Akbank Genel Müdürü Hakan Binbasgil TTSO'yu ziyaret etti. Binbasgil: Güvenli ticaret için işletmelere risk uygulaması planlanıyor. Bankalar çek kullanımına dikkat etmeli!

  Yazı Boyutu - 14 +

31.08.2012, TRABZON – TTSO,  Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbasgil  halen planlamaları devam etmekte olan işletmelere risk değerlendirmesinin uygulamaya girmesi ile Türkiye’de başta çek kullanımında olduğu gibi ticari hayattaki suiistimallerin engellenebileceğini söyledi.

Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbasgil Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu’nu makamında ziyaret ederek bölge ekonomisi hakkında bilgi aldı. 

Ziyarete Akbank Genel Müdür Yardımcıları Zeki Tunçay ve Kerim Rota,  Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Bölge Müdürü Murat Can Korkmaz, Ticari Pazarlama Müdürü Buğra Gülsever’de katıldı.

BAŞKAN HACISALİHOĞLU AKBANK GENEL MÜDÜRÜNDEN TRABZON VE ODA ÜYELERİNE DAHA FAZLA DESTEK VERMESİNİ İSTEDİ.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu görüşmede, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbasgil ve beraberindeki üst düzey yönetiminin Trabzon’u ziyaretinden memnuniyet duyduklarını belirterek konuşmasına başladı.

Başkan Hacısalihoğlu, ziyaretten bir gün önce Akbank Doğu Karadeniz Bölge Müdürlüğü ile TTSO arasında oda üyelerine yönelik bankacılık işlem ücretlerinde bir takım indirim ve kolaylıklar ile kredi protokolü imzalandığını anımsattı. 

Heyete, bölge ekonomisi hakkında bilgi veren Başkan Hacısalihoğlu özellikle ticari hareketliliği yüksek illerden biri olan Trabzon’a Akbank’ın kredi imkânlarını daha fazla sunmasının iş dünyasını memnun edeceğini aktardı. Oda üyelerine sağlanan katkı ve desteklerin ekonomiyi canlandırdığı bildirdi.

MEVDUATTA AZALMA DİKKAT ÇEKİYOR

Başkan Hacısalihoğlu, 4. 4 milyar seviyelerinde olan Trabzon’daki mevduatın son iki ayda düşüş yaşadığını belirterek 3.8 milyar seviyelerine düştüğünü vurguladı. Hacısalihoğlu, “ Bankacılık verilerini sürekli takip ediyoruz. Son iki aydaki mevduatta düşüş var.  Mevduatın çekilmesini vatandaşın hazırdan yemesi veya mevduatın farklı yönlere kaydığı düşüncesindeyiz. ”dedi.

TRABZON TİCARETİNİ KOMŞU VE ARAP ÜLMKELERİNDEN GELEN TURİSTLER ARTIRIYOR

Hacısalihoğlu, bölgede ağırlıklı büyümeyi inşaat sektörünün taşıdığını ifade ederek ticaret sektöründe yaşanan hareketliliğine de komşu ülkelerden gelen turistler ve son dönemde de Arap Ülkelerinden gelen turistlerin katkı verdiğini söyledi.

KARŞILIKSIZ ÇEKLER PİYASAYI RİSKE EDİYOR

Hacısalihoğlu, bankada yüz bin Tl kredisi bulunan bir işletmenin çek ile 1 trilyonluk bir mal hareketinde bulunduğunu, bu durumun iş adamlarının lehine olmasına rağmen suiistimallere de açık olduğunu bildirdi. İş adamlarının çekleri bir sermaye olarak kullandığını, dürüst esnaf ve tüccarın korunması gerektiğini sözlerine ekledi.

RİSK UYGULAMASI GELİYOR

Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbasgil, Türkiye’de halen hazırlıkları devam etmekte olan risk uygulamasının hayata geçmesi ile daha sağlıklı ve güvenli ticaret ortamına kavuşulacağını söyledi.

Sistemin işletmeleri belirli kriterlere göre değerlendirerek risk derecelendirmesine tabi tutacağını ifade eden Genel Müdür Binbasgil, elde edilen verilerin ise belirli ücretler karşılığında herkesin erişebileceğini aktardı.

Binbasgil, “Risk değerlendirmesi için planlamalar yapılıyor. Uygulamaya girmesi bir takım suiistimalleri önleyecektir. Bankaların çek vermesi hakikatten çok önemlidir. : bu anlamda Akbank’ın iyi bir müşteri kitlesi var. Çek kullanılmasında dikkatli olmaya çalışıyoruz. Tüm bankacılık sektörünün buna dikkat göstermesi ekonomi için de önemlidir. ”dedi.

AKBANK DOĞU KARADENİZE DESTEK OLMAKTAN MUTLU

Akbank’ın Doğu Karadeniz’e ve Trabzon’a destek olma arzusunda olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:  Genel Müdür Binbasgil, “Bankamız buralarda neleri yapabilirse daha başaralı olabiliriz. Bunun başta sizlerden ve bölgedeki odanız üyelerinden öğrenmeye geldik.”