Trabzon Ramada Plaza Hotel& Spa'nın Temeli Dualarla Atıldı

  Yazı Boyutu - 14 +

 20.07.2013, TRABZON – VALİLİK,Başaran Grup tarafından Trabzon’da yapılacak Ramada Plaza Hotel & Spa için bugün inşaat alanında temel atma töreni düzenlendi. Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Milletvekili Faruk Nafiz Özak, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Başaran Şirketler Gurubu Başkanı İşadamı Hüseyin Başaran, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, TESOB Başkanı Metin Kara ve davetliler katıldı.

 

            Bayraktar, ‘Sadece Parayla Yatırım Olmuyor’

 

 

            Törende bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, sadece parayla yatırım olmadığını söyledi. Trabzon’un çok önemli tarihi derinliği olduğunu belirten Bayraktar, “Trabzonlu olmak bir ayrıcalıktır bunun yanında Trabzonlu olmak çok ciddi bir sorumluluktur bu bakımdan Hüseyin beye teşekkür ediyorum. Yatırım yapmak kolay iş değil zordur, sadece parayla yatırım olmuyor bu bir beceri cesaret bilgi istiyor. Bunların hepsi olmalı hele Trabzon’da daha da zor, o kadar çok engel çıkar ki bir işi yapmak için harcanacak efor 100 megavatsa onu engellemek isteyenleri aşmak için 500 megavat enerji harcamanız lazım. İl genel meclisimiz cesaret gösterdi özel idare çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Bu otel Trabzon’un marka değerini artırmada önemli bir unsur olacak. Trabzon’da turizm memleketi ama zayıfız” dedi.

 

            Trabzon’un 5 yıldızlı otelleri olan pırıl pırıl bir deniz olduğunu dile getiren Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın 8. Harikası olması gereken Sümela Manastırı tarihi bir eser. Çakırgöl, Uzungöl bir sürü güzelliklerimiz tarihi değerlerimiz var. Trabzon, Türkiye’de nüfus bakımından birincidir. Deniz yoluyla İstanbul’a gidiliyordu 150 senedir İstanbul’a gidip iş tutuyor Trabzonlular. Biz 5,6 kuşak İstanbul’dayız, Ankara, İzmir, Bursa’da da öyleyiz. Bu bizim için bir avantaj bunu kullanmamız lazım. Boztepe’de de bir otel yeri var oraya da bir otel olma imkanı var. Bir yerde ne kadar çok 5 yıldızlı otel olursa o kadar çok pazarı olur. Trabzon 5 yıldızlı otelleri fazla olan pırıl pırıl bir deniz. Bunların sayısı arttığı zaman turist sayısı ve ticarette artacak. Çünkü ticaret ilişkisi tamamen sosyal ilişkiden doğan bir unsurdur. Trabzon’u öne çıkarmak için sağlık kenti diyoruz, sağlık kenti yapmak için çok gayret etmemiz lazım. Bu işe bir Erdoğan Bayraktar olarak da efor sarf ediyorum imkan bulduğum ölçüde. TTSO Başkanımızla, Valimizle diğer arkadaşlarımızla. Hem onları şevklendirmek hem de sorumluluk yüklemek için elimizdeki bilgi dağarcığımızla hareket ediyoruz ama bu yetmiyor bütün Trabzonlu işadamları ile bürokratların buraya ilgisini çekmek için gayret etmemiz lazım”

 

            Kızılcık, ‘Bu adımlar Trabzon’un Gelişmesinde Çok Önemli Girişimlerdir’

 

 

            Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon’da son zamanlarda Körfez ülkelerinden gelen misafirlerde artış olduğunu belirterek “Bugün Trabzon’umuz ve bölge turizmimiz için bir bayramdır. Körfez ülkelerinden gelen misafirlerimizin sayısının ve son dönemde taleplerinin çok üst noktaya taşınması hesabıyla maalesef bir konaklama yeri açığı ile karşı karşıyayız. İşte bu açığı karşılama yönünde yaklaşık dört yıl önce bir stratejik yaklaşım çerçevesinde başlattığımız çalışmalar ile İl Özel İdaremizin mülkiyetinde olan bu arazimizin bu konsepti bu stratejiyi kendileriyle paylaşarak devletimizin, hükümetimizin çıkarmış olduğu yönetmelik çerçevesinde 49 yıllığına turizmin ve özel sektörümüzün hizmetine sunularak bir açığı kapatma girişiminde bulunduk. Bu anlamda il genel meclisimizin kararı ve başbakanımızın onayı ile burayı 5 yıldızlı otel yapmak üzere tahsis ettik. İl Genel Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. 1,5 ay önce Hilton Garden Otel’in temelini attık, inşaatı hızla devam ediyor. Yine üç ay içersinde buraya 700 metre mesafede 5 yıldızlı bir otelin daha temelini atacağız. 4 ay içersinde Dünya Ticaret Merkezi’ne hem kongre merkezi hem de bir otelin temelini de atmış olacağız. Bu adımlar Trabzon’umuzun gelişmesi anlamında çok büyük girişimlerdir. Artık senenin üç ayı değil, kongre turizmiyle, yaz ve kış turizmleriyle 12 ay turizmin yapıldığı çok hareketli bir Trabzon’u hep birlikte gerçekleştireceğiz ” diye konuştu.

 

            Açılış konuşmalarının ardından 5 yıldızlı Ramada Plaza Hotel’in temel atma töreni dualarla gerçekleştirildi.