TOBB Başkanı M.RifatHisarcıklıoğlu: Türkiye'nin 1 milyon 300 bin girişimcisi var. Japonya'yı yakalamak için girişimcimizi dört kat artırmamız şart

  Yazı Boyutu - 14 +

12.02.2011, RİZE - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu,  72 milyon nüfuslu Türkiye’nin halen 1 milyon 300 bir girişimcisi bulunduğunu belirterek, 120 milyon nüfuslu Japonya’nın ise 5 milyon 300 bin girişimcisi bulunduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin zengin olmak ve işsizliği çözebilmesi için girişimci sayısını dört katına çıkarması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, Rize’de TOBB Tarafından yaptırılan okulun Valiliğe devir teslim töreni ve Rize’NİN Vergi Ödül törenine katılmak üzere dün özel uçakla Trabzon Havaalanına geldi.  TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman, Yönetim Kurulu Üyeleri,  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu ile bölge ticaret ve Sanayi Oda ve borsa başkanları tarağından karşılandı.

KARAYOLU İLE RİZE’YE GEÇEN HİSARCIKLIOĞLU TOBB UN YATIRDIĞI OKULU VALİLİGE DEVİR DESLİM TÖRENİNE KATILDI,

TOBB tarafından Rize'de yaptırılan Fen Lisesi ile pansiyon ve lojmanının devir teslimi nedeniyle Rize Valiliğinde düzenlenen törende konuşan TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, Türkiye genelinde 45 ilde eğitim hayatına 74 milyon liralık katkı sağladıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, daha önce inşaatı tamamlanıp hizmete giren Fen Lisesinin devir teslim töreninin yapıldığını belirterek, ''Şuna inanıyoruz ki insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Bu devirde en önemlisi de eğitimdir. Bu çerçevede TOBB olarak Rize'de Fen Lisesinin yanında ilköğretim okuluna da katkı sağladık. Böylece Rize'nin eğitim hayatına 13,5 milyon liralık katkımız oldu'' dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ''Önümüzdeki dönemde genç nüfusun daha iyi, daha nitelikli olmasını istiyoruz. Türkiye'nin en önemli avantajı gelecekte genç, dinamik nüfusu olacak. Gençliğimize inanıyoruz. Rize insanının da zekasına inandığımız için burada Fen Lisesi yaptırdık'' diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin Türkiye'nin 159 üniversitesi arasında tercih sırasında birinci sırada olduğunu, aynı zamanda akademik yayın sıralamasında da ilk sırada bulunduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

''Burada yetişecek gençlerimiz bu üniversitelerde okuyacak. Üniversitemiz en yüksek seviyede eğitim veren, ülkemizin gelişmesine, zenginleşmesine katkı sağlayan yerler olacak. Liselerimiz de üniversiteye katkı sağlayacak. Biz okulu yapıp teslim etmiyoruz. Kalitesinin de en üst seviyeye çıkması görevimiz olacak.''

-Rize Valisi Hacımüftüoğlu

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ise Rize Fen Lisesine 11,5 milyon liralık yatırım yapıldığını belirterek, ''Bu rakam Türkiye'nin nereden nereye geldiğini göstermektedir. Bu katkıyı sağlayan TOBB Başkanı ve üyelerine teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da inandığımız projelerde birlikte olmayı temenni ediyoruz. Özellikle üretime yönelik projelerde birlikte olmayı temenni ediyoruz'' dedi.

Törende konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu ile Vali Hacımüftüoğlu arasında devir teslime ilişkin protokol imzalandı.

RİZE VERGİ ÖDÜL TÖRENİNE KATILAN TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU:  TÜRKİYE ZENĞİN OLMAK İSTİYORSA 1 MİLYON 300 BİN OLAN GİRİŞİMCİ SAYISINI DÖRT KATINA ÇIKARMALIDIR

Hisarcıklıoğlu, Rize'deki bir otelde Rize Defterdarlığı ve Rize Ticaret ve Sanayi Odası'nca (RTSO) düzenlenen 2009 yılı vergi ödül töreninde yaptığı konuşmada, TOBB olarak son dönemde en fazla önem verdikleri konunun kadın ve genç girişimcilerin artması olduğunu belirtti.

Bu işle ilgilenmelerinin nedeninin toplum olarak zengin olunması istekleri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Zengin olmak ve işsizliği çözebilmenin yolu, girişimciliği artırmaktır. Türkiye'nin 72 milyon nüfusu, 1 milyon 300 bin girişimcisi var. Japonya'nın ise 120 milyon nüfusu, 6 milyon 300 bin girişimcisi var. Yani Japonya'ya göre dört kat girişimci eksiğimiz var. Girişimci sayısını arttırabilmek için genç ve kadın girişimcileri desteklemeliyiz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin krizden çıkan dünyada ilk 16 ülkeden birisi olduğunu, bununla gurur duyduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Kriz öncesi seviyenin üzerine çıkmış ülkeler arasında 12. sıradayız. Buna şükrediyoruz. Ama iddiamız dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmek. Şimdi diğer ülkelerin bizi nasıl geçtiğini sorguluyoruz. Sıralamada önümüzdeki ülkeler, önümüzdeki dönemde yarışta olacağımız ülkeler. Bunları geçmeden dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına giremeyiz. Bu nedenle ekonomimizi büyütecek, insanımızı zenginleştirecek yol haritası üzerinde gidiyor olmamız lazım. Bu krizde Türkiye yüzde 102 ile kriz öncesi seviyenin üzerine çıktı. Bunu da sağlayan en önemli grup Türk özel sektörüdür. Büyümenin yüzde 50'sinde özel sektörün yatırımlarının payı var. Özel sektörde toplam çalışan sayısında 980 bin artış sağlandı. Bunun 934 bini sigortalı artış. Bu Türk özel sektörünün kayıtlı ekonomiye geçtiğini gösteriyor. Bu müthiş bir gösterge."

Türkiye'nin sorunlara rağmen krizden çıkan 12 ülkeden birisi olmasının müthiş başarı hikayesi olduğunu, ama girişimcilerin önündeki sorunların giderilmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Bunun için Türkiye'nin bir an önce yapısal reformlara odaklanması lazım. Bunların başında Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu geliyordu. Bunlar Meclis'ten yeni geçti. Eski kanunlarla işlerin yürümediğini, önümüzün açılmasını istedik. Sağ olsun hükümet ve Meclis de bir haftada bu kanunları çıkarttılar. Önümüzdeki dönemde parekende sektörünü düzenleyen kanunlara ihtiyacımız var. Vergisini ödemeyenler cezalandırıldığı gibi vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi lazım. Kamu alımlarında yerli üretime yüzde 15'lik fiyat avantajı sağlanması, ilgilendiğimiz en önemli konulardan birisi. Bu AB müktesebatında var, kanunu var. Fakat bugüne kadar bir türlü hissettirilemedi. İki defa sayın Başbakanımız bununla ilgili genelge yayınladı. Herkes Başbakan'dan korkuyor, ama her ne hikmetse bürokratlar korkmuyor. Başbakan bir genelge yayınlıyor. Yerli mal alımında yüzde 15 avantajının uygulanmasını istiyor. Ama bir türlü uygulanmadı. Bu uygulanırsa yerli üretilen mallarda müthiş bir avantaj kazanılır."

Hisarcıklıoğlu, krize rağmen 16 ülkenin gerçekleştirdiği işi gerçekleştirdiklerini, şimdi koşmak istediklerini ifade ederek, "Önümüzde müthiş bir fırsat var. Türkiye'nin etrafındaki 3 saatlik uçuş mesafesinde tam 9,4 trilyon dolarlık bir pazar var. Bu bölgenin en gelişmiş özel sektörü de Türkiye'dir. Bu pazardan istifade etmeliyiz. 1985'lerde Türkiye'ye 300 bin turist geliyordu, bugün 29 milyon turist geliyor. 3 milyar dolarlık ihracat yapılırken ve bunun yüzde 90'ı tarım ürünü iken, bugün 130 milyar dolarlık mal satar hale geldik. Bunun da yüzde 92'si sanayi ürünüdür. Bugün Avrupa'da satılan her üç beyaz eşya ve televizyondan biri Türk malı" diye konuştu.

RifatHisarcıklıoğlu, Türkiye'nin petrol ve doğalgazı olmadığını, ama müthiş bir müteşebbis ruhu olduğunu vurgulayarak, "Başaramayacağımız iş yok. Biz diyoruz ki bu ülkeyi 2023'de dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine sokarız. Sonra bize layık olan dünyanın bir numaralı ekonomisi yaparız. Bunun için istediğimiz tek şey ayağımızdaki prangaların çözülmeli. Rakibim hangi şartlarda üretiyorsa, alıyor satıyorsa, aynı şartları bana sağlayın. Başka bir şey istemiyoruz" dedi.

Törende konuşmaların ardından 2009 yılında Rize'de kurumlar ve gelirler vergisi ile ihracatta ilk 10'a girenlere plaket verildi.

Törene Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, TOBB Başkanvekili Halim Mete, TOBB Danışmanı  M.Şadan Eren, ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, RTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ofluoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim kurulu başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman, Yönetim Kurulu Üyeleri, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu   ile ildeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamları katıldı.