Kul, TTSO heyetini kabul etti

  Yazı Boyutu - 14 +

08.07.2013, TRABZON-TTSO, Trabzon Cumhuriyet  Başsavcısı  Adem Kul, TTSO'nun yeni oluşan yönetim kurulu ve başkanlık divanını kabul etti.

 

Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul, Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu'nun  ikinci dönemde de  başarılı çalışmalar  gerçekleştirileceğine inandığını belirterek daha çok istihdam ve yatırım gerçekleştirilmesi temennisinde bulundu.

 

YENİ ADLİYE SARAYI  EYLÜL VEYA EKİM'DE

 

Trabzon Adalet Sarayı'nın tamamlandığını,  Eylül veya Ekim ayında da yeni binada hizmet verilmeye başlanacağını ifade eden Cumhuriyet Başsavcısı Adem  Kul, Adalet Sarayı'nın önümüzdeki 20-30 yılın ihtiyacını karşılayacak bir kapasitede olduğunu söyledi.

 

Kul, Adliye Sarayı'nın yaklaşık 38 bin metre kare kapalı alana sahip olduğunu vurgulayarak, "Halen çalışmalarımız farklı binalarda olmak üzere toplamda 10 bin metrekareye ulaşamayan bir çalışma alanında hizmet verilmektedir. Yeni Adliye Sarayı  bu açıdan Trabzon'u büyük ölçüde rahatlatacaktır.. Güzel bir bina oldu. Şu an duruşma salonları  başta olmak üzere iç teşrifatı  Devlet Malzeme Ofisi aracılığı ile yapılıyor." dedi.

 

Taşınmadan sonra Hükümet Konağı alanındaki mevcut Adliye Sarayı'nın yapılacak olan modernizasyonun ardından Bölge Adliye ve İstinat mahkemeleri olarak hizmet vermeye devam edeceğini vurguladı.

 

İCRA DAİRELERİ BİRLEŞİYOR

 

Trabzon'un da aralarında bulunduğu Gaziantep, Hatay, Menemen, Afyon olmak üzere 5 ilde pilot uygulaması başlatılan  Türkiye'de İcra Dairelerinde dönüşüm kapsamında  hizmetlerin daha verimli, kaliteli ve hızlı verilmesinin öngörüldüğü tek İcra Müdürlüğü'ne  geçildiğini aktardı.

 

Bu kapsamda Trabzon'un 3 İcra Müdürlüğü'nün birleşerek  tek İcra Müdürlüğü'ne dönüşeceğini ve  yeni Adliye Sarayı'nda hizmet vereceğini , bu alanda ihtisaslaşmaya gidileceğini, uygulamaların belirli bir standartlara kavuşturulacağını  dile getirdi. Bu dönüşümün ana amacının da vatandaşa hizmeti kolaylaştırmak olduğunu kaydetti.

 

TRABZON GÜVENLİ VE HUZURLU BİR KENT

 

Trabzon'un sahip olduğu nüfusa oranla ülke genelinde güvenli ve huzurlu bir kent olduğunu dile getiren Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul 2012 yılında 15 bin vaka gerçekleştiğini, yüzde 80'inin önemsiz olduğunu anımsatarak, nüfusuna oranla bu rakamın oldukça düşük olduğunu belirterek, bunda ilde ki  aile yapısının güçlü ve geleneklerine bağlı bir toplumun varlığının önemli olduğuna dikkat çekti.

 

TRABZON ESNAFI VE TÜCCARI DEVLET BORCUNA HASSAS

 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu'da  ilin huzur ve güvende içinde olmasının ekonomik ve ticari gelişmeler acısından da çok önemli olduğuna değildi. Daha sonra il ve ülke ekonomisi olmak üzere oda üyelerinin ekonomik durumlarını ve zorluklarını içeren bir konuşma yaptı.

 

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon esnafının, tüccarının namusuna ve gururuna çok düşkün olduğunu kaydettiği konuşmasında, " Özellikle sigorta borcunu, vergi borcunu ve diğer devlete bulunan borçlarını ödemek için Trabzonlu esnaf ve tüccarımız bankalardan kredi çekmektedir. Devlete borçlu kalacağına bankalara kredi borcu yapıyor. Böylece esnafımız daha fazla üzerine yük almış oluyor. Bu anlayışta esnaf ve tüccar başka bölgelerde bulunmaz."dedi.

 

TRABZON'DA DENETİM ORANI ÜLKE ORTALAMASININ ÇOK ÜSTÜNDE

 

Hacısalihoğlu, buna karşın Türkiye'deki vergi denetim oranı yüzde 3 iken Trabzon'da bu oranın yüzde 25'leri aştığını kaydederek, "Bu durum esnaf ve tüccarı bıktırıyor. Bazı mükellefler yüzde 25 olan denetim yerinden yüzde 3 olan denetim bölgesine geçiyor."şeklinde konuştu.

 

TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu'nun yanı sıra  Meclis Başkan Yardımcıları İbrahim Nalbant, Adnan Sağlam, Katip Üye Cesur Gerigelmez, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman, Sayman Murat İskender, Yönetim Kurulu Üyeleri Şaban Bülbül, İsmail Gençcelep, Tolga Avcı, Özcan İlarslan ve Genel Sekreter Hakan Gürhan yer aldı.