TTSO Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı

  Yazı Boyutu - 14 +

19.03.2013, TRABZON-TTSO, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Müşterek Meslek Komiteleri toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu başkanlığında yapıldı.

 

TTSO 2009-2012 yılı faaliyetlerinin anlatıldığı tanıtım filmiyle başlayan Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplantıyla meslek komitelerinin sorunlarının ve önerilerin dile getirilmesi, görüşülmesi ve çalışmaların bu doğrultuda yapılmasının amaçlandığını söyledi.


Başkan Hacısalihoğlu, konuşmasında kredi kayıt bürolarıyla ilgili gelişmeler ve naylon fatura konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi, Trabzon Valisi Dr. Recep kızılcık başkanlığında ABD’ye yapılan iş geziyle ilgili bilgi verdi.

 

Kredi Kayıt Büroları

 

Kredi kayıt bürolarıyla ilgili TTSO’dan 2 personelin TOBB’da eğitim aldığını ve bir protokol imzalandığını belirten Başkan Hacısalihoğlu, “38 banka ve 11 finans kurulu ile bu konuda bir protokol imzalandı. Artık ticaret yapacağımız kişilerle ilgili kredi, çek ve kredi kartı bilgilerini geriye dönük olarak talep edebilme imkanına kavuşacağız. TOBB Başkanımız Sayın Rifat hisarcıklıoğlu’nun da gayretleriyle bu uygulama hayata geçti. Artık ticaret yaptığımız firmaların kredibilitesini görerek ticaret yapmak imkanı elimizde” dedi.

 

Bir firma hakkında bilgi alınabilmesi için bu firmaların sisteme kayıtlı olmaları gerektiğini hatırlatan Başkan Hacısalihoğlu, sistemin işleyişini de şu şekilde anlattı: 

 

“Bir firma hakkında bilgi almak isteyenler bizzat odaya gelerek veya internet üzerinden dolduracakları formla müracaat edilecek. Telefonda, sistemde kayıtlı üyelerle ilgili bilgi alma talebinde bulunulacak. Karşı taraf da bunu onaylarsa telefon üzerinden bir ön bilgi, ardından da detaylı bilgiler talep eden kişiye verilecek. Burada firmaların sisteme kayıt olması önemli. Kendine güvenen firmalar buna kayıt olacaklardır. Haliyle bu firmalar da A sınıfı firmalar olacaktır. Ticaret hayatının geleceği açısından çok önemli bir gelişme.”

 

Naylon Fatura

 

Başkan Hacısalihoğlu daha sonra ticaret hayatında önemli problemlere yol açan naylon fatura olayına değindi. Naylon fatura konusunda önceden uyarılma yapılmadığını ve firmaların sıkıntıya düştüklerini kaydeden Hacısalihoğlu, Vergi Dairelerinde bulunan bilgilerin görülebilmesi halinde bu sıkıntıların yaşanmayacağını savunarak bu konuda da çalışmalar yapılacağına inandığını dile getirdi.

 

ABD İş Gezisi

 

Konuşmasının sonunda ABD ziyaretiyle ilgili bilgi veren Hacısalihoğlu, ziyaretin bölge ve Trabzon açısından çok faydalı geçtiğini anlattı.

 

ABD’ye iki konuya odaklı olarak gittiklerini belirten Başkan Hacısalihoğlu, şöyle konuştu:

 

“ABD’ye kruvaziyer turizmi ve biyo-teknoloji konularına odaklı gittik. Bildiğiniz gibi odada bu konularda çalıştaylar yapıldı. Bölgemizdeki bitkilerin verimsizlik sebebiyle rekat edememesi konusu vardı. ABD’nin Maryland eyaletinde biyo-teknoloji konusunda çok gelişmiş firmalar var. Biz bu firmalar ve üniversitelerle, inovasyon merkezleriyle görüşmeler yaptık. Sahip olduğumuz endemik ürünlerin zayıf genlerinin kaldırılarak doğal ortamlarda verimli bir şekilde yetiştirilmeleri ve işlenmiş veya en azından da yarı mamul olarak pazarlanması için çalışmalar yapmalıyız.”

 

Kruvaziyer Turizmi

 

ABD’de kruvaziyer turizmi ile ilgili dünyanın en büyük fuarına katıldıklarını kaydeden Hacısalihoğlu, “Kruvaziyer turizmi bölgemize gelen turist sayısının artırılması için çok önemli. Bu şekilde gelen turistler fazla kalmıyorlar. Haliyle bu turistlere çok çeşitli ve katma değeri yüksek ürünler satabilmeliyiz. İşadamlarımız buna hazırlıklı olmalı. Karadeniz’deki belli merkezler birlikte hareket edebilirse, kruvaziyer turizm konusunda gelişmeler yaşanabilir. Hedefimiz ilimize gelen gemi sayısını 100’lere çıkarmak” diye konuştu.

 

Lojistik Merkez

 

Trabzon’da kurulması planlanan lojistik merkezle ilgili konuşan Başkan Hacısalihoğlu, lojistik merkez kurulması için fizibilite çalışmalarının tamamlandığını, bu ayın sonunda Almanya’dan uzmanların Trabzon’a gelerek incelemelerde bulunacaklarını belirtti.

 

“Lojistik merkez konusunda yapacak çok işimiz var” diyen Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye’de 3 yerde bu merkezlerin kurulması gerektiğini savunarak şöyle konuştu:


“Bakanlık bu işin bilincine varsa, Türkiye’de birisi Trabzon’da, birisi Trakya’da ve diğeri de Mersin’de olmak üzere 3 lojistik merkez kurulur. Bu konuda çok dikkatli hareket etmeliyiz ve ülkenin kaynaklarını verimli kullanmalıyız. Biz bu kaynakların verimli kullanılacağına inanıyoruz.”

 

Meslek komiteleri üyeleri taleplerini dile getirdi

 

Toplantıda daha sonra bazı meslek komiteleri üyeleri söz aldı.

 

İşyeri güvenliği ve risk analizleriyle ilgili konuşan 7. Grup ‘Ev ve Büro Mobilyaları ile Dekorasyon Amaçlı Aydınlatma Cihazları ve Eşyalarının İmalat ve Ticareti’ Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Yusuf Aynacı, işyerlerinin buna hazır olmadığını ve TTSO’nun bu konuda yardımcı olması gerektiğini söyledi.


Aynacı ayrıca ‘Kapatıyoruz’ yazılarıyla müşteri çekmeye çalışan firmaların haksız rekabet yaparak ticari hayatı olumsuz etkilediğini belirterek bu konuda da TTSO’nun çalışma yapmasını istedi.

 

Başkan Hacısalihoğlu, işyeri güvenliği ve risk analiziyle ilgili oda olarak geniş katılımlı bir toplantı yapılacağını, haksız rekabet konusunda da vergi daireleriyle görüşme yapacaklarını söyledi.

 

Toplantıda daha sonra söz alan 7. Grup ‘Ev ve Büro Mobilyaları ile Dekorasyon Amaçlı Aydınlatma Cihazları ve Eşyalarının İmalat ve Ticareti’ Meclis Üyesi Suat Bayraktar ise meslek komitesi üyelerinin toplantılara ilgi göstermemesinden yakınarak bu toplantıların önemini dile getirdi.