TTSO Ağustos Ayı Meclis Toplantısı yapıldı: Uluslararası Proje Olimpiyatları ile Trabzon Türk Dünyası Vitrininde

  Yazı Boyutu - 14 +

31.08.2012, TRABZON-TTSO, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı Meclis toplantısı, Ali Osman Ulusoy başkanlığında yapıldı. 

Toplantıya, 15-18 Ekim 2012 tarihlerinde Trabzon’da yapılacak olan Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı Dr. İlyas Demirci, Kurultayın Bilim Kurulu Trabzon Eşbaşkanı KTÜ Mühendislik ve Mimarlık Prof. Dr. Alemdar Bayraktar’ın yanı sıra TESOB Başkanı Metin Kara da katıldı.

Meclis toplantısının açılışında TOBB Başkanlığınca hazırlanan 60. Yıl Faaliyet Raporu filmi ve ardından da Gaziantep’te yaşanan terör saldırısı üzerine TOBB öncülüğünde oda ve borsa başkanlarının katılımıyla yapılan teröre karşı ortak tepki toplantısıyla ilgili film gösterildi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta; “Trabzon çok önemli bir kurultaya ev sahipliği yapacak”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’de köyden kentlere yaşanan yoğun göç sonrası nüfusun yüzde 76’sının şehirlerde yaşadığına dikkat çekerek bunun beraberinde çarpık kentleşmeyi getirdiğini söyledi.

2003 yılından sonra planlı bir kentleşmenin sağlanması doğrultusunda önemli adımlar atıldığını kaydeden Balta, bunun yanında Türk-İslam kültürünün temsilcisi olan tarihi eserlerin de restore edildiğini ifade etti.

Trabzon’da düzenlenecek ‘Dilde, Fikirde, İşde Birlik’ temalı kurultayın hem ülkemiz hem de Trabzon açısından büyük önem taşıdığının altını çizen Bakan Yardımcısı Balta, “Bu kurultay Türk dünyasındaki birlik ve kardeşliğin pekişmesine de katkıda bulunacak. Ayrıca Türk dünyasından şehrimize gelecek misafirlerimizle kurulacak ilişkiler, şehrin yatırım ve turizmine de katkı sağlayacaktır. Gelecek misafirlerimize Türk misafirperverliğini en güzel şekilde göstermeliyiz” dedi.

Bakan Yardımcısı Balta, kurultayın tanıtılması ve duyurulması konusunda herkesin yardımcı olmasını istedi.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı Dr. İlyas Demirci; “Kurultay kapsamında Ahilik Bayramı kutlanacak”

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı Dr. İlyas Demirci de Kurultayın içeriğiyle ilgili Meclis üyelerine bilgi verdi.

5 bin yıllık tarihe sahip ve İpekyolu’nun en önemli merkezlerinden olan Trabzon’un seçilmesi çok önemli olduğunu dile getiren Demirci, “Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı kapsamında 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında Trabzon'da gerçekleştirilecek olan Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları ve Türk Dünyası Kurultayının amacı, Türk-İslam Dünyasının tapu senetleri olarak gördüğümüz mimarlık eserlerinin ve şehir kuruluş felsefesinin anlaşılması, gelecek nesillere mazimizde ecdadın eserlerini unutturmadan, atimize yeni şehirleri geçmişteki gücü, estetiği ve haşmeti ile tanıtıp, yeni kurulacak şehirlerimizin kendi kimliğimiz ve değerlerimizle insan ölçeğinde koruyarak inşa edilmesine önayak olmaktır” dedi. 

Kurultayın 50'in üzerinde ülke temsilcisinin katılımlarıyla yapılacağını belirten Demirci, “Proje Olimpiyatlarımıza Türk- İslam Coğrafyasından mesleğinde üstün başarılarla temayüz etmiş usta mühendis ve mimarların eserlerinin yarışacağı projelerle Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Projelerimiz Kurultayımıza renk katacak ve yeni kurulacak şehirlerimize büyük ilham kaynağı oluşturacaktır. Dünya ticaretine asırlardır yön veren tarihi İpek Yolu, ticarette olduğu kadar kültürleri de üzerinde taşıyarak milletlerarası diyalog köprüsü haline gelmiştir. Bu köprünün en temel yapı taşı olan Ahilik Kültürünün yaşatılması ve var olan değerlerin, geleneklerin ülke çapında yaşatılması için her yıl Ekim ayında Ahilerin Trabzon'da bir araya getirilmesi planlanmaktadır. Ebul Hasan Harakani Hazretleriyle İpekyolundan Anadolu'ya taşınan ve Trabzon'un manevi fatihi Ahi Evran Dede ile Trabzon şehrinde abideleştirilen ve günümüze kadar getirilen ahilik kültürünün günümüzdeki temsilcileri ticaret, sanayi, esnaf ve sanatkarlar camialarının temsilcileridir. Bu düşünceden hareketle Kurultay kapsamında gerçekleştirilecek olan bir dizi etkinliklerin yanında Ahilik Bayramı kutlanacaktır” dedi.

Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy; “Kurultayın şehrimizde yapılmasından mutluluk duymaktayız” 

Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, İpek Yolu’nun merkezlerinden Trabzon’da Türk dünyasını bir araya getiren böylesine önemli bir toplantı yapılmasından son derece mutlu olduklarını ifade etti.

Başkan Hacısalihoğlu; “Bu kurultay Trabzon’un kongre ve konferanslar merkezi olma doğrultusunda çok önemli bir adımdır”

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında Trabzon’da yapılacak Türk Dünyası Şehircilik Kurultayı’nın önemini belirten açıklamalarda bulundu.

Trabzon’un Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı ile Mimar Sinan’ın ismine ithafen Uluslararası Proje Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacağını dile getiren Başkan Hacısalihoğlu, “Trabzon’un önündeki önemli hedeflerden biri de kongre ve konferanslar merkezi olma hedefidir. Bu doğrultuda önümüzdeki ay içinde Trabzon’da düzenlenecek bu kurultay çok önemlidir. Bu kurultay şehrin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Bu tür etkinliklerin, uzun vadede de kongre ve konferanslar merkezi hedefine sağlayacağı katkı açıktır. Bu vesileyle kurultayın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Trabzon’un daha önce de TTSO öncülüğünde Uluslararası İpekyolu Sempozyumunu düzenlediğini hatırlatan Başkan Hacısalihoğlu, “Bu toplantıyı ve önümüzdeki ay içinde yapılacak kurultayı birlikte düşündüğümüz zaman Trabzon hep ilklere imza atmıştır” diye konuştu.

Trabzon ekonomisiyle ilgili konuşan Başkan Hacısalihoğlu, makro ekonomik verilerin pozitif olduğunu ama bunun tüccar ve esnafa aynı oranda yansımadığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Trabzon ekonomisi büyüyor ama tüccarımız, esnafımız, üyelerimiz bu büyümenin kendilerine yansımadığını dile getiriyorlar. Mevduattaki daralma ve kredilerdeki kullanım miktarlarında tüccar ve esnafımızın sıkıntıları bulunuyor. Bu doğrultuda şehrin ekonomisinin gelişmesine paralel yapılması gerekenler var. Fındıktaki doğrudan gelir desteği, tarımla uğraşanlar için çok önemli bir katkı olacaktır. Bu konuda Hükümetimizi kutluyorum, umarım bu en kısa zamanda çıkar.”

“Kamulaştırma bedelleri ekonomiye hareketlilik kazandırıyor”

Başkan Hacısalihoğlu, kamu ve özel sektör yatırımları sonucu yapılan kamulaştırmaların bedellerinin ödenmesinin şehrin ekonomisini hızlandıracağını belirterek şunları kaydetti:
“Kamulaştırma bedelleri şehrin ekonomisine hareket kazandırıyor. Yatırımcı kuruluşların kamulaştırma bedellerini ödemeleri umuyoruz önümüzdeki günlerde hızlanır. Yatırımlar açısından bakıldığında da, 2013 bütçesi şimdiden hazırlanıyor. 2012’de 400 milyon TL civarında olan yatırımlar için şimdiden tedbir alınması durumunda umarız daha yüksek seviyeye gelir ve şehrin hareketliliği artar. Özel sektör yatırımlarına bakıldığında ise 2011’in ilk 6 ayına göre 2012’nin ilk 6 ayında yüzde 50 oranında gerileme var. Bunun için alınacak tedbirler var. İlk olarak yatırımcının önünün açılması gerekir. Destekleme teşvik sistemi geri geliyor. Bu doğrultuda Şinik OSB’nin 4,5 kilometre civarındaki yolunun bir an önce bitirilmesi halinde buradaki parseller dağıtıma çıkacak. Bu da yatırımları hızlandıracaktır.”

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde yapılan konuşmalar da aşağıdaki şekilde gerçekleşti:

Ev ve Büro Mobilyaları ile Dekoratif Amaçlı Aydınlatma Cihazları ve Eşyaların İmalat ve Ticareti Meslek Grubundan Suat Bayraktar, “Dünyada son derece zor bir rekabet süreci yaşanıyor. Avrupalılar, Amerikalılar çok çalışırken biz rahat bir hayat sürüyoruz. Bu doğru değil. Çok çalışmamız gerekiyor. Borçlanarak yaşıyoruz, bizim olmayan bir parayı harcıyoruz. Çok erken doyuma ulaştık. Bilhassa yeni nesli bundan kurtarmalıyız” dedi.

Motorlu Taşıtların ve Yedek Parçalarının Ticareti, Bakım ve Onarım Hizmetleri Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Temel Kofoğlu, Meclis toplantılarında yapılan konuşmalarda, 10 dakika gibi süre sınırlaması getirilerek ilginin artırılması önerisinde bulundu. 
Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri ile Kırtasiye Ürünlerinin Ticareti Meslek Komitesinden Meclis Üyesi İntizam Seyda Durgun, Meclis toplantılarında yapılacak konuşmaların daha kısa ve öz olarak yapılmasının, toplantıya katılanlara daha çok katkı sağlayacağını söyledi.

Ağaç Ürünleri İmalatı ve Ticareti Meslek Grubundan Meclis Üyesi Özer Bahçekapılı, Meclis üyelerinin ayda bir kez yapılan Meclis toplantılarına katılım ve toplantıyı takip etmeleri konusunda daha hassas davranmaları gerektiğini dile getirdi.

Plastik ve Kauçuk Ürünler, Kimyasal Ürünler, Kağıt Ürünler, Metal Ürünler ve Diğer Ürünlerin İmalatı ve Kimyasal Maddelerin Toptan Ticareti Meslek Grubundan Meclis Üyesi Türkay Gümüş, lojistik merkezle ilgili bir konuşma hazırladığını belirterek Meclis üyelerinin azlığı nedeniyle bir sonraki toplantıda görüşlerini dile getireceğini söyledi.

Meclis Başkanı Ulusoy; “Trabzon’da sanayi olmaz bahanesi bugün geçerliliğini kaybetmiştir”

Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, Meclisin kapanış konuşmasında şunları dile getirdi. 
Meclis üyesi olmak için verilen mücadelelerin ardından seçilen üyelerinin toplantılara zaman ayırma konusunda hassasiyet göstermesini isteyen Ulusoy, öğrenmenin yaşının olmadığını belirterek bir okula benzettiği TTSO’da kendisinin de hala öğrendiğini söyledi.

Trabzon’da yaşanan gelişmelere de dikkat çeken Ulusoy, “Trabzon’da sanayi olmaz bahanesi artık geçerliliğini kaybetti. Anadolu’nun birçok kentinde olduğu gibi Trabzon’da da sanayi gelişti. Eskiden ulaşım masrafları bahane edilirdi ama artık ulaşım da son derece gelişti. Ayrıca Avrupa’ya gidecek yüklerde de İstanbul’dan giden yük ile Trabzon’dan gidecek yük aynı şekilde fiyatlandırılıyor. Trabzon’a günde 20 uçak inip-kalkıyor. Bunları herkesin görmesi gerekir” diye konuştu.

Arazi yok bahanesine de katılmadığını belirten Ulusoy en büyük sanayi kuruluşu için 20 dönüm arsanın yeterli olacağını söyledi.

Meclis’te Hal Hakem Heyeti üyelikleri belirlendi

Hal Hakem Heyeti asıl üyeliğine TTSO Meclisinden Ayhan Mazlum, yedek üyeliğe ise Aydın Özdoğan oybirliğiyle seçildi.