Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu Asashvili, Başkan Hacısalihoğlu'nu ziyaret etti

  Yazı Boyutu - 14 +

26.07.2012, TRABZON-TTSO, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Gürcistan’da Türk işadamlarının karşılaştıkları sıkıntıları Trabzon Başkonsolosu Iraklis Asashvili’ye ileterek Türk işadamlarının rahatlatılması durumunda bu ülkedeki yatırımların da artacağını söyledi.

Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Iraklıs Asashvili, TTSO’yu ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile görüştü. Yönetim Kurulu üyeleri Adnan Sağlam, İsmail Öztürk ve Mustafa Albayrak’ın da bulunduğu ziyarette konuşan Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye ile Gürcistan arasında uzun yıllara dayalı iyi ilişkiler bulunduğunu belirterek bu ilişkilerin gelişerek devam etmesini arzu ettiklerini söyledi.

Başkonsolos Asashvili’ye yeni görevinde başarılar dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Hacısalihoğlu, Sarp Sınır Kapısının açılmasının ticari ilişkilerin gelişmesinde çok büyük etken olduğunu ve özellikle turizm alanında Türk işadamlarının bu ülkede önemli yatırımları olduğunu ifade etti.

Başkan Hacısalihoğlu; “Gürcistan’daki yatırım ortamının iyileştirilmesi, yatırımcılarımızı rahatlatacak, yatırımları da artıracaktır”

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticarette zaman zaman bazı sıkıntıların yaşandığını dile getiren Başkan Hacısalihoğlu, “Bu ilişkilerimizin içerisinde bizi en yakından ilgilendiren ticaretin gelişmesine paralel olarak yaşanan ufak tefek sorunlar. Bu sorunları da yakın diyalogla ve çok köklü formalitenin içinde boğmadan çözmeye çalışmalıyız. Gürcistan’daki, özellikle Acaristan’daki yatırımları yakından takip ediyoruz. Yatırım programlarından da bilgimiz var. Önemli yatırımların olduğunu gördük. Ancak bu ülkedeki yatırım ortamının iyileştirilmesi, bazı güvenlik sorunlarının giderilmesi yatırımcılarımızı rahatlatacaktır” dedi.

Kendilerine gelen şikayetlerin büyük kısmının güvenlik ile ilgili olduğunun altını çizen Başkan Hacısalihoğlu, “Can güvenliği sorunu yok ama ticari ilişkilerin devamında maliyenin daha titiz davranarak işadamlarımızı korkutmaması en büyük arzumuzdur. Bu doğrultuda somut uygulamalarla işadamlarımızı rahatlatmalıyız. Bu güven oluşursa Acaristan ve Gürcistan’da yatırımlar önemli şekilde artacaktır. Arzumuz budur. Karşılıklı ziyaretlerle ilişkilerimizi daha sıcak tutacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Başkonsolos Iraklıs Asashvili ise Trabzon’da görev yapmanın kendisi için gurur verici olduğunu söyledi.

Trabzon Başkonsolosu Asashvili; “Türk işadamlarının karşılaştıkları sorunları çözmek konusunda elimizden geleni yapacağız”

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticari ilişkilerin iyi bir durumda olduğunu ve bu ilişkilerin daha da gelişmesi için katkı vermeye her zaman hazır olduklarını kaydeden Asashvili, “Türk yatırımcılarının ülkemizdeki yatırımları sevindiricidir. Kendilerine yardımcı olmak, karşılaştıkları sorunları Hükümete iletmek ve çözümüne katkı sağlamak konularında çaba göstereceğiz. İlişkilerimizin daha iyi seviyeye gelmesi için çalışacağız” dedi.
“Ticarette herhangi bir sorun olursa kapımız açıktır” diyen Başkonsolosu Asashvili, “Sizlerin vasıtasıyla bunu bize iletebilirler. Önümüzdeki hafta da Maliye Bakanımız ile bir görüşmemiz olacak ve bahsettiğiniz konuları kendisine ileteceğiz” şeklinde konuştu.

Ziyaretin anısına Başkan Hacısalihoğlu ve Başkonsolosu Asashvili birbirlerine çeşitli hediyeler verdiler.