Vali Kızılcık, TTSO'ya Yaptığı Veda Ziyaretinde Önemli Mesajlar Verdi

  Yazı Boyutu - 14 +

14.08.2013 TRABZON - VALİLİK, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na veda ziyaretinde bulundu. Valiler Kararnamesi ile Trabzon’dan ayrılacak olan Vali Kızılcık’ı TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy kapıda karşıladı.

 

            Görüşmede Trabzon’da bulunduğu süre içersinde önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Vali Kızılcık, “Trabzon hizmetkarlığım süresince benimle yakın çalıştığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Demokratik bir ülkede halkımızın yetkiyi verdiği siyasi iradenin emri doğrultusunda ataması yapılan kamu görevlileriyiz” dedi.

 

            24 SAAT HALKLA BERABER OLDUK

 

            2009 yılının Haziran ayında Trabzon’a geldiğini ifade eden Vali, “Günümün 24 saatini hemşehrilerimizle beraber geçirdik. Onların dertleriyle hemhal olarak bu şehrin vizyonunu geliştirmeye gayret ettim. Trabzon’un 4 bin yıllık geçmişine mütenasip bir marka kent olması için çaba sarf ettik. Yöneticilik anlayışımız tamamen 21.yüzyılın parametreleri doğrultusunda oldu. Bunun esası katılımcı demokrasidir. Bu anlayış vatandaşın hayatını etkileyen kararların tek başınıza alınması değil, onlara danışarak alınmayı gerektirir. 21.yüzyıl bir bakıma bilgi çağıdır. Bilgi çok hızlı değişiyor. Devletin tek başına bu çağa adaptasyonu mümkün değildir. Bu konuda sivil toplumun, üniversitelerin, yerel yönetimlerin çok büyük katkısı vardır. Alanı en iyi bilen ticaretle iştigal eden onların sorunu en iyi bilen sanayi odaları, şehrin yönetimiyle ilgili kent konseyi, bilimsel çalışmaları takip eden üniversiteler, halkın ne ihtiyaçlarını en iyi şekilde tespit eden belediyeler, il özel idareleri ve onların temsilcileriyle işbirliği halinde çalışmayı şiar edindim” dedi.

 

            GÜÇLÜ OLAN YANLARIMIZI TESPİT ETTİK

 

            Vali Kızılcık, “Şehrin vizyonunu dünya standardında oluşturabilmek için güçlü olan yanlarımızı tespit edip o alanlar üzerine gelişme stratejilerimiz oluşturduk. Şehrin gelecek 50 yılında etkili olabilecek kararların kabul edilmesi, projelendirilmesi ve uygulanması için çok önemli çalışmalar yürüttük. Uluslar arası girişimleri de bu niyetle yaptık. Bu ziyaretlerden çok önemli deneyimler ve kazanlımlar elde ettik. Bu deneyimleri ülkemizin ve şehrimizin menfaatine nasıl kullanabilirizin arayışı içinde olduk” diye konuştu.

 

            TRABZON LOJİSTİK MERKEZİ KOPARMALIDIR

 

            ‘Şehirlerin değişimi ve dönüşümü bir süreçtir’ diyen Kızılcık, “Bugün her şeyi yaptım deme şansına sahip değilsiniz. Bu değişimi yönetebilmek çok önemlidir. Ortak aklın sayesinde belirli sektörlerde çok önemli mesafeler kat ettik. Lojistik merkez Trabzon’un en önemli projelerinden biridir. Trabzon en temel özelliklerinden, karakteristiklerinden bir tanesi istediğini koparabilmektir. Bu konuda her türlü çalışma yapıldı. Trabzon’un tüm unsurlarıyla bir araya gelip bu süreçte bunu koparabileceğini inanıyorum. Başbakanımızın buraya ziyaretinin bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Şehrin tüm dinamiklerinin bir görüşme talep etmesi ve raporları ortaya koyması halinde öyle inanıyorum ki, 2023 hedeflerinde çok önemli fonksiyon görecek olan bu projeye sayın başbakan onay verecektir. Biyoenerji alanı projelerin en önemlisidir. Bunun gerekli altyapısı oluşturuldu. Sayın Kalkınma bakanımıza gerekli sunuşlar yapıldı. Bu alan çok kısa zamanda çok büyük başarılar elde edilebilecek bir alandır. Türkiye’yi bu anlamda sürükleyecek olan bölgedir Trabzon. Kış turizmi çok önemli. Teleferik projesi için yarın bir heyet geliyor. Burada kayak merkezi kurulma şansı var. Uzungöl’deki tesisler sadece senenin 4-5 ay çalışanı değil, 12 ay yüze yakın dolulukla çalışan tesisler haline gelecektir. Turizm cenneti Trabzon bu şekilde gerçekleşecektir. 2 bin kişilik kongre merkezi ve otel projesi var. Bu da stratejik bir yatırım. Artık sadece yazları değil, kışları da Trabzon’da turizm yapılabilecek” ifadelerini kullandı.

 

            Hacisalihoğlu, ‘Trabzon’da Çok Önemli Çalışmalar Yaptınız’

 

            Ziyarette bir konuşma yapan Hacısalihoğlu ise, “Geldiğiniz günden beri önemli güzel birliktelik yaptık. şehrin sorunlarıyla ilgili yurt içi ve yurt dışından önemli kararlar alınmasında yanınızda olduk. Sizlerin çok büyük özverilerini gördük. Geçen 4 yıl içersinde çok önemli konuların gündeme alınarak başlatıldı. Bunların devam edeceğine inanıyoruz. Turizm konusunda yaptığınız hamle özellikle bölgedeki otellerin harekete geçmesini sağladı. Şehrin tanıtımı için yurt dışında yapmış olduğunuz faaliyetler çok önemliydi. Kamu arazilerinin yatırıma verilmesi konusundaki cesurane davranışınız gerçekten unutulmayacaktır. Yeşilyol projesi üzerindeki düşünceleriniz çok önemsiyoruz. İnovasyon ve biyoteknoloji merkezlerinin kurulması, lojistik merkez konusu çok önemli bir yere geldi. İlerleyen günlerde bunlar somut olarak hayata geçecektir. Ortahisar projesi şehir adına çok önemli projedir. Kısacası bizler sizleri şehre yapmış olduğunuz katkılardan dolayı kutluyoruz. Buralarda sizlerin eserleri var. Bu eserlerin bitmesi yalnız bizi değil, sizleri de memnun edecektir” dedi.

 

            Ulusoy, ‘Trabzon Son Yıllarda Huzurlu ve Güvenli Şehir Oldu’

 

            Ali Osman Ulusoy, “Bu zamana kadar Trabzon’u idare eden tüm valilerle iyi geçindik. Hiç birisiyle problemimiz olmadı. Trabzon’da sürekli valiler değişiyordu. 6 ayda bir valinin değiştiğini biliyoruz. Ancak Trabzon zamanlarda çok rahat ve huzurlu bir şehir oldu. Bunda sizlerin emeği ve gayreti inkar edilemez. Bir şehir için mülki amir çok önemli. Görevinizde başarılı olduğunuzu kabul etmek lazım. Türkiye’nin sizin gibi valilere ihtiyacı var. Sizlerin bundan sonrada önemli görevlerde olacağınıza inanıyorum” diye konuştu.

 

            Görüşme sonrasında TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hacisalihoğlu ve oda yönetimi Trabzon’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Vali Kızılcık’a plaket takdim etti.