Ekmeği ile ünlü Trabzon'da Hijyen eğitimi

  Yazı Boyutu - 14 +

24.07.2013, TRABZON-TTSO, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “2012/2 Nolu  Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” ile gıda işletmelerinin sorumluluk alanları ile ilgili çalıştırdıkları personele “Hijyen Eğitim Belgesi” almaları zorunluluğu getirilmiştir. Tebliğ kapsamında ekmek ve ekmek çeşitleri üreten, sevkiyatım yapan ve satan kişilerin bu belgeyi almaları gerekirken ekmeği ile Trabzon'da Hijyen eğitimi başarıyla tamamlandı.

 

138 ÜYEMİZ TEBLİĞ KAPSAMINDA EĞİTİM ALDI

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası üyesi fırınlarda, ekmek ve ekmek çeşitlerini üreten, satan, dağıtım ve sevkiyatım yapanlar ile üyemiz olan market, büfe, bakkal vb. işletmelerde ekmek satışı yapan personellere yönelik “Gıda Hijyen Eğitimleri” düzenlendi. 18-19 temmuz tarihleri arasında  138 kişiye ilk gün hijyen eğitimi verildi. İkinci gün yapılan sınavda başarılı olanlara sertifikaları verilecektir.

 

HACISALİHOĞLU: ÜYELERİMİZİN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ TAMAMLAMALARINA ODA OLARAK ÖZEN GÖSTERİYORUZ

 

Trabzon'un ekmeği ile ünlü olduğunu belirten TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu oda üyesi işletmelerin tebliğ  kapsamındaki yükümlülüklerini tamamlamalarına özen gösterdiklerini söyledi. Özellikle Vakfıkebir ekmeğinin Türkiye Patent Enstitüsü'nden coğrafi patent çalışmasının da yürütüldüğünü kaydederek, " Trabzon ekmeği ülke çapında bir marka değeri var. Yeni düzenlemeler sektörü daha da güçlendirecektir. Üyelerimize ilk etapta Hijyen Eğitimi aldırdık." dedi.

 

HİJYEN EĞİTİMİ

 

İş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kontrol Müdürü Abdullah Sofuoğlu ekmek ve ekmek çeşitleri tebliğinin zorunlu kıldığı hijyen eğitimi için bir araya gelindiğini anımsatarak, eğitimde başarılı olup sertifika alacak olanların ekmek üreten, ekmek sevk eden ekmek satan yerlerde çalışmış olacaklarını vurguladı. Tebliğ kapsamında bu eğitimin zorunlu kılındığını vurgulayarak alınacak olan belgenin beş yıl süre ile geçerli olduğunu ve bu sürenin sonunda tekrar bir eğitime katılmak zorunlu olduğunu bildirdi.

 

BELGESİZ ÇALIŞILAMAYACAK

 

Bu eğitim sonucunda başarılı olarak sertifika alanların tebliğ kapsamındaki işyerlerinde çalışabilecek yeterliliğine kavuşacaklarını kaydederek, belgesi olmayanların bu iş yerlerinde çalışamayacaklarını söyledi. Tebliğ kapsamında denetimler yapılacağını belgesiz çalışmaya izin veren yerlere ve kişilere yaptırım cezası uygulanacağını aktardı.

 

TEBLİĞ GEREKÇESİ

 

Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliğinin işleyişine yönelik sunumların gerçekleştirildiği toplantıda 4 Ocak 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı. Tebliğin amacının tüketime sunulan ekmeklerin, ekmek çeşitlerinin ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun olarak üretilmesini , muhafazasını, taşımasını ve pazarlamasını sağlamak amacıyla bu ürünlerin özelliklerini derlemek amacıyla hazırlandığını vurguladı.

 

BEYAZ EKMEĞİN YANISIRA KEPEKLİ VEYA BUĞDAY EKMEK BULUNDURMA ZORUNLU

 

Yeni tebliğ ile ekmek ve ürünü çeşitlerinin kasap, manav  ve pazar gibi yerlerde satışa sunulmasının yasak olduğuna işaret ederek  ekmek satışı yapan yerlerin fırınlar, bakkal ve marketler de insanlara alternatif sağlamak amacıyla en az bir kepekli ekmeği bulundurması gerektiğini ifade etti. Çeşitli sağlık nedeniyle beyaz ekmeğin yasaklandığı insanlara da kepekli veya buğday ekmeği almasına olanak tanınacağını vurguladı. Bu çeşitlerden en az birini hem üreten hem de satan yerlerin bulundurmasının zorunlu olduğuna dikkat çekildi.

 

ÜRÜN AMBALAJLARI

 

Ürünlerin ambalajında üretin firma ve gramaj bilgilerinin bulunmasının zorunlu olmadığı, buna karşın ambalaj da ürünün tuz miktarı veya katkısızdır gibi bilgiler bulunması halinde zorunlu olduğunu kaydetti.

 

2.1 MİLYAR EKMEK İSRAFI ÖNLENMEK İSTENİYOR

 

Trabzon Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürlüğü şefi Yusuf Demirci'de ekmek israfı ile kampanyanın tanıtımını yaptı. Araştırmada ekmek üretiminin günde 101 milyon adet, tüketiminin ise 95 bin adet olduğuna dikkat çekti. Günde 6 milyon yılda ise 2.1 milyar adet ekmek israfı yapıldığını söyledi.

 

İşletmelerin hijyen olmayışının hem işletmeye, hem de işletme de çalışan personele oldukça ekonomik, ülke ekonomisine büyük zararlar sağladığını aktardı.