TTSO'da meslek komiteleri yeni döneme hızlı başladı

  Yazı Boyutu - 14 +

06.07.2013, TRABZON-TTSO, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meslek komiteleri yeni döneme hızlı başladı. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu meslek komitelerinin  çalışmalarından  memnun olduğunu ifade etti.

 

Başkan M.Suat Hacısalihoğlu meclis toplantısındaki konuşmasının son bölümünü meslek komitelerinin çalışmalarına ayırdı.

 

Geçen iki hafta içerisinde ağırlıklı meslek komitelerimizin toplantılarının yapıldığını anımsatarak,  "Bu meslek komiteleri toplantıları elbette bize her zaman şunu gösteriyor ki, meslek komiteleri çalışırsa oda çalışır, oda çalışırsa üyelerimize daha fazla hizmet üretiriz."dedi.

 

Hacısalihoğlu yeni dönemde oda meslek komiteleri toplantılarına iyi bir başlangıç yapıldığına dikkat çekerek bütün dileklerinin bu şekilde devam etmesi temennisinde bulundu.

 

Üyelerin sorunlarının çözümünde meslek grupları ile birlikte çalışacaklarını ifade eden Hacısalihoğlu  şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu toplantılar içerisinde bazı meslek gruplarımızla yapılan, bizleri yönlendirme ve kendi içlerinde yapmış oldukları çalışmaların bizlerin de yapması gereken konular olduğunu biliyoruz. Hep birlikte sorunlar olabileceği, projeler olabileceği hepsini birlikte yürüteceğiz. Ve oda üyeleri için hizmet vermiş olacağız."

 

Hacısalihoğlu, meslek guruplarında gündeme gelen sorunlar hakkında şu açıklamalarda bulundu.

 

 2 .GRUP MADEN-BETON-ÇİMENTO-MERMER

 

2. Meslek Maden-Beton-Çimento-Mermer gurubunda alınan kararlarda özellikle yönetmeliklerden şikayetler gündeme geldi. Bu konuda önceki gün Ankara'da sektörün genel başkanıyla yapmış olduğumuz konuşmada eylül ayında şehrimizde geniş kapsamda bir toplantı düzenleyeceğiz. Yine çevre etkisi aynı sektör içerisinde olduğu için çevre bakanlığından da bir görevliyi bu toplantıya alacağız.

 

Diğer taraftan yine maden sektöründe önemli bir sorun olarak karşımıza getirilen bir konuda mermer işlenmesinde artık maddelerin bertaraf edilmesi olduğunu belirten Hacısalihoğlu, konu ile alakalı olarak  başta geri dönüşüm olmak üzere dünya uygulamalarının araştırılacağını, yaşanmakta olan soruna çözüm getirileceğini aktardı.

 

ASANSÖR SEKTÖRÜNDE GÜÇ BİRLİĞİ TEKLİFLERİ DEGERLENDİRİLİYOR

 

Sanayi sektörü başta olmak üzere bir kaç meslek gurubunu ilgilendiren asansör sektörünün  servis ve montaj gibi yan dalları olduğunu kaydeden Başkan Hacısalihoğlu  ortak çalışmayı gerektiren bu sektörde başlatılan işbirliği çalışmasının meslek komiteleri tarafından da desteklendiğini söyledi.

 

Asansör sektöründe oda olarak kümelenme modelini uygulayacaklarını, ortak bir şirket kurmaya doğru ilerlediklerini ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, şöyle konuştu."Firmalar bir araya gelerek ortak üretim yapalım, ortak ticari faaliyetleri yürütelim, girdi maliyetlerimiz düşük olsun. Böylece reklamımız daha güçlü olsun ve bu şekilde bir kümelenme mantığıyla piyasalarda rekabetçi olalım, şehrimize daha fazla ekonomik yönde katkı sağlayalım. Çünkü şu aşamada bütün firmalar üretimlerine oldukça önemli bir miktarını dışarıdan getiriyorlar. Bunları da burada organize etmek suretiyle bir kaç toplantı düzenledik. Pazartesi günü tekrar bir toplantı daha düzenleyerek belki de ortak bir şirket kurma kararı alınabilecek duruma gelinecek. Zaman zaman sizlerin de önerileri olduğu, birlik ve beraberlikten rahmet doğar mantığıyla şirketleşme doğrultusunda adımlar atılıyor. Şimdiden ben bu sektördeki çalışmaların başarılı olmasını diliyorum."

 

10. MESLEK GURUBTA, İLÇEDEKİ FIRINCILARIN MUAYENELERİ SORUN OLDU

 

Süt ürünleri fırınlar, pastaneler, fındık çay meslek gurubunun oluşturduğu 10. meslek gurubunun kendilerine ilettikleri sorunlardan bir tanesinin özellikle ilçelerdeki fırıncıların muayenelerinin merkezde başlatılmasının sıkıntılara yol açtığını, il bazında yapılan görüşmelerde sonuç alınamadığını ve merkezi hükümet üstünde çalışmaları sürdüreceklerini açıkladı.

 

Hacısalihoğlu konu hakkında şu bilgileri paylaştı.Onuncu meslek grubunda tabi bir kaç konu gündeme geldi. Bunlardan bir tanesi ise de özellikle fırıncıların portör muayeneleri konusu. Eskiden ilçelerde bu yapılıyordu, şimdi halk sağlığı müdürlüğünden gelen bir yazıyla bunlar merkezde yapılması kararlaştırıldı. Gerekçe olarak da bazı istenilen kriterlerin ilçelerde olmayışı. Dolayısıyla merkeze gelmeleri konusunda bir iş kaybı ve bir maddi kayıp söz konusu. Bunun aşılması konusunda yapmış olduğumuz çalışmada bunun ilde olamayacağı ancak bakanlık nezdinde yapacağımız bir çalışma ile bunun halledilebileceği ortaya çıktı.."

 

BİR KAÇ SETÖRÜN ORTAK SİTE TALEBİ VAR, KARŞILANMALI

 

Mobilyacılar sitesi için yer çalışması yapıldığını, daha önceki dönemde başlatılmış olan Gıdacılar Toptancılar Sitesi ve  Trabzon'un ihtiyacını karşılayamayacak durumda olan Trabzon Otobüs terminalin yeni hizmet yeri ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN FİRMALARI TOPLANDI

 

İş güvenliği çalışmaları konusunda Trabzon'da faaliyette bulunan firmalar ile bir araya gelindiklerini kaydeden Başkan Hacısalihoğlu, ortak bir çalışma yapma kararı aldıklarını bu konuda üyelerin lehine çalışmalarda bulunmak üzere odanın devrede olduğunu takipte olduğunu kaydetti.

 

EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ TÜZEL KİŞİLİK ŞARTI TAŞIYOR

 

11. meslek gurubundan gelen talep üzerine açıklamada bulunan Başkan Hacısalihoğlu,  adi ortaklıkların KOBİ desteklerinden yararlanabildiğini, ekonomi bakanlığı desteklerinden yararlanılabilmesi için de tüzel kişilik olmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

 

 

(devam edecek)