Asansör sektörü 2. kez toplandı..Trabzon'da ortak şirket kurulmasında sektör hem fikir oldu.

  Yazı Boyutu - 14 +

10.07.2013, TRABZON - TTSO,  Asansör sektöründe firmalar ortaklık sağlamak üzere ikinci toplantılarını Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde gerçekleştirdi. İlk toplantıdaki öneriler doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda, Trabzon ABİGEM kurulması planlanan ortak firma ile ilgili ön fizibilite raporunu  değerlendirdiler.

 

21 firmanın katıldığı ikinci toplantıda Trabzon ABİGEM  Koordinatörü Yunus Emre Katrancı KOSGEB İşbirliği Güç Birliği Desteği ve fizibilite raporu hakkında açıklamalarda bulundu.

 

ÖNCE BÖLGESEL VE YURTİÇİ ARDINDAN KOMŞU PAZARLAR

 

Asansör sektörün şehrimizde ve bölgemizde geliştirilmesini hedeflediklerini belirten TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu bu konuda yapılabilecek çalışmaları sektör üyeleri ile masaya yatırıp tartışma toplantısı düzenlendiğini söyledi.

 

Sektörün bölgesel gelişmesi konusunda daha önceden yapılan toplantıda sektör üyelerinden fikirler alındığını ifade eden Hacısalihoğlu, amaçlarının Trabzon'un Doğu Karadeniz'in bir merkezi olarak bir asansör üretiminde de söz sahibi olmasını istediklerini aktardı. Sektörü daha derli toplu hale getirerek bölgedeki ekonomik paydan biraz daha fazla pay almayı çalışacaklarını vurguladı.

 

 

Zamanla markalaşmaya giderek şehir dışına çıkmayı da hedeflediklerine işaret eden Hacısalihoğlu,"Gerek bölgeye yayılmak gerekse komşu ülkelere açılmak suretiyle ekonomik katma değer ve payımızı artırmayı , sektörü geliştirmeyi düşünüyoruz. "

 

Bunun detayında elbette konu başlıklarının oldukça fazla olduğunu kaydeden TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,"Firmaların hazır hale gelmesi, firmaların üretim kapasitelerinin artırılması, firmaların reklam konularının geliştirilmesi, ihracatçı olarak firmalarımızın yetiştirilmesi, firmaların teknik yönden biraz daha geliştirilmesi, bütün başlıkları toparlamak suretiyle ve aynı zamanda  asansör sektöründe kümelenme mantığı ile alınacak destekler ile bunları nasıl yapabiliriz, hedefimize nasıl ulaşırız."şeklinde konuştu.

 

 Bununla ilgili geçtiğimiz toplantıda önerilerinizi aldık. Bunlar gerçekten güzel öneriler olduğunu, bir önerinin ortak bir yatırım ve yapılabilme kültürünün araştırılması olduğunu dile getiren Başkan Hacısalihoğlu,  şöyle konuştu:  "Sizlerin önerileri doğrultusunda dışarıdan gelen ürünlerin, makinelerin buralarda imalatlarının yapılabilmesi, yapılıp yapılamayacağı, bu bir şirket doğrultusunda hareket edilmesi önerilmişti. Diğer taratanda yine tedarik  ürünlerinde ortak tedarik ile girdi maliyetleri düşürülerek rekabet imkanları artırılabilinir mi ?  Bu konularda detaylara biraz daha inildiğinde şirketleşmeye doğru gidilebilir mi ? buna bir çalışma yaptırılması istendi.  Bu çalışma sizlerin desteği ile yapıldı. Yapılan çalışma hakkında hazırlanan sunumu izledikten sonra  sizlerinde fikirlerini ve sektördeki önerilerinizin tamamını almak suretiyle bir toplantı yapıp, bunları değerlendirme ve sonuçlandırmaya doğru gidelim istiyoruz. "

 

ASONSÖR SEKTÖRÜNDE BİRLİKTELİK İÇİN BULUŞTUK

 

TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Bülbül  asansör  sektöründe faaliyette bulunan firmalar ile yapılan toplantıda yaptığı konuşmada sektörü yakından takip ettiğini ve yıllardan beri de  bir fiil ilgilendiğini vurguladı.

 

Sektörde ilk günden beri söylenenin hep Kayseri, Konya, İstanbul gibi kentlerde firmaların bir araya geldiği, ortaklıklar sonucunda kurulan firmaların başarıları olduğu gibi tamamen başka illeri ve firmaları örnek gösterildiğine dikkat çeken  Bulbül, " Biz  ne yaptık. Bunu kendimize sormamız lazım" dedi.

 

Bugün belki de benim yaşımdan dolayı, 15 yıl önce yapılması gereken faaliyetin ikinci toplantısının yapıldığını vurgulayan Bülbül, "Bugün burada ki düşüncelerimiz hayata geçer geçmez. Ama TTSO'ya gerçekten teşekkür etmeli.  İlk defa ciddi olarak toplanıldı asansör sektöründe. 15 yıl önce toplanılması gerekiyordu. Benim bilmediğim daha eski dönemlerde de bu toplantı yapılmalıydı. Ama bugün başlandı. Artık başkası ne yaptı. Başkasının yatı var. jaguara biniyor, biz hala ustalık yapıyoruz, deme döneminin bitmesi için bir başlangıç dönemi  diyoruz."dedi.

 

Asansör sektöründe "Birlikteliği nasıl kurarız ?" sorusuna her firmanın katkı vermesi gerektiğine vurgu yapan Bülbül, "Buluşarak bunu gerçekleştirebiliriz. Şahsım, makine mühendisleri odası olarak da aynı sözü veriyorum. TTSO Başkanımız zaten burada  ve bu ortak çalışmanın başlaması gerekiyor. Geç kalınmış bir olaydır. Ama en erken başladığımız andır.  Asansör sektöründe olmayan fakat araştırdığımız ortak şirketti dinleyen ve katılmak isteyen çok firma çevremizde var.Ama bunu sadece asansör firmaları bir araya gelerek yapmalıdır."şeklinde konuştu.

 

SEKTÖR ÜYELERİ GÜÇBİRLİĞİNDE HEMFİKİR

 

Trabzon ABİGEM AŞ.'nin yaptığı sunumun ardından firmalar fizibilite raporu hazırlanan ortak şirket kurulması hakkında görüş ve önerilerini bildirdiler.  Sektör temsilcisi asansör firmaları  öncelikli olarak dayanışma ve işbirliği içinde olmaya adım atmak istediklerini belirttiler. Sektörde rekabet gücünün artması ve girdi maliyetlerinin azaltılması,  teknik konularda yetişmiş eleman oluşturulması gibi bir çok ortak payda da sektörün birlikte çalışmasında fayda gördüklerini beyan ederek ortak şirkete katılmayı arzu ettiklerini belirttiler.

 

BOŞLUĞU DOLDURMAZ İSEK REKABET GÜCÜMÜZ ZAYIFLAR

 

Değerlendirmelerin ardından konuşan  TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu yıllar önce  tesisat sektöründe benzer bir girişim başlatıldığını ancak o yıllarda ortaklık kültürünün gelişmediği için başarılı olunamadığını söyledi. Zamanla şehirdeki boşluğu Koçtaş'ın doldurduğunu, geçmiş yıllarda Giresun'da bir mağazası  bulunan Koçtaş'ın  pazarlamacılar eliyle bölgede mağazalara mal satmaya başlayarak işe başladığını anımsattı. Bugün benzer sektörde Varlıbaş da Tekzen,  Yıldızlı da Pratiker ve şu anda bir tane daha doğu tarafında yapılacak olduğu kaydederek, " Kim doldurdu boşluğu dışarıdakiler. Şehir şehir araştırılıyor,  nerede boşluk varsa yatırım yapılıyor. Eğer buradaki boşluğu biz doldurmaz isek  dışarıdan doldurulacaktır."

 

ELEMAN ETİMLERİ UMEM KAPSAMINDA YÜRÜTELECEK

 

İkinci olarak asansör sektöründe yetişmiş eleman sıkıntısı olduğu ifade edildiğini vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi: "Kümelenme mantığı içerisinde şirketlerin mevcut konumlarının öğrenmek suretiyle, geleceğe dönük noksanlıkları nedir ? Kümelenme içerisinde firmaları nereye getirebiliriz? Ortaklık kurulsun yada kurulmasın. Ortaklık içende firmalar olsun yada olmasın bütün asansör firmalarını bu kapsam içerisinde değerlendirelim.  Sektörün ihtiyaç duyduğu eleman konusunda  Umem beceri on projesi kapsamında bir eğitim projesi yapabiliriz. Yetişen elemanlara 4.5 yıl sigorta desteği devlet tarafından sağlanıyor. bir taraftan eleman yetiştirilir. Bir taraftan da bu avantajlar kullanılır.  Eleman konusunu da gündemimize alıyoruz."