Yeni kurulan Vergi Denetim Kurulu Trabzon Grup Başkanlığı mükellefleri sahte belge düzeyenlere karşı uyardı, korunma yöntemleri hakkında ipuçları verdi.

  Yazı Boyutu - 14 +

13.09.2012, TRABZON TTSO, Vergi Denetim Kurulu Trabzon Grup Başkanı Ali İhsan Sazak, Yardımcıları Levent Emre ve Savaş Çınar ile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nu makamında ziyaret ederek yeni oluşturulan kurumları hakkında bilgilendirmede bulundular.

Ali İhsan Sazak, yeni yapılanmaya göre Vergi Denetim Kurulu Trabzon Grup Başkanlığı’nın Türkiye genelinde oluşturulan 29 Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlıkları kapsamında yapılanarak göreve başladığını ifade etti.

Sazak, bu haliyle Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, Maliye Bakanlığı’nın kurumsal kültüre sahip denetim elemanlarını tek çatı altında toplamış ve vergi denetiminin tek elden yürütüleceği güçlü bir teşkilat olarak örgütlendiğini söyledi. 

Sazak Şöyle Konuştu: “Başkanlığımız, kanunlarla kendisine verilen inceleme görevini yürütürken, gerek Devletin gerekse de mükellefin haklarını en üst seviyede tutmayı, kaynakları etkin düzeyde kullanmayı, teknolojik imkânlardan azami düzeyde yararlanmayı ve örnek bir kamu kurumu olmayı kendisine amaç edinmiştir. ”dedi.

“Trabzon Gurup Başkanlığı 5 ili kapsıyor”

Gurup Başkanı Ali İhsan Sazak, Trabzon Vergi Denetim Kurulu’nda 48 kişinin görev yaptığını Trabzon’un yanı sıra Rize, Artvin, Giresun ve Gümüşhane illerinin görev alanları olduğunu vurguladı. Yeni yapılanma hakkında oda ve borsa üyeleri başta olmak üzere mükelleflere kurumu tanıtmaya çalıştıklarını ileten Sazak, “ Artık mükelleflerin incelenme ve denetimi tek elden yapılacaktır. Yurt çapında bağlı olduğumuz Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülecektir. Bölge bazında ise Trabzon Vergi Denetim Kurulu Gurup Başkanlığı’mızca yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

“Trabzon’da bütün mükelleflerin ancak yüzde 7-8’i incelenebiliyor ”

Çalışma şekilleri hakkında da bilgi veren Başkan Ali İhsan Sazak,  Türkiye genelinde mükelleflerin yüzde 3’ünün incelenebildiğini, Trabzon’da bu oranın yüzde 25’e karşılık geldiğini ancak fiili olarak mevcut mükellef sayısının yüzde 7-8 oranında incelenme şansını yakaladıklarını vurguladı.

“Mükellef inceleme seçimlerinde nokta atışı yapıyoruz”

Bu nedenle bütün mükelleflere ait verilerini bilgisayar üzerinden sistematik olarak değerlendirildiğini, en azından kimin ne yaptığı ile ilgili gerekli bilgilerin kayıt altında olduğunu belirtti. Sazak, “Nokta atışı yapıyoruz. Bir mükellefin belgesini istemiş isek nereye bakacağımızı yüzde 70-80 oranında biliyoruzdur.” açıklamasında bulundu.

“İncelenen mükelleflerin yüzde 70’i sahte belge olayına karışmış oluyor”

Özellikle incelemeye giren mükelleflerin yüzde 70 oranında sahte bölge olaylarını kapsadığını söyleyen Vergi Denetim Kurulu Trabzon Grup Başkanı Ali İhsan Sazak, bu oranın Trabzon bölge içinde geçerli olduğunu söyledi. 

“Sahte belge düzenleyicileri yasal boşlukları kullanıyor”

Sahte belge olayına karşı mücadele ettiklerini aktaran Sazak, mükelleflerin suçlu duruma düşmemeleri için sahte belge işi yapanlardan uzak durmasını istedi. Sahte belge işi yapanların yasalarda ki boşlukları çok iyi kullandıklarını, bu işi yapan bir kişinin cezasını çektikten sonra tekrar aynı suca yöneldiğini, bir kişinin 5 kez aynı suçu tekrarlayabildiğini anımsattı.

Gurup Başkanlığı bazında yapılan incelemeler hakkında bilgilendirmede bulunan Sazak, ortalama yüzde 70’inin sahte belge düzenleme,  yüzde 15’i tefecilik ve kalan yüzde 15’in de diğer suçları kapsadığını aktardı.

“Sahte belgeye karşı mükelleflerin korunma yöntemleri”

Sahte belgeye karşı korunma yöntemleri hakkında da mükelleflere ipuçları veren Sazak, özellikle güvenli alış veriş yapılmasını, tanınmış ve tanıdık firmalar ile çalışılması önerisinde bulundu. 

Sazak bu konuda şöyle konuştu: “Unutulmamalı ki, sahte faturaya karşı yapılan tüm önlemlere rağmen sürekli bir artış ile karşı karşıyayız. En çok karşılaştığımız yöntem, çantacı tabir ettiğimiz, kapıdan mal satanlar.  Çoğunlukla, kaynağı belli olmayan ucuz ve cazip ürünler ile rağbet görüyorlar.  Biz bu durumda bildiğiniz, tanıdığınız yerden alış-veriş yapılmasını öneriyoruz.  Piyasaya sahte belge sürünler yüzde 18 olan KDV’den korkunç para kazanıyorlar. Adresi belli olmayan firmalar bir anda milyonlar kazanıyor.  Dürüst mükelleflerimiz mal alımlarında en azından fatura üzerindeki tutarların yasal yollardan ödeme yapılmasına dikkat etmelidir. Elden para verilmemeli. Çek kullanımında (Hamiline veya farklı bir isme kesmemeli ) direkt firma adına ödeme yapılsın.”

“Sahte belge düzenleyenler listesi açıklanarak dürüst mükelleflerimiz korunmalı,”

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu dürüst mükelleflerin mağdur duruma düşmemeleri için sahte belge olaylarına karışanların listesinin kamuoyuna açıklanması önerisini getirdi. Aksi takdirde dürüst mükelleflerin bilmeden aldığı bir sahte belge nedeniyle çok zorluklar yaşadığını anımsattı. Hacısalihoğlu, “Bugün durumu iyi gözüken firma bakıyorsunuz bir gecede bir şehri 30-40 milyon Tl çarpıyor. Mühim olan iyi iş adamlarının mağdur olmamasıdır.   Sahte belge olaylarında maliyenin mükelleflerimize bilgilendirme yapması en doğru karar olacaktır. Bunun için karşılıklı istihbarat önem taşıyor.” dedi.

“Mükellefimiz devlete borçlu kalmamak için banka kredisi kullanıyor.”

Denetim ve incelemelerde bölgenin ekonomik açıdan etine buduna bakılması gerektiğini anımsatan Başkan Hacısalihoğlu, “Bakıyoruz birçok üyemiz devlet kurumlarına borcunu ödemeye özen gösteriyor. Bu borçlarını ödeyebilmek için ne kadar kredi faizi kullandığına bakmak lazımdır. Bu mücadeleleri veren üyelerimiz bir sahte belge yüzünden denetime takılıyor ve ticari hayati riske ediliyor. Bu hassas konuda çok dikkatli olunmalıdır.” şeklinde konuştu.