmüyor. Askıda ki belgelerimiz önemli. Onlarda yüzde 40. Orada çünkü fiziki eksikliklerde ortaya çıkıyor. Askı eksikliğinde süre altı aya çıkarıyoruz.  Kurumları birden bire zora sokmuyoruz ama belge bu süreçte artık geçerli değildir. Ama firmalarımız bunun farkında değiller.