TTSO AB Bilgi Merkezi tarafından Avrupa Birliği Öykü Yarışması semineri gerçekleştirildi.

  Yazı Boyutu - 14 +

22.03.2013, TRABZON – TTSO, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle TTSO AB Bilgi Merkezi tarafından gerçekleştirilen Avrupa Birliği Öykü Yarışması Trabzon etabı seminerle başladı. Seminere Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği İlişkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr Ayhan Kaya ve öykü yazarı Fadime Uslu katılırken semineri, Trabzon ve çevresindeki liselerde okuyan yaklaşık 200 öğrenci izledi.


AB ayıran değil birleştiren bir yapıdır


Bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen ve teması “Farklılıklar içinde birlik” olarak belirlenen Avrupa Birliği Öykü Yarışması semineri kapsamında TTSO Toplantı Salonu’nda bir konuşma yapan Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği İlişikileri Öğretim Üyesi Prof. Dr Ayhan Kaya, Avrupa Birliği’nin temelde bir barış ve işbirliği projesi olduğunun altını çizerek; “Avrupa Birliği bölen değil birleştiren bir yapıdır” dedi. Kaya, Türkiye’de son yıllarda Avrupa Birliği sürecine ilişkin soru işaretlerinin arttığını ancak insanların sürece önyargısız yaklaşarak AB’nin geliştirici etkisinin farkına varması gerektiğini belirtti. Farklılıkların ayrıştırıcı değil birleştirici bir unsura dönüşebileceğini de anlatan  Kaya AB’nin bunun en güzel örneği olduğunu belirtti.


 

Seminerde bir konuşma yapan Öykü Yazarı Fadime Uslu da öykü yazmanın insanı geliştirici bir uğraş olduğunu belirterek yazmanın kuralları olduğunu dikkat çekti. Uslu özgün olabilmek adına yapay bir yazı dilinden kaçınılması gerektiğini de belirterek; Trabzonlu gençlerin dereceye girmesini istediğini söyledi.


 

TTSO AB Bilgi merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz da öykülerin 3 Mayıs tarihine kadar 7 nüsha şeklinde TTSO AB Bilgi Merkezi’ne elden ya da yakupkarbuz@gmail adresine e-posta yoluyla gönderilebileceğini vurguladı.