İş dünyasına iki önemli uyarı: İş riski analizini ertelemeyin..Naylon fatura olasılığına karşı belgesiz ödeme yapmayın.

  Yazı Boyutu - 14 +

07.07.2013, TRABZON-TTSO,   Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası meclis toplantısında iş adamlarının naylon faturadan korunmanın yolları aktarıldı.

 

Aylık meclis toplantısındaki konuşmasında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu naylon faturaya karşı yürütülen oda çalışmalarını sıralarken en önemli koruyucu tedbirin bu işi yapanların ilan edilmesi olduğunu kaydetti.

 

TTSO Meclis Üyesi ve aynı zamanda Trabzon Mali Müşavirler Odası Başkanı Veysel Zekai Bak'da Trabzon'da Vergi  Denetim Kurulu'ndaki son bir yılda  işlem gören cezaların yüzde 95'inin naylon faturadan kaynaklandığını söyledi. Tedbir olarak bütün ödemelerin belgeli olmasını iş adamlarına önerdi.

 

MESLEK KOMİTELERİ UYARDI

 

TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu bir çok meslek sektöründe naylon fatura sorunu yaşandığını ve alınan şikayetler üzerine meclis toplantısında açıklamalarda bulundu. Geçmişte de yapılan şikayetler üzerine Vergi Dairesi Başkanlığı ve Vergi Denetmenleri Başkanlığı ve  Maliye Bakanlığı konu hakkında  görüşmelerde bulunulduğunu iletti.

 

Cezayı iş adamlarının yediğini, naylon fatura yapanların da açıklanmasını istediklerini ifade eden Hacısalihoğlu, ticari sır sayıldığı gerekçesiyle bunun gerçekleşemediğini söyledi. Yinede bu işin peşine bırakmayacaklarını, takipte fayda olduğunu kaydederek, " Üyelerimiz haksız yere mağdur oluyor.

 

RAPORLAR NAYLON FATURANIN ARTTIĞINI GÖSTERİYOR

 

TSO Meclis Üyesi ve aynı zamanda Trabzon Mali Müşavirler Odası Başkanı Veysel Zekai Bak'da iş dünyasını yakından ilgilendiren bir kaç konuda uyarıda bulunmak üzere söz aldığını belirterek  naylon fatura ve iş güvenliği analizi konularında açıklamalarda bulundu.

 

Naylon fatura olayını oda meclisinde  daha önce de tartışıldığını dile getiren i Bak, aynı zamanda bir mali müşavir olduğunu anımsatarak, naylon faturanın her yıl azalacağına, önüne gelen raporları dikkate aldığında daha da arttığını gözlemlediğini söyledi.

 

CEZALAR ÇOK AĞIR

 

Devletin naylon fatura işi yapanlara üç kat ceza kestiğini, vergi usul kanunu 359. maddeye muhalefetten savcının karşısına çıkarıyor,  artı üç kat ceza kestiği içinde uzlaşma yolunun kapattığına dikkat çekti. Bak, "

 

Bu rakamlara bakıldığında  bin TL 3 bin TL'ye çıkıyor, aslı ile 4 bin TL oluyor. Bir de 2,3,4 yıl evvel bir olay ise faiz ekleniyor. Bin Tl bir anda 5 bin TL oluyor. Bunun yanında savcının karşısına ifade veriyorsunuz ve ağır ceza mahkemesinde yargılanıyorsunuz. Çok kötü bir olay. Bu kadar zorluklar ile para kazanırken ben bunu bilmiyordum, deme şansı yok."dedi.

 

NAYLON FATURADA NOKTA ATIŞI YAPILIYOR

 

Veysel Zekai Bak, iş adamlarına bunun için meleğinizle veya sektörünüz ile ilgili danışmanlık alınması yada  bu tür konulara karşı duyarlı ve zaman ayrılması gerektiğini aktardı.

 

Bak, "Son iki yıldır Trabzon Vergi Denetim Kurulu ile yaptığımız olaylarda vergi denetimlerinde yüzde 95'i  sahte ve muhteviyatı yanıltıcı belgeden kaynaklanıyor. Hep nokta atışı. Bir adam herhangi bir yerde yakalanıyor. O'nun raporu Türkiye'ye dağıtılıyor. Firmalar mal aldı veya aldı gibi gözükmüştür. Bir hafta da inceleme tamamlanıyor. Mali Müşavirler Başkanı olarak meslektaşlarımdan bana gelen raporlar incelediğimde bu raporların yüzde 80'inin tamamı naylon fatura kaynaklı olduğunu görmek beni üzmektedir. Ve elimiz kolumuz bağlı." şeklinde konuştu.

 

BELGELİ ÖDEME NAYLON FATURADAN CEZAYI KURTARIYOR

 

Bu naylon fatura olayından kurtarmanın tek bir olduğunu ifade eden Bak, iş adamlarına yaptığı tavsiyede şöyle konuştu:  " Fatura belgelerini nama yazılı belgeler ile yapın. Nama yazılı çek ile yapın. Banka havalesi ile yapın. Veya posta havalesi ile yapın. Herkese tavsiyem ve bunu dalga dalga yayalım. Bu benim arkadaşımdır. Dostumdur. Bundan bana zarar gelmez demeyin. 3-4 yıl sonra bir incelemede o firma kapatabiliyor. İşi devredebiliyor. Evraklarını maliyeye ibraz edemiyor. İyi niyetli de olsa ibraz edemediği zaman  o firmanın kestiği bütün firmalar maliye tarafından sahte olarak algılanıyor. Edilince de eğer sizin elinizde ödemeye dair bir belgeniz yoksa arkadaşlar. Yukarıda saydığımız yükümlülük işlemleri başlıyor."

 

İŞ RİSKİ ANALİZİ YAPTIRMAK UZAMADI

 

 

TSO Meclis Üyesi ve aynı zamanda Trabzon Mali Müşavirler Odası Başkanı Veysel Zekai Bak'da özellikle İş Güvenliği ve Sağlığı konusunda önceki dönem meclis toplarında uyarılarda bulunduğunu,  bu dönemde de belirtmekte yarar gördüğünü ifade ederek,  kamuoyunda dolanan bazı bilgilerin, iş sağlığı ve güvenliği yasasının iki yıl ertelendiği, torba kanunda uzatma maddesi olduğu konuşulduğunu anımsattı. Aksinin de konuşulmadığına göre uzatılacağı kesin gözüyle gözükmesine rağmen burada bir şey atlamamak gerektiğini, iş riski analizi yaptırmanın uzamadığına dikkat çekti.

 

Bak"Yani bu nedir ?, İş yerinizin hangi tehlike derecesine girdiğini belirlemek için yapılacak bir rapordur. Bu uzamıyor. Mutlaka  Trabzon'daki OSGB Firmasından birine yaptırmalısınız."dedi.

 

"İş riski analizinizi yaptırmalısınız. Bu analizin uzaması söz konusu değildir. " şeklinde sözlerine yer veren Bak, " Normalde 1 Ocak 2013 tarihinde yaptırılması gereken bu analiz para cezasına tabidir. Fakat bakanlık şimdilik buna geçiş süreci tanıdığı için ceza uygulaması yapmıyor. Fakat bir müfettişin gelip size ceza yazmayacağı anlamına da gelmiyor."şeklinde konuştu.

 

İDARİ VE YATIRIM CEZALARI ÖZ SERMAYELERİN ÜSTÜNE ÇIKTI

 

Bütün meslek komitelerinden gelen sorunlara bakıldığında bir şeyi gözlemlediğini dile getiren Veysel Zekai Bak, ticaret yapmak zor bir iş olduğunu vurguladı. İş adamlarına seslenen Bak, "Sermayenizi, emeğinizi koyuyorsunuz. Büyük bir uğraş vererek bir kazanç elde etmeye çalışıyorsunuz.  Bu kazanca elde etmeye çalışırken de gerek devlet, gerekse Avrupa Birliği müktesebatına uygun olarak oto kontrolü sağlamak için bazı bürokratik sorumluluklar  var.  Bu sorumlulukları bilmiyorum, deme şansı iş adamlarının yoktur...Öz sermayemize göre idari ve yaptırım cezaları çok yüksek kalmıştır. "dedi.

 

Bu duruma yakın zamanda karşılaştığı bir örneği veren Bak, "Bir firmamız için satın alınan araç galeriden alındı. Şantiyeye getirilene kadar K1 belgesi çıkmadığından  bin 700 TL para cezası ile muhatap olundu. Bir iş riski analizi yaptırmamamın her ay 5 bin TL cezası var.  Altı ay geriye doğru gidildiğinde 30 bin TL ceza ortaya çıkıyor. Ve bunu kazanma şansınız da yok."

 

Veysel Zekai Bak,  bahsedildiği gibi iş adamlarının konuları bilmeme lüksü olmadığını kaydederek sermaye birikimlerinin idari para cezalar veya vergi cezaları ile kaybedilmemesi gerektiği uyarısını yaptı. Oldukça düşük enflasyon, büyük rekabet ortamında  küçük işletmelerimiz oldukça zor durumda iken bu tür kayıplar vermemesi için dikkatli olmaya davet etti. Bir işçi daha çalıştırıyorsa işletmelerimiz şiddetle bir an önce iş riski analizini yaptırmalarını önerdi.