Güvenli ticaret için alacaklar sigortalanmalı

  Yazı Boyutu - 14 +

07.08.2013, TRABZON-TTSO,  Karşılıksız çeklerin ticaret hayatını olumsuz etkilediğini ifade eden TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu güvenli ticaret için dünyada kullanılan ve ülkemizde de yaygınlaşan "ticari alacaklarda sigorta" uygulanmasının iş dünyası açısından fayda sağlayacağını söyledi. Konu hakkında uzman bir kuruluş olan Euler Hermes Sigorta Şirketi'nin  bu amaçla Ağustos ayı meclisine davet edildiğini vurguladı.

 

Euler Hermes Sigorta Şirketi Satış Müdürü Gürcan Fidan, ticari alacaklarda sigorta sistemini iş dünyasının kullanımının giderek arttığını söyledi. Sistemin firmalara güvenli ticaret yapmalarını sağladığını vurguladı.

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı meclis toplantısında  "ticari alacaklarda sigorta" başlıklı bir sunum gerçekleştiren Gürcan Fidan Euler Hermes'in 2007'de risk yönetim ofisini kurarak Türkiye pazarında çalışmalara başladıklarını söyledi. Merkezi İstanbul'da bulunan Hermes'in 2012 yılında yüzde 59'lük büyüme ile 11.4 milyon eura pirim üretimine ulaştığını aktardı.

 

ALACAK SİGORTASI NEDİR ?

 

Alacak sigortası hakkında bilgilendirmede bulunan Fidan, peşin, grupiçi, kamuya yapılan (yurtiçi satışlar), gerçek kişilere ve banka garantili satışlar hariç tutulmak kaydı ile açık hesap ya da çek karşılığı vadeli satışlardan doğan alacaklara (sigortalanabilir ciroya) teminat sağlayan bir sistem olarak tanımladı. İflas etme, acze düşme, temerrüt hallerinin teminat altında olduğunu bildirdi.

 

YENİ PAZARLARA GÜVENLİ GİRİŞ İMKANI

 

Sistemin firmalara doğru alıcıları seçmesini ve yeni pazarlara girmesini desteklediğini kaydeden Fidan, " Dünyada Alacak Sigortası kullanan firmaların %49’u ihtiyaç duyduğu banka kredisini bulabilirken bu oran Alacak Sigortası kullanmayan firmalarda %34’te kalmaktadır."dedi.

 

Fidan şöyle konuştu: " Ticari alacaklar ortalama olarak bir firmanın aktif büyüklüğünün %40’ını oluşturmaktadır. Şirketinize olan borçların ödenmemesi, kar marjınızı daraltacak, cironuzun daralmasına yol açacaktır."

 

Her 5 şirket iflaslarından birinin temel nedeni genellikle alacakların vadesinde tahsil edilememesinden kaynaklanmakta olduğunu aktaran Fidan, Hasar Sürecinin şu şekilde oluştuğunu dile getirdi.

 

HASAR TESPİT SÜRECİ

 

Standart olarak orijinal fatura vadesini müteakip 90 gün içinde müşteri tarafından hasar bildirimi yapılır.

 

. Hasarın bildiriminden 150 gün sonra firma tazminata hak kazanır. 

 

. Takip eden 30 gün içerisinde hasar ödenir.

 

. Müşteri, orijinal fatura vadesini müteakip 90 içinde hasar bildirimi yapmazsa tazminat hakkını kaybeder.

 

2012 yılında gerçekleşen, toplam 130 ülkede 380 bin alacak tahsilatı sonrası tazminat ödemesi hakkında da şu bilgileri verdi: " Tazminat Ödemesi. Tahsil edilemeyen alacakların %90’ına kadar ödeme. Tahsilat sürecini takiben 30 gün içinde tazminat ödemesi yapılır. "

 

Ticari alacak sigortası müşterilerine sunulan diğer hizmetler:

 

Risk izleme servisi ; Firmanız için özel çözümler. Limit kararları alıcı ülkesinde veya en yakın ülke ofisinde alınarak ihtiyaçlarınıza cevap verilmektedir.

 

Uluslararası ticarette ve risk izlemede 100 yılı aşkın tecrübe ; Sürekli güncellenen, firmalar hakkında detaylı bilgi içeren uluslararası veritabanı

 

Uluslararası ticareti yönetebilmemizi sağlayan hızlı bilgi akışı için teknolojik altyapı; Yerel olarak özelleştirilen ortak global IT altyapısı

 

TRABZON SİSTEMDEN YARARLANABİLİR

 

Euler Hermes Sigorta Şirketi Satış Müdürü Gürcan Fidan,  Türkiye'de patron olmanın çok zor olduğunu kaydederek bütün iş süreçlerini takip etmek zorunda kalan patronların sistemi kullanmakla rahat ticarete adım attığını aktardı. Sistemin çok  rahat işlediğini aktararak teminat istenmediğini 48 saat içinde yanıt verildiğini aktardı.

 

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu'nun daveti üzerine Trabzon'a geldiklerini kaydeden Fidan, Trabzon'un uluslararası ticarette bu sistemi kullanarak güvenli ticaret yapabileceğini bu kapsamda İstanbul ofisinin komşu Gürcistan'a da bakmasının büyük avantaj sağladığını vurguladı.

 

Euler Hermes Sigorta Şirketi Satış Müdürü Gürcan Fidan'a sunumunun ardından   TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından oda plaketi takdim edildi.