TTSO seçimleri yeni NACE Kod sınıflamasına göre yapılacak

  Yazı Boyutu - 14 +

17.01.2013, TRABZON-TTSO, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, şirketlerin faaliyet alanlarının belirlenmesinde kullanılan NACE sisteminin değiştiğini hatırlatarak önümüzdeki yeni dönem gerçekleştirilecek TTSO seçimlerinde bu yeni sistemin geçerli olacağını söyledi.

Başkan Hacısalihoğlu, TOBB, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, TÜGİK, SGK ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırıldığı NACE isimli kodlama sisteminin tamamlandığını belirterek yeni sistem ile şirketlerin de vatandaşlar gibi kimlik numarasına sahip olduğunu, böylece ticaret ve sanayi envanteri konusunda çok önemli bir düzenlemeye imza atıldığını ifade etti. 

Yeni çalışmayla ‘şirketlerin ticari faaliyetlerinin belirlenmesinde objektif ve somut kriterlerin esas alınacağını’ vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, artık her bir firmanın bütün kurumlar nezdinde aynı NACE kodu ve ticari faaliyetiyle ele alınacağını söyledi.

“Yeni çalışma kayıtlı ekonomi açısından son derece önemlidir”

Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye’de en çok sıkıntı çekilen konuların başında kayıtdışılık ve sağlıklı verilere sahip olunmayışının geldiğini belirterek bu yeni düzenlemenin bu açıdan büyük faydalar getireceğini savundu.

“NACE Kodları firmaların en yüksek karları sağladığı sektörler esas alınarak hazırlandı”

Yeni NACE çalışması sayesinde, artık her bir işletmenin, uluslararası kodlama sistemine uyumlu bu rehberdeki bir faaliyet koduna denk geldiğini kaydeden Hacısalihoğlu, “Yeni düzenlemeyle hangi firmanın, hangi sektöre ait faaliyet kodunda yer alacağı, belgeye ve somut ciro rakamına dayalı hale getirilmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından şirket bazında tespit edilen en yüksek cironun sağlandığı sektör, o şirketin esas faaliyet kodu olarak belirlenmiştir. Böylece bütün kurumlar, bu kodları baz alacaktır. Kurumlar arasındaki uyumsuzluk giderilmiş olacaktır” dedi.

“Oda ve borsa seçimleri bu meslek gruplarına göre yapılacak”

Başkan Hacısalihoğlu, NACE koduyla meslek gruplarının daha doğru bir şekilde belirlenmesiyle Oda ve Borsa seçimlerinin de artık daha sağlıklı bir şekilde yapılabileceğine dikkat çekerek önümüzdeki günlerde yapılacak TTSO seçimlerinin de bu yeni sistemle gerçekleştirileceğini ifade etti.

Başkan Hacısalihoğlu, “TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’nun da belirttiği gibi önümüzdeki iki ay tüm oda ve borsalarda seçimlerin, bu meslek gruplarına göre yapılacak. Gelecek haftadan itibaren tüm üyelerimiz kendi meslek gruplarını TOBB web sitesinden görebilir hale gelecek.”

Başkan Hacısalihoğlu, üyelere çağrıda bulunarak şunları kaydetti:

“Ticari hayat açısından çok önemli olan bu çalışma sonucunda artık bütün üyelerimiz bu yeni sistemin fakına varmalıdır. TOBB web sitesinden firmalar NACE kodlarına bakabilirler.”