Avrupa'nın en doğusu ile en batısını buluşturan protokol: Trabzon-Drogheda TSO'ları işbirliği

  Yazı Boyutu - 14 +

27.03.2013, TRABZON-TTSO, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile İrlanda’nın Drogheda Bölge Ticaret ve Sanayi Odası aralarında geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen protokol,  Avrupa’nın en doğusu ile en batısı arasında işbirliğini başlattı.


İki liman kenti arasında işbirliği protokolü Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile Drogheda Bölge Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Padraic Kierans arasında imzalandı.


İmza törenine, Türkiye’nin İrlanda Büyükelçisi Necip Egüz ve Ticaret Müşaviri Zübeyde Meltem Aydemir, DEİK Türk-İrlanda İş Konseyi Başkanı Remzi Gür, Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Hakan Karaalioğlu, Trabzon Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul,  Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, TTSO Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman, Yönetim Kurulu Üyeleri Özcan İlarslan, Erkut Çelebi, Meclis Üyesi Cafer Hazaroğlu katıldı.


TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu yaptığı açıklamada, Trabzon’un İrlanda ile 300 bin dolar düzeyinde ticaret hacmi bulunduğunu, bunun düşük seviyede olduğunu belirterek yapılan işbirliğinin amacının bu ticareti artırmak ve geliştirmek olduğunu söyledi.


İrlanda’nın gelişmiş bir ülke olduğunu, kişi başı gelirin 28 bin dolara yaklaştığını anımsatan Başkan Hacısalihoğlu, “ Karadenizliler gibi İrlandalıların gurbette yaşayan nüfusları çok.  45 Milyonu Amerika’da olmak üzere tüm dünyada 75 milyon İrlandalı var. İrlanda da ise 4.5 milyon yaşıyor. Bir yılda 6 milyon turist çekiyor. “dedi.


Bol yağışlı bir ülke olan İrlanda da güneşli gün sayısının çok az olduğunu, gıda başta olmak üzere bir çok ihtiyacını ithal ettiğini aktararak, “ İki liman kenti olarak Trabzon ve Drogheda arasında ticaret köprüsünün kurulmasına ilk adımı attık. Limanlarımız arasındaki işbirliğinin yanı sıra yazılım ve teknoloji alanında gelişmiş olan İrlanda ile bölgemiz arasında işbirliğinin de gelişmesini arzu ediyoruz. Bu ülkeye gıda ihracatımız başta fındık olmak üzere artacaktır. ”şeklinde konuştu.


Bakan Hacısalihoğlu, Trabzon ve Drogheda arasındaki işbirliğinin bir başka yönünün de, Avrupa Birliğinin en doğusu ile en batısında yer alan iki liman şehri arasında ticaret köprünün başlatılması olduğuna işaret etti.  Geçtiğimiz hafta aşırı yağmur nedeniyle ertelenen Trabzonspor –Drogheda United futbol takımları arasında dostluk maçı için İrlanda’ya gidildiğini anımsattı. Ticaret ve sanayi odaları arasında yapılan anlaşmayla da ticarete köprüsünün kurulduğunu ifade etti.