Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki firmalar ABD'ye açılıyor.

  Yazı Boyutu - 14 +

07.08.2012, TRABZON – TTSO,  Doğu Karadeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalar uluslararası pazarlara açılma stratejisi kapsamında Amerika Birleşik Devletlerine iş ve inceleme seyahati gerçekleştiriyor. 

BEŞ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ İŞBİRLİĞİNDE TRABZONLU FİRMALAR ABD’YE AÇILIYOR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Trabzon Ticaret Borsası (TTB), Karadeniz Genç İş Adamları Derneği (KARGİD), Trabzon Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği(TSİAD) işbirliğinde gerçekleştirilecek olan ABD’ye iş ve inceleme gezisi 04-10 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hakan Gürhan imzasıyla yayınlanan bilgilendirmede beş sivil toplum örgütü işbirliğinde odaya kayıtlı firmaların katılacağı ABD programında Washington D.C ve Nevw York’da çeşitli temaslarda bulunulacak.

İş gezisine katılmak isteyen üye firmaların en geç 24 Ağustos 2012 tarihine kadar TTSO’ya başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade eden Genel Sekreter Gürhan, “ Bu programda Firmalarımızın uluslararası pazarlara açılmasını sağlayarak, mesleki tecrübelerini ve bilgi birikimini paylaşmaları öngörülmüştür.” dedi.

EKONOMİ BAKANLIĞI GIDA SEKTÖRÜNÜN ABD MASFRAFLARININ YÜZDE 50’SINI DESTEKLİYOR

Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’in destek sağlayacağı programın 30 kişi ile sınırlı olduğunu, toplam maliyetinin 3 bin Euro olduğunu belirten Gürhan, “ Gıda sektöründe bulunan firmalar Ekonomi Bakanlığı’nın yüzde 50 hibe desteğinden yararlanabileceklerdir. Ayrıca gezi öncesi KOGEB desteği başvurusu da yapılacak ancak bu kapsamda desteklenecek sektörler başvurulardan sonra KOSGEB tarafından belirlenecek bu da en fazla 2000 Tl ile sınırlıdır. KOSGEB Desteği dışında kalan sektörlerde programa katılım sağlayabileceklerdir.”

BAŞVURULAR

TTSO Genel Sekreteri Hakan Gürhan, ayrıntılı bilgi almak isteyen oda üyesi firmaların ilgili personel Ceren Kalıntaş’a 0462 323 2991 nolu telefondan dahili 63’den, ayrınca e-posta ile de  kalintaş@abigem.org adresinden irtibat kurulabileceğini ve başvuru için işlemleri başlatabileceğini söyledi.

Program hakkında detaylı bilgilendirme şöyle:

Ek-1 Bilgilendirme
Ek-2 Bilgilendirme