Vali Kızılcık Trabzon'un kruvaziyer turizm ve alternatif tıp hedeflerini dile getirdi.

  Yazı Boyutu - 14 +

19.03.2013, TRABZON-TTSO, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, ABD ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, şehre gelen kruvaziyer gemi ve turist sayısını artırmayı hedeflediklerini belirterek bunun yanında bölgenin sahip olduğu endemik bitkilerin katma değeri yüksek ürünler şeklinde değerlendirilmesi için de çalışma yapacaklarını söyledi.


Vali Kızılcık, Zorlu Grand Otel’de düzenlenen ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız, Trabzon Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş’in de katıldığı basın toplantısında, 12-14 Mart 2013 tarihleri arasında ABD’nin Miami kentinde düzenlenen Kruvaziyer Gemicilik Fuarı’na katılım ve yapılan temaslarla ilgili basın toplantısında bilgi verdi.


Vali Kızılcık konuşmasında ziyaretin içeriğiyle ilgili bilgi verdi, yapılan görüşmeleri anlattı ve bu görüşmelerden Trabzon ve bölge açısından beklenen yararları dile getirdi.


“Kruvaziyer turizmde hedefimiz ilimize gelen gemi sayısını 100’e çıkarmak”


Kruvaziyer turizminin dünyada hızlı bir gelişme içinde olduğunu belirten Vali Kızılcık, “Bizim hedefimiz tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimizi, bu güçlü ve zengin yanımızı ortaya koyarak yıllık 20 olan ilimize gelen kruvaziyer gemi sayısını 100’lere çıkarmaktır. Bunun için dünyanın en büyük kruvaziyer fuarına katıldık. Burada daha çok tarih, kültür ve mutfağımızı öne çıkararak Trabzon’umuzun tanıtımını yapmaya çalıştık. Ana hedefimiz dünyanın en büyük kruvaziyer turizmi organizatörleriyle tanışıp onlara ilimizi tanıtmak, anlatmaktı. Bu yönde de önemli adımlar attık. İlerleyen günlerde bu çalışmaların somut sonuçlarını almış olacağız” dedi.


“Şehrimizi uluslar arası alanda tanıtmak için daha doğru adımlar atmalıyız”


Vali Kızılcık, temaslar sırasında şehrin uluslar arası alanda daha iyi tanıtılması için daha doğru adımlar atılması gerektiği kanaatine vardıklarını kaydetti.


“Özel endemik bitkilere sahip ilimiz, ABD’deki 230 milyar dolarlık alternatif tıp pazarından pay alabilir”


İş gezisi kapsamında ABD’nin sağlık ve gıda alanında en önemli merkezi olan Maryland eyaletinde Eyalet Valisi ile görüştüklerini, liman otoritesi ve biyoteknoloji alanında uzmanlaşmış firmalarla bir araya geldiklerini ifade eden Vali Kızılcık, ABD’de yaklaşık 230 milyar dolarlık bir alternatif tıp pazarının olduğuna dikkat çekerek önemli endemik bitkilere sahip Trabzon’un bu pazarda yer alabileceğini söyledi.


Vali Kızılcık; “Ülkenin 2013 hedeflerine ulaşmasına da katsısı olacak olan alternatif tıp alanında bölgenin sahip olduğu endemik bitkilerin değerlendirilmesi hususunda bu alanda tecrübeli Maryland’daki firmalarla araştırma ve geliştirme alanında işbirliği yapılacak. Bu alanda Sağlık Bakanlığı’nın da açılım yapması lazım” dedi.


Vali Kızılcık, ABD'de ilk defa kurulan bitkisel tedavi alanındaki üniversiteyle de işbirliği imkanlarının bulunduğunu dile getirdi.


Vali Kızılcık, ziyarette Baltimore ve Trabzon limanı arasında ticari faaliyetlerin artırılması konusunu görüştüklerini ve iki şehir arasında kardeş şehir projesini uygulanması yönünde anlayış birliğine vardıklarını söyledi.


Fındık Tanıtımı


Bölgenin en önemli tarımsal ürünü olan fındığın ABD’de kahveyle birlikte alınan süt ve kremaya katıldığını ve çok beğenildiğini belirten Vali Kızılcık, bunun fındığın tanıtım ve pazarlanması açısından önemli olduğunu vurguladı.


Kanser araştırma enstitüsü


Türk profesörlerin ABD’de meme kanseri alanında yaptığı çalışmaları anlatan Vali Kızılcık, bu profesörlerle yaptıkları görüşmelerde Trabzon’da bir kanser araştırma enstitüsünün kurulması konusunun gündeme geldiğini söyledi.


Vali Kızılcık, yapılan tanıtım çalışmaları ve görüşmelerin Trabzon’un tanıtımına yaptığı katkıyı şu sözlerle dile getirdi:


“Artık ABD’de Trabzon’u bilmeyen, tanımayan Türk-Amerikan birliği, grubu kalmadı. Bu anlamda da ciddi bir tanıtım yaptık.”


DOKA Genel Sekreteri Kaldırım; “ABD ziyaretinde çok önemli bilgilere sahip olduk”


DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım da ABD’ye yapılan çalışma gezisinde son derece önemli bilgilere sahip olduklarını vurguladı.


Bölgede önemli projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Kaldırım, ABD ziyaretinde elde edilen bilgi ve tecrübeler ışığında Trabzon’un endemik bitkilerle ilgili yapılacak çalışmalarda Kafkaslar’ın merkezi haline getirilmesi gerektiğini söyledi.


TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hacısalihoğlu; “ABD’de biyo-teknolojinin önemini gördük”


TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da ABD’ye belli alanlara odaklanarak gittiklerinin altını çizdi.


“Yapılan ziyaret ve incelemelerde biyo-teknolojinin önemini gördük” diyen Başkan Hacısalihoğlu, “Yaptığımız ihracatlarda bölgemizde yetişen bazı bitkilerde ürün kalitesinde düşüklükler olduğunu gördük. Biyo-teknolojinin kullanılmasıyla suretiyle, bu bitkilerin yine doğal ortamlarda kalitesinin artırılarak yetiştirilmesi suretiyle bu ürünleri daha rahat pazarlayabiliriz. Ancak bu ürünleri işleyerek veya en azından yarı mamul şeklinde pazarlamalıyız” dedi.


“Kruvaziyer turizmle ilimize gelecek turistlere katma değeri yüksek ürünler satabilmeliyiz”


Başkan Hacısalihoğlu, kruvaziyer turizminin şehre turistlerin gelmesi için ilk aşamayı teşkil ettiğine vurgu yaparak şunları kaydetti:


“İkinci aşama ise ilimize gelecek turistlerin ekonomiye vereceği katkılardır. Bunun için de turistlere katma değeri yüksek ürünler satmalıyız. Burada da iş girişimcilerimize düşmektedir yoksa turizmden gerekli payı alamayız.”


Liman İşletme Müdürü Ermiş; “Milyarlarca dolarlık kruvaziyer turizmi pastasından payımızı almalıyız”


Trabzon Limanı İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş de kruvaziyer turizmin önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:


“Bizim için önemli olan önce kendimizi tanıtmak ve merak uyandırmaktır, sonra bunun arkası gelecektir. ABD’de de bunu yaptık. Kruvaziyer turizminde milyarlarca dolarlık bir pasta var. Dünya bu turizmin farkında. Bizim bu anlamda ABD’de yaptığımız temasların Trabzon’da yansımaları olacaktır. Ancak bu çalışmaların daha ileriye taşınması için devlet desteği gerekecektir. Bu destek ve yapılacak çalışmalar lokomotif olacak ve neticesinde 20 olan kruvaziyer gemi sayısı 100’leri bulacaktır. Bu artacak seferler de şehre daha fazla katkı sağlayacaktır.”


İl Kültür ve Turizm Müdürü Kansız; “İlimizin tanıtımı için bıkmadan, usanmadan tanıtım ve lobilicik faaliyetlerini sürdüreceğiz”


İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız da 4 bin yıllık tarih ve kültür şehri, zengin doğal güzelliklere sahip Trabzon’u tanıtmak için ABD’de yapılan çalışmaları anlattı.


“Kruvaziyer turizm ile dünyayı gezen 20 milyon turist var ve bizler de bu pastadan pay almak için çalışmalıyız” diyen Kansız, bunun için bıkmadan, usanmadan tanıtım ve lobilicik faaliyetlerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.


Vali Kızılcık ve ziyarete katılan heyet üyeleri, toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.